Asociace chovatelů exotického ptactva svolává členskou schůzi na Exotiku 2014 v Lysé nad Labem

ACHEPNa nadcházející sobotu 1. listopadu svolala Asociace chovatelů exotického ptactva (ACHEP) členskou schůzi na výstavu Exotika 2014 v Lysé nad Labem. „Bude se konat přímo na výstavě v hale C v sobotu 1. listopadu od 14:00. Zde se všichni dozvědí aktuální informace z činnosti organizace, její plány na další rok a tak dále. Stejně tak budeme rádi, pokud i sami členové přijdou s dalšími nápady a aktivitami,“ informovali předseda ACHEP Ladislav Žoha s místopředsedou Janem Sojkou na oficiální stránce organizace na Facebooku. Členská schůze proběhne tři týdny po setkání vedení ACHEP, k němuž došlo na mezinárodní výstavě Exota Olomouc 2014.

ACHEP se oficiálně ustavila loni v prosinci. Organizace, která sdružuje jak jednotlivé chovatele, tak chovatelské organizace, má aktuálně přes 700 členů. Za své hlavní cíle si klade propagaci chovatelství, vyjednávání se státní správou a orgány ochrany přírody o legislativních změnách týkajících se regulace chovatelství, osvětovou činnost i zlepšení podmínek pro exotické ptáky prodávané na chovatelských burzách. V rámci organizace pracuje šest specializovaných komisí: pro mediální prezentaci, pro sportovní chovatelství, pro zachování původních druhů, pro veterinární problematiku, pro výživu ptactva a pro legislativní otázky.

ACHEP řeší hlavně legislativu

Předseda ACHEP Ladislav Žoha na loňské ustavující schůzi v Olomouci zdůraznil, že organizace bude usilovat o zrušení plošné povinnosti paternitních testů u vybraných druhů papoušků (zatím se týká arů hyacintových, amazoňanů rudoocasých, amazoňanů nádherných, amazoňanů rudookých a uvažuje se o jejich zavedení u kakaduů palmových) a duality registračních listů u ptáků, kteří spadají do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES. „Existuje mezinárodní registrační list CITES a pak samostatný národní registrační list. Pokud má exemplář žlutý papír CITES, nevidíme důvod, proč by měl být vyžadován ještě nějaký další dokument,“ uvedl na loňské schůzi ACHEP Ladislav Žoha.

K TÉMATU: Předsedou nové Asociace chovatelů exotického ptactva byl zvolen Ladislav Žoha

Asociace se rovněž hodlá zabývat chystaným omezením chovu invazních druhů zvířat, které připravuje Evropská unie. Příslušnou vyhlášku již schválil Evropský parlament, jednotlivé členské země EU mají nyní navrhnout, jaké druhy zvířat a rostlin by se měly objevit na „negativním seznamu“. Obdobný zákon o invazních druzích už předloni zakázal ve Španělsku chov a rozmnožování mníšků šedých a alexandrů malých. V Holandsku zase od letošního roku platí zákaz ručního odchovu papoušků, s výjimkami v situacích, kdy se rodičovský pár přestane o své potomky starat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..