Cedrové ořechy: zásobárna vitamínů, aminokyselin a jódu nejen pro papoušky

Cedr sibiřskýZ mnoha druhů ořechů, které jsou dostupné na trhu a chovatelé jimi krmí papoušky, patří cedrové ořechy mezi nejmenší. Cenově je tomu ale naopak, patří mezi nejdražší doplňky směsí pro papoušky a proto se objevují jen ve vybraných prémiových směsích od několika málo výrobců. Velikost cedrového ořechu nijak nesnižuje jeho nutriční význam, ba právě naopak. Cedr obsahuje obrovské množství polynenasycených mastných kyselin, zejména pak kyselinu linolovou, která je silným antioxidantem a v těle se zapojuje do mnoha metabolických procesů. Může snižovat hladinu cholesterolu, stabilizovat hladinu krevního cukru a posilovat imunitní systém.

Semena cedru sibiřského vlastně nejsou ani tak ořechy, jako spíše semínka šišek mohutných lesních velikánů. Pocházejí z Uralu a Sibiře, kde se z cedrových ořechů už odpradávna lisuje cedrový olej. Mimochodem, roční úroda oříšků z cedrových lesů na severovýchodu Ruska by dokázala nutriční hodnotou lehce nahradit celoroční světovou spotřebu rostlinného oleje. Přitom cedrový olej je mnohem stravitelnější než slunečnicový nebo živočišný, dá se dokonce poměřovat s mnohem známějším olivovým olejem. Samotné jádro cedrového ořechu obsahuje až 64 procent tuku, 19 procent dusíkatých látek (zejména bílkovin se zvýšeným obsahem aminokyselin) a 15 procent sacharidů.

Cedry jsou vhodné i pro středně velké papoušky

Z účinných látek v cedrových oříšcích je klíčový argitin, aminokyselina nezbytná pro vývoj rostoucího organismu. A také vitamíny E a F, které štěpí tuky, zabezpečují adekvátní genetické přenosy a působí jako prevence proti arteroskleróze. Vitamíny skupiny B v cedrovém ořechu blahodárně působí na nervový systém, správný růst a vývoj. A nesmíme zapomínat ani na jód, kterého je v cedrových oříšcích nezvyklé množství a který je nezbytný pro normální vývoj jakéhokoli organismu. Zajímavé je, že v domovině cedru jeho oříšky nekonzumují jen ptáci a veverky, ale i mladí vlci ve věku, kdy se jim mění mléčné zuby na dospělé tesáky.

K TÉMATU: Pekanové ořechy: vynikající zdroj vápníku a antioxidantů pro papoušky

Cedry plodí ořechy jen jednou za dva roky, někdy i méně často. Uloženy v šiškách vydrží bez narušení i devět až jedenáct let. Cedrové ořechy, které se dostávají na náš trh (už vyjmuté ze šišek), se dají skladovat mnohem kratší dobu. Obvykle vydrží okolo dvou let, přičemž by neměly být dlouhodobě na světle a v uzavřených nevětraných místnostech s kolísavou teplotou. Jinak je stejně jako jiné druhy ořechů napadne plíseň. Denní dávka pro papoušky (od alexandrů po ary) by měla být střídmá, přeci jenom by mělo jít o zpestření jídelníčku, nikoli základní krmivo. V jednom ale mají cedry výhodu: ačkoli obsahují velké procento tuků, velmi účinně působí proti obezitě.

Úvodní foto: Sibirische-zedernprodukte.com

Předchozí článek

Deset nejvzácnějších druhů loriů v českých chovech: viděli jste je už?

Dálší článek

Párek kakaduů žlutočečelatých si vyhrabal metrovou noru na golfovém hřišti u Sydney

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější