„Zoborožčí“ rok v Zoo Praha: Podařilo se odchovat zoborožce rýhozobé, luzonské i dvojzoborožce nosorožčí

Mimořádný úspěch s chovem zoborožců docílila pražská zoologická zahrada. Za letošní první pololetí se jí podařilo odchovat tři vzácné druhy, z toho u jednoho zaznamenala prvoodchov. Jde o zoborožce luzonského, který dříve taxonomicky spadal jako poddruh pod zoborožce rýhozobého. V přírodě se vyskytuje výhradně na Filipínách a v zajetí je chovaný jen velice vzácně. Konkrétně v zoologických zahradách je mimo Filipíny k vidění jen na sedmi místech světa včetně Prahy. Od zoborožce rýhozobého se odlišuje méně kontrastním zbarvením rýdovacích per, chybějící cihlovou barvou na hrudi a břichu a celkově menší velikostí. V pražské zoo jej chovají teprve od roku 2016.

O něco déle se zahrada věnuje chovu zoborožce rýhozobého, který rovněž pochází z Filipín.
„Spadá do kategorie ohrožených druhů – je totiž vázán na neporušené původní deštné lesy, které na filipínském souostroví závratnou rychlostí mizí. Zoo Praha se podílí na záchranném projektu pro tyto půvabné ptáky,“ sdělila zahrada v oficiální tiskové zprávě. Pražská zoo si v roce 2017 připsala český prvoodchov tohoto ptáka. „Stejný rodičovský pár, jenž úspěšně hnízdí čtvrtou sezónu v řadě, letos odchoval mladého samečka. A poprvé má mláďata také druhý pár – předminulý týden opustily hnízdní dutinu dvě samičky,“ dodala zahrada. Pohlaví se u těchto ptáků nemusí určovat pomocí analýzy DNA, mláďata jsou po vylétnutí z hnízdní dutiny zbarvena jako rodiče, pouze trochu matněji.

Společně s dalšími filipínskými druhy zoborožců rodu Penelopides je zoborožec luzonský příkladnou ukázkou druhové diverzity a míry endemismu filipínského souostroví (Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha)

U mláďat zoborožců rýhozobých (vlevo) se rozpozná pohlaví ihned po vylétnutí z dutiny, protože jsou vybarveni stejně jako rodiče, jen v matnějších tónech. Typické rýhování zobáku získávají postupně během let, takže se dá podle vrásnění na zobáku odhadnout i věk starších ptáků. (Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha)

V Praze odchovali nejvíc dvojzoborožců nosorožčích na světě

Světový úspěch si Zoo Praha připsala v chovu dvojzoborožců nosorožčích. Letos odchovala dvě mláďata a celkově tak od stejné samice odchovala již 17 mláďat. To je rekordní číslo nejen v rámci Evropy, ale také z celosvětového hlediska. Dosud rekord držel pár hnízdící v americké Zoo Audubon, který v letech 1985 až 2000 odchoval 16 mláďat. V pražském případě není 17 mláďat od totožného páru, ale od stejné samice, již zoo pojmenovala Markéta. Té se podařilo odchovat mláďata s tehdejším partnerem Prokopem i během mohutných záplav v roce 2013. „Jejich dutina byla při povodni již zčásti zaplavena a my jsme museli násilím vytesat samici i mláďata z dutiny,“ vzpomíná kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl.

„Po převozu na bezpečné místo samice přijala improvizovanou budku a hlavně péči o mláďata,“ dodává Antonín Vaidl. Nyní Markéta pravidelně hnízdí s novým samcem. Všechny druhy zoborožců během hnízdění „zazdívají“ samice do hnízdních dutin a nechávají jim jen malý otvor, kterým je samec krmí a samice a později mláďata tímto otvorem také kálí. Samice se z hnízdní dutiny vyseká teprve ve chvíli, kdy jsou mláďata dostatečně velká pro opuštění hnízda. Pokud by dutinu opustila dříve, mohl by ji samec napadnout a pokoušel by se ji zahnat zpět. Záběry takového počínání pořídila prostřednictvím kontrolních kamer zlínská zoo u dvojzoborožců indických. Samice tehdy opustila hnízdo, protože mládě uhynulo. Pár poté musel být na krátko rozdělen, aby rozčilený samec neublížil samici.

Zlínské zoo se podařilo odchovat mládě dvojzoborožce indického, za poslední rok je jediná na světě

Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..