Veterinární poradnu pro chovatele papoušků, ať už domácích mazlíčků, nebo chovných ptáků, zavádí server Ararauna.cz. Každé dva týdny bude na vaše dotazy odpovídat MVDr. Markéta Hašlová z pardubické Veterinární kliniky Trnová, která se krom jiného specializuje na exotické ptactvo. Dotazy do poradny můžete zasílat na redakční e-mail jan.potucek@ararauna.cz nebo napsat do komentáře pod tento článek. Poradna NENÍ zaměřena na řešení akutních problémů, pro ty neprodleně vyhledejte nejbližšího ptačího veterináře ve vašem okolí – viz databáze veterinářů.
Zeptat se můžete na cokoli
V poradně se zaměříme jak na zdravotní problémy opeřenců, tak na prevenci nebo vyváženou potravu. Ptát se můžete prakticky na cokoli: od častých problémů se škubáním peří po méně časté potíže papoušků. „Majitele papoušků bych rozdělila na ty, co se jim chtějí věnovat a milují je, a pak na ty, které to baví třeba jenom měsíc. Mají krásného ptáka, kterého můžou ukázat návštěvě, ale papoušek u nich neskutečně trpí. Čím dál víc to bývají arové a žakové,“ popsala Markéta Hašlová předloni v létě v rozhovoru pro server Ararauna.cz průřez klientů, s nimiž se setkává v ordinaci.
ROZHOVOR: Hodně lidí nechápe, že papoušek není jako pes, říká veterinářka Markéta Hašlová
Ve stejném rozhovoru se Markéta Hašlová zmínila i o problému s ptačími burzami, které jsou častým semeništěm ptačích chorob: „Mám takovou docela rozporuplnou zkušenost z doby, kdy u nás řádila ptačí chřipka. S kamarádem, co dělal veterinární dozor, jsme byli na ptačí burze v Přerově. Všichni prodávající mu museli doložit potvrzení, že ptáci, které budou prodávat, jsou v pořádku. Probíhalo to ale tak, že nám chovatelé ukázali klec s ptáky a potvrzení, ale sami jsme slyšeli, že jim z kufru auta křičí spousta dalších ptáků. Jenže jako veterináři jsme nebyli v postavení, jakou má policie, abychom je mohli legitimovat a lézt jim do kufru.“
S čím jsou teď největší problémy?
Markétu Hašlovou překvapuje, že organizátoři ptačích burz nemusí mít zajištěnu veterinární péči, a obecně jí vadí špatné hygienické podmínky na těchto akcích. „Pokud na takovou burzu přijede člověk, který chce vědomě prodat nějaký slabší kus, jenom aby se ho zbavil, může nastat problém. Záleží na lidech, je to o určité etice jednání,“ říká. Ačkoli ve své ordinaci ošetřuje především větší druhy ochočených papoušků, poslední dobou se stále častěji setkává se zdravotními problémy u drobných neofém. „Chovy neofém jsou u nás neuskutečně zamořené, chovatelé ale s nemocnými ptáky chodí většinou pozdě, když už jsou ptáci rezistentní vůči antibiotikům,“ vysvětluje.
Neofémy jsou poměrně levní papoušci a tak se chovatelé snaží ušetřit tím, že se nemocné ptáky snaží léčit sami. „Nezřídka jim podávají přípravky určené třeba drůbeži, což samozřejmě nezabírá. K nám se pak takový papoušek většinou dostane pozdě,“ konstatuje Markéta Hašlová, absolventka Veterinární a Farmaceutické univerzity v Brně, která v minulosti prošla veterinárními ordinacemi v Praze, Olomouci či Teplicích. První dotazy do veterinární poradny serveru Ararauna.cz jí můžete zasílat do příští středy 16. dubna 2014 na adresu: jan.potucek@ararauna.cz, odpovědi zveřejníme na Pondělí Velikonoční 21. dubna.
Úvodní foto: www.pet-birds-feathers-and-fur.com
3 Comments
Dobrý den,
Nevím,jestli mi poradíte,ale budu doufat.Pořídili jsme si papouška Amazoňana modročelého.Je to holka a jmenuje se Terezka.Na doporučení chovatele jsme ji nenechali ručně dokrmit a vzali si ji v 5 měsících neochočenou s tím,že si ji ochočíme sami.Teď jí je 8 měsíců a umí brát jídlo z ruky,jazyka,sedá na ruku,když mám jídlo,na rameno a hlavu.Už umí 5 slov.Jediné co nechce, je si vlézt na prst a o hlazení ani nemluvím.Je ve střehu a útočná..Dokonce,jak jsem jí podstrkovala prst,mě kousla.Jako by se bála.Je nám to divné,když si bere jídlo a hlavně nás to mrzí.Jestli jsme něco pokazili,jde to napravit?Prosím o radu.
Děkuji Jana
Dobrý den,
jsem začátečník, mám korely a andulky ve společné venkovní voliéře. Z jedné snůšky se vylíhly tři andulky a u korel jedno mládě. Jedna andulka, už prakticky opeřená, uhynula ještě v budce, všiml jsem si pouze olepeného řitního otvoru od trusu, další dvě normálně vylétly a brzy vzlétly na bidýlka. Najejednou jsem je našel na zemi, schoulené k sobě, načepýřené a apatické. Volal jsem známému a ten mi řekl, že se mu to čas stane, když jsou ta horka. Po dvou dnech uhynula jedna a za dva další dny druhá. Nic jsem na nich neviděl. No a dnes jsem našel na zemi i korelu, apatická, načepýřená…. Nevíte, co by to mohlo být? Děkuji.
Dobry den,
mám takový dotaz, zda už jste nekdy zazil, ze by si papousek mnisek sedy v byte postavil hnizdo s misou na ovoce a pak cely den stavel hnizdo a sedel na pomerancich a zahrival je jako vajicka? Mel by to byt samecek, ale uplne 100% to neni. Uz to trva mesic a je to jediny jeho zajem, ktery ted ma.
Dekuji za Váš cas pokud mi odpovite. Nic se mi nepovedlo zjistit.