Párek kakaduů žlutočečelatých si vyhrabal metrovou noru na golfovém hřišti u Sydney

Kakadu žlutočečelatýNeobvyklé chování dvou kakaduů žlutočečelatých zaznamenal regionální australský deník Hills Shire Times. Papoušci si na tamním golfovém hřišti Castle Hill začali hloubit v zemi noru, do které se začali schovávat. „Zpočátku hrabali u kořenů jednoho stromu, ale postupně získali větší ambice a vyhloubili malé podzemní doupě o délce téměř jednoho metru a velkou kupou vyhrabané hlíny vedle,“ popsal novinám zaměstnanec místního golfového klubu John Hill. „Občas lze sledovat oba papoušky, jak se k sobě choulí na konci vyhloubené nory,“ dodal. Kakaduové přitom v norách na zemi nehnízdí, využívají spíše dutiny ve starších a větších stromech.

Deník proto kontaktoval místního ornitologa Johna Grima a na podivné chování kakaduů se přeptal. Podle jeho mínění jsou papoušci ochočení, ulétli majiteli a hloubením nory se potřebovali zaměstnat, aby měli nějakou zábavu. „Choval jsem kakadua žlutočečelatého jménem George třicet let a jeho nejoblíbenější činností bylo hrabání v zemi. Je nezvyklé pozorovat stejné chování u divokých ptáků,“ podotkl Grim. „Nemělo by to být jejich přirozené chování, protože se tím vystavují útoku predátorů. Může jít o instinktivní hnízdní chování, ale na špatném místě,“ dodal ornitolog. Papoušci se jím podle něj zbytečně vystavují nebezpečí.

K TÉMATU: Vědce překvapil kakadu, který „vyrábí“ hůlky, aby si mohl přes pletivo přitáhnout hračku

Divocí kakaduové žlutočečelatí dávají podle Johna Grima přednost hnízdním dutinám mohutných stromů, aby se vyvarovali nečekaných návštěv predátorů. U domácích mazlíčků je naopak obvyklé, že pokud mají k dispozici přístup k volné zemi nebo nějakému substrátu, rádi se v nich hrabou nohama. „Je to dobrý tip na to, jak u papouška zabít nudu. Stačí jim dát do klece krabici s hoblinami nebo kousky kůry a oni se v ní velmi rádi přehrabují,“ popsal John Grim. Kakaduové žlutočečelatí patří mezi nejčetnější zástupce kakaduů v australské přírodě. V aglomeraci Sydney už léta probíhá jejich sčítání pomocí cedulek s čísly, které ptákům umisťují na křídla tamní ornitologové.

Úvodní foto: News Local

 

Předchozí článek

Cedrové ořechy: zásobárna vitamínů, aminokyselin a jódu nejen pro papoušky

Dálší článek

Asociace chovatelů exotického ptactva svolává členskou schůzi na Exotiku 2014 v Lysé nad Labem

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější