Aratinga sluneční (Aratinga solstitialis)

Jeden z nejhezčích druhů „žlutých“ aratingů, zároveň také hojně chovaný. Celkově je žlutý až oranžový, čelo, strany hlavy, spodní břicho, kostřec a spodní strana zad mají oranžový nádech. Spodní krovky ocasní jsou zelené se žlutým odstínem, plášť zelený, střední krovky křídelní a spodní krovky křídelní žluté. Ocas je olivový, na špici namodralý, zespodu šedý, stejně jako spodní strana letek. Zobák má šedý, oko tmavě šedé a běhák šedý. Dorůstá délky 30 cm a hmotnosti do 120 g.

Ve volné přírodě žije především v jihoamerické Guyaně, vzácněji v jihovýchodní Venezuele a severovýchodní Brazílii. Nikdy nebyl příliš častý, BirdLife International odhaduje početnost divoké populace na pouhých tisíc až dva a půl tisíce jedinců. Přesto není zařazen v první příloze CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů, a jeho chov, dovoz a prodej tudíž nepodléhá povinné registraci. Někdy je nazýván jako aratinga zlatý. V roce 2014 od něj byl systematicky oddělen nový druh aratinga sírožlutý (Aratinga maculata), který je celkově bledší.

Chov v zajetí

Často chovaný druh aratingy, který je oblíben pro svoje zbarvení a charakter i jako domácí mazlíček. Na chov je nenáročný, je odolný vůči chladu, ale dokáže být velmi hlučný a vyžaduje pravidelný přísun čerstvých větví na okus. Vzdáleně může připomínat mnohem vzácnějšího, ale především výrazně dražšího aratingu žlutého. Tento druh je ale výrazně oranžovější.

V bývalém Československu jej poprvé odchoval v roce 1980 Zdeněk Pichlík. V dnešní době jej chová a odchovává celá řada chovatelů, patří mezi nejčastěji nabízený druh, který je četně chován i v tuzemských zoologických zahradách.

Dostupnost a cena

Běžně dostupný druh papouška, jeden z nejčastěji nabízených aratingů. Velmi často je chovaný i jako domácí mazlíček, zájemce ale musí počítat s tím, že dokáže být velmi hlučný a umí bolestivě štípnout. Sehnat ho lze prakticky po celý rok. V roce 2011 se mladí ptáci prodávali za cenu od čtyř tisíc korun, starší ptáci a především harmonizující páry po úspěšných odchovech jsou dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Ostrava
ZOO Olomouc
ZOO Ústí nad Labem
ZOO Jihlava
ZOO Tábor-Větrovy
ZOO Chleby (u Nymburka)
Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)


Web používá cookies, kliknutím toto berete na vědomí. Dálší informace

Cookies je soubor, který se ukládá ve vašem počítači. Je potřebný k fungování uživatelského nastavení, reklamy a bezproblémového fungování webu. Kliknutím na OK souhlasíte s používáním.

Storno