Vzácnější a větší druh amazónka, v zajetí chovaný jen velmi ojediněle. Celkově je zelený, na spodní části těla bledší. Čelo a temeno má bílé s matně růžově červenými lemy per. Týl, záhlaví a strany krku jsou šedomodré, u kořene pírka bílá, na konci s černým lemováním. Příuší má tmavě šedé s růžovým nádechem uprostřed, zadní strana krku je růžově bílá, uzdička a líce bílé, lemované šedavě, zadní část lící tmavější a výraznější. Přední líce někdy mívají oranžově červené lemování konců pírek.
Hrdlo růžové, prsa červeně modrošedá, břicho hnědavé. Ocas má zelený, na konci nachový a u kořene světle červený. Zobák je bledě olivově žlutý, oko hnědé, běhák zelenavě šedý. Dorůstá délky 30 cm a hmotnosti do 229 g. Ve volné přírodě obývá severozápadní Venezuelu, Kolumbii a západní Ekvádor. Vyskytuje se v horských oblastech od nadmořské výšky 1 900 m až po 3 000 m. Poslední léta divoká populace ubývá, ale zatím nebyl zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES na ochranu volně žijících živočichů.
Chov v zajetí
Vzácně chovaný druh, u tuzemských chovatelů je zastoupen jen velmi ojediněle. Do Evropy se poprvé dostal začátkem 20. století a poté až začátkem 70. let. V zajetí byl ale poprvé odchován až v druhé polovině 80. let. V České republice podle Milana Vašíčka choval jediný pár Tomáš Hanzlík, jemuž v roce 1998 a 1999 zahnízdil, vylíhla se mláďata, ale na hnízdě uhynula.
V současné době není jasné, u kolika tuzemských chovatelů je tento druh zastoupen a zda se daří odchovávat mladé.
Dostupnost a cena
Vzácný amazónek, v České republice se chovají jen jednotlivé kusy. Prakticky je zde tedy nedostupný, jediná šance je dovézt ptáky z odchytu nebo od některého ze zahraničních chovatelů. Cenu nelze odhadnout.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.