Zloděj papoušků na Prostějovsku šel na jistotu: ukradl jednoho z mála albino alexandrů velkých v republice

UVNITŘ VIDEO – Značnou škodu způsobil zloděj, který v noci z neděle 31. května na pondělí 1. června vykradl voliéry chovateli Jiřímu Kýrovi v Čuníně na Prostějovsku. Odnesl si deset mutačních a štěpitelných alexandrů velkých, mezi nimi i vzácného albino samce, jichž je v České republice jen okolo patnácti až dvaceti exemplářů. Mezi ukradenými ptáky byly i mutace lutino, modří alexandři velcí a přírodní zelení ptáci štěpitelní na lutino a modré. Vzhledem k tomu, o jak speciální ptáky šlo, musel jít zloděj na jisto a mohlo jít o krádež na objednávku. Policie již požádala veřejnost o spolupráci při hledání pachatele, zejména pak chovatele exotických ptáků zaměřených na barevné mutace.

Zloděj urazil zámek u voliéry, která stojí na dvoře oploceného pozemku. Vzhledem k výši odhadované škody pachateli hrozí několikaletý nepodmíněný trest. „Přivítáme jakékoliv informace o podezřelém prodeji těchto vzácných papoušků nebo případně o jejich výskytu ve volné přírodě. S jakýmikoliv poznatky, které povedou k nálezu odcizených papoušků, nás kontaktujte na telefonním čísle 974 781 320 nebo na lince 158,” sdělila mluvčí prostějovské policie Miluše Zajícová. Mutační alexandři velcí jsou nyní mezi chovateli mutačních papoušků velmi populární, i když některé mutace se u nás chovají zatím velmi sporadicky, i kvůli vysoké ceně. Dá se tedy předpokládat, že zloděj ptáky spíše vyvezl do zahraničí.

Ukázka mutačních alexandrů velkých – stejně barevní ptáci byli odcizeni chovateli na Prostějovsku:

Chovatel zanedbal zabezpečení voliér

Pro vyšetřovatele je důležitá součinnost chovatelů, a to nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Ukradení ptáci nepatří mezi ty, které by bylo možné běžně sehnat na ptačích burzách nebo se inzerovaly na internetu. O to překvapivější je, že je chovatel neměl lépe zabezpečené, nepoužíval například kamerový systém, pozemek nehlídal pes a papoušci nebyli na noc uzavřeni v zázemí, kam by se zloděj hůře dostával. Tento případ by měli čeští chovatelé brát jako důležitý precedent a zamyslet se nad tím, jak mají zabezpečeny svoje chovy, kolik informací o nich pouští volně na sociální sítě a komu všemu jsou ochotni svůj chov osobně ukázat, aniž by o dotyčném věděli více informací.

Krádež mutačních alexandrů na Prostějovsku není prvním ani posledním incidentem tohoto druhu mezi českými chovateli papoušků. Připomeňme několik let starý případ krádeže trichů orlích u Čestmíra Drozdka, který policie po marném pátrání po pachatelích musela odložit. Není divu, že chovatelé vzácnějších druhů ptáků často nejsou ochotni veřejně sdělovat svoje zkušenosti a odmítají reportáže ze svých chovných zařízení. Notabene když pojistit vzácné papoušky je takřka nemožné: pojišťovny si stanovují tak těžké podmínky a cena pojištění se šplhá tak vysoko, že se nevyplatí ani těm nejmovitějším chovatelům. Obezřetnost je tedy na místě.

Úvodní foto: Jiří Kýr

1 komentář

  1. Krádeže napsal:

    Trebs sledovať auta smer bulharsko, turecko. Tam. Najčastejšie priekopnici vyvážajú vtáky, aj bez papierov. Aj cites, vsetko. Nie je vylúčená aj druhá strana, smer nemecko. Ale z Bulharska a turecka idú do celého sveta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..