Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Ararauna.cz zavádí veterinární poradnu pro chovatele papoušků

Žako na veteriněVeterinární poradnu pro chovatele papoušků, ať už domácích mazlíčků, nebo chovných ptáků, zavádí server Ararauna.cz. Každé dva týdny bude na vaše dotazy odpovídat MVDr. Markéta Hašlová z pardubické Veterinární kliniky Trnová, která se krom jiného specializuje na exotické ptactvo. Dotazy do poradny můžete zasílat na redakční e-mail jan.potucek@ararauna.cz nebo napsat do komentáře pod tento článek. Poradna NENÍ zaměřena na řešení akutních problémů, pro ty neprodleně vyhledejte nejbližšího ptačího veterináře ve vašem okolí – viz databáze veterinářů.

Zeptat se můžete na cokoli

V poradně se zaměříme jak na zdravotní problémy opeřenců, tak na prevenci nebo vyváženou potravu. Ptát se můžete prakticky na cokoli: od častých problémů se škubáním peří po méně časté potíže papoušků. „Majitele papoušků bych rozdělila na ty, co se jim chtějí věnovat a milují je, a pak na ty, které to baví třeba jenom měsíc. Mají krásného ptáka, kterého můžou ukázat návštěvě, ale papoušek u nich neskutečně trpí. Čím dál víc to bývají arové a žakové,“ popsala Markéta Hašlová předloni v létě v rozhovoru pro server Ararauna.cz průřez klientů, s nimiž se setkává v ordinaci.

ROZHOVOR: Hodně lidí nechápe, že papoušek není jako pes, říká veterinářka Markéta Hašlová

Ve stejném rozhovoru se Markéta Hašlová zmínila i o problému s ptačími burzami, které jsou častým semeništěm ptačích chorob: „Mám takovou docela rozporuplnou zkušenost z doby, kdy u nás řádila ptačí chřipka. S kamarádem, co dělal veterinární dozor, jsme byli na ptačí burze v Přerově. Všichni prodávající mu museli doložit potvrzení, že ptáci, které budou prodávat, jsou v pořádku. Probíhalo to ale tak, že nám chovatelé ukázali klec s ptáky a potvrzení, ale sami jsme slyšeli, že jim z kufru auta křičí spousta dalších ptáků. Jenže jako veterináři jsme nebyli v postavení, jakou má policie, abychom je mohli legitimovat a lézt jim do kufru.“

Na dotazy do veterinární poradny serveru Ararauna.cz bude odpovídat Markéta Hašlová z pardubické Veterinární kliniky Trnová (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)
Na dotazy do veterinární poradny serveru Ararauna.cz bude odpovídat Markéta Hašlová z pardubické Veterinární kliniky Trnová (Foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka)

S čím jsou teď největší problémy?

Markétu Hašlovou překvapuje, že organizátoři ptačích burz nemusí mít zajištěnu veterinární péči, a obecně jí vadí špatné hygienické podmínky na těchto akcích. „Pokud na takovou burzu přijede člověk, který chce vědomě prodat nějaký slabší kus, jenom aby se ho zbavil, může nastat problém. Záleží na lidech, je to o určité etice jednání,“ říká. Ačkoli ve své ordinaci ošetřuje především větší druhy ochočených papoušků, poslední dobou se stále častěji setkává se zdravotními problémy u drobných neofém. „Chovy neofém jsou u nás neuskutečně zamořené, chovatelé ale s nemocnými ptáky chodí většinou pozdě, když už jsou ptáci rezistentní vůči antibiotikům,“ vysvětluje.

Neofémy jsou poměrně levní papoušci a tak se chovatelé snaží ušetřit tím, že se nemocné ptáky snaží léčit sami. „Nezřídka jim podávají přípravky určené třeba drůbeži, což samozřejmě nezabírá. K nám se pak takový papoušek většinou dostane pozdě,“ konstatuje Markéta Hašlová, absolventka Veterinární a Farmaceutické univerzity v Brně, která v minulosti prošla veterinárními ordinacemi v Praze, Olomouci či Teplicích. První dotazy do veterinární poradny serveru Ararauna.cz jí můžete zasílat do příští středy 16. dubna 2014 na adresu: jan.potucek@ararauna.cz, odpovědi zveřejníme na Pondělí Velikonoční 21. dubna.

Úvodní foto: www.pet-birds-feathers-and-fur.com

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 4. až 6. dubna 2014

Dálší článek

Jak se v Česku daří odchovávat vzácné druhy amazoňanů? Statistika za posledních pět let

2 Comments

  • Dobrý den,
    Nevím,jestli mi poradíte,ale budu doufat.Pořídili jsme si papouška Amazoňana modročelého.Je to holka a jmenuje se Terezka.Na doporučení chovatele jsme ji nenechali ručně dokrmit a vzali si ji v 5 měsících neochočenou s tím,že si ji ochočíme sami.Teď jí je 8 měsíců a umí brát jídlo z ruky,jazyka,sedá na ruku,když mám jídlo,na rameno a hlavu.Už umí 5 slov.Jediné co nechce, je si vlézt na prst a o hlazení ani nemluvím.Je ve střehu a útočná..Dokonce,jak jsem jí podstrkovala prst,mě kousla.Jako by se bála.Je nám to divné,když si bere jídlo a hlavně nás to mrzí.Jestli jsme něco pokazili,jde to napravit?Prosím o radu.
    Děkuji Jana

  • Dobrý den,
    jsem začátečník, mám korely a andulky ve společné venkovní voliéře. Z jedné snůšky se vylíhly tři andulky a u korel jedno mládě. Jedna andulka, už prakticky opeřená, uhynula ještě v budce, všiml jsem si pouze olepeného řitního otvoru od trusu, další dvě normálně vylétly a brzy vzlétly na bidýlka. Najejednou jsem je našel na zemi, schoulené k sobě, načepýřené a apatické. Volal jsem známému a ten mi řekl, že se mu to čas stane, když jsou ta horka. Po dvou dnech uhynula jedna a za dva další dny druhá. Nic jsem na nich neviděl. No a dnes jsem našel na zemi i korelu, apatická, načepýřená…. Nevíte, co by to mohlo být? Děkuji.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější