Problémy s rozmnožováním u samců papoušků a jak se dají řešit

UVNITŘ FOTO – Pokud patříte mezi chovatele, kteří vlastní chovný pár papoušků, nebo jste zkoušeli párovat již dospělé ptáky, víte, že ne vždy se takové párování vydaří. Sestavit harmonický chovný pár může být v několika ohledech problém. Jestliže chceme papoušky párovat, je nutné si uvědomit, že jsou k opačnému pohlaví mnohdy dost vybíraví. To pramení z toho, že jsou většinou monogamní a tvoří páry na celý život.

Stane se, že při párování si z jakéhokoliv důvodu partneři nesednou a je pak problém dostat oba do toku, natož aby zahnízdili. Velký problém je zejména u kakaduů, kteří mohou být velice agresivní vůči partnerce. I když se vše podaří a harmonizující pár si navzájem obírá peří, čistí, krmí se, a dokonce se i spáří, nemusí být vyhráno. Záleží totiž na zdravotním stavu a kondici páru. V tomto článku se budu zabývat zejména problémům u samců.

Poraněné nohy a papilomy v kloace

Existuje celá řada poruch, které mechanicky brání páření. Patří mezi ně zlomeniny končetin, kloakální papilomy nebo lipomy. Dolní končetiny jsou zvláště u větších druhů papoušků velmi důležité. Samci potřebují mít pevné pařáty, aby se při páření udrželi na bidle. Proto mohou mít špatně srostlé, vybočené, nesprávně zhojené zlomeniny na končetinách i fatální důsledky pro páření papoušků.

Vážným problémem může být papilom na kloace. Kloakálním papilomem trpí nejčastěji amazoňani a arové, u kterých dále dochází k postižení žlučových cest. Jedná se o virové onemocnění, které vytváří v okolí kloaky květákovitý papilom. Tento papilom má na povrchu nepříznivé prostředí pro spermie, takže při kontaktu s papilomem spermie umírají. Při páření totiž do samičky spermie neprojdou živé. V tomto případě však existuje řešení – papilom se správně veterinárně ošetří a nasadí se léčba antivirotiky. Prognóza u této nemoci je příznivá.

Ztučnění papoušků: lipomy překáží páření

Dalším problémem může být lipom, který vzniká nejčastěji z nadbytku energie v dietě. Tento útvar může papouškovi vadit při páření nebo je obezitou natolik postižen, že se mu pářit ani nechce. Tučnění papoušků je velký problém a měl by se řešit. V počátku lze korigovat úpravou diety, v pokročilejších stádiích je nutná odborná veterinární pomoc, kdy musíme útvar vhodnými léky zmenšit a případně chirurgicky odstranit.

Mezi nemoci samců patří orchitida. Zánět varlat vzniká přestupem infekce z okolních orgánů nebo po infekci, která přechází z kloaky, nebo z krve. Klinické příznaky jsou často špatně detekovatelné. Patří mezi ně neplodnost a snížený příjem krmiva. Při déletrvajícím onemocnění můžeme pozorovat inapetenci, a při vzniku sekundární infekce v břiše se může dutina břišní zvětšovat. Při výskytu některého z těchto problémů je dobré navštívit specializovaného veterinárního lékaře, který papouška vyšetří a v případě potřeby nasadí správná antibiotika s doplňující léčbou.

Lipom u andulky (Foto: MVDr. Veronika Plháková, Avianmed.cz)

Nádory varlat trpí zejména andulky

Dalším onemocněním samce mohou být nádory varlat. Ty jsou nejběžnější u andulek vlnkovaných a jsou většinou jednostranné. Klinické příznaky pozorujeme v již rozvinutých případech a patří mezi ně zvětšení břicha, ochrnutí na jednu končetinu, odumírání končetiny. Léčba zahrnuje chirurgický zákrok.

Mezi vzácnější onemocnění patří zánět kloaky. Zánět může mít jak infekční, tak neinfekční příčinu a sekundárně vede k infekcím urogenitálního (močopohlavního) aparátu. Léčba je závislá na vyvolávající příčině, většinou se podávají specifická antibiotika nebo se nasazuje protizánětlivá terapie. Pokud tedy pozorujete u vašeho samce zdravotní potíže, nebo se mu nedaří několik sezón po sobě napářit samici, neváhejte s ním zajít za odborným veterinárním lékařem. Můžete si ušetřit léta neúspěšného chovu a papouškovi pomoci od problémů, které mu zabraňují v základním instinktu všech zvířat: rozmnožovat se.

Nejčastější problémy se snůškami u papoušků a jak se dají řešit

Úvodní foto: MVDr. Veronika Plháková, Avianmed.cz

Předchozí článek

Na co byste si měli dát pozor, když kupujete papouška

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 26. až 28. června 2020

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější