Amazónek rezavolící (Hapalopsittaca amazonina)

Vzácný druh amazónka, jehož populace v přírodě je velmi málo početná. Celkově je zelený, na spodní části těla bledší až žlutavý. Čelo má tmavě oranžově červené, zadní temeno olivové se slabým nádechem do hnědočervena, prodlouženým až k příuší. Zadní líce má olivové, žlutě proužkované, hrdlo a prsa olivové, na břichu je žlutější. Ohbí křídla a malé krovky křídelní jsou červené. Ocas hnědavě červený, na špici fialově modrý, zobák rohový, u kořene horní čelisti modravě šedý, oko zelenavě žluté, běhák tmavě šedý. Dorůstá délky 23 cm a hmotnosti do 115 g.

Ve volné přírodě žije v západní Venezuele, střední Kolumbii a západním Ekvádoru. BirdLife International odhaduje četnost divoké populace na pouhých 2,5 až 10 tisíc jedinců. Přesto není zařazen do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů. Existují tři poddruhy: amazónek rezavolící kolumbijský (Hapalopsittaca amazonina amazonina), amazónek rezavolící venezuelský (Hapalopsittaca amazonina theresae) a amazónek rezavolící červenolící (Hapalopsittaca amazonina pyrrhops).

Chov v zajetí

Pravděpodobně není v zajetí vůbec chován, alespoň z dostupné literatury není známo, že by jej v posledních desetiletích někdo na světě choval a odchovával. Ve 30. letech minulého století ale dovezla pražská zoologická zahrada do tehdejšího Československa čtyři papoušky tohoto druhu, prvního v roce 1931, dva v roce 1935 a posledního v roce 1936.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..