Mada zlatokrký (Prioniturus platurus)

Další z celebeských druhů madů, patří k hojnějším. Celkově je zelený, na spodní straně bledší až žlutý. Na zadní straně temene má červenou skvrnu, u týlu modrošedě lemovanou. Spodní strana zad je modravě šedá s žlutým až oranžovým příčným pruhem. Krovky křídelní jsou tmavě šedé, ocasní pera zelená s černou špičkou (bez charakteristického vlajkového zakončení). Zobák je bledě modrošedý, na špičce tmavě šedý, oko tmavě hnědé a běhák zelenavě šedý. Dorůstá délky 28 cm a hmotnosti do 225 g.

Divoká populace tohoto papouška obývá Celebes a blízké ostrovy v Indonésii a čítá několik desítek tisíc jedinců. Existují tři poddruhy: mada zlatokrký sulaweský (Prioniturus platurus platurus), mada zlatokrký talaudský (Prioniturus platurus talautensis) a mada zlatokrký sulský (Prioniturus platurus sinerubris). Není ohrožen, proto není zařazen na seznam druhů chráněných mezinárodní úmluvou o ochraně volně žijících živočichů (CITES).

Chov v zajetí

Ačkoli je v přírodě častý, mimo Celebes jej prakticky nikdo nechová. V první polovině minulého století jej dovezlo několik chovatelů a zoologických zahrad do západní Evropy a USA, dokonce byl zaznamenán i jejich odchov. V České republice jej patrně nikdo nechová a ani v minulosti sem nebyl dovezen.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh, u něhož se ani nedá odhadnout jeho cena.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.