Kam se obracet, když se chcete jako dobrovolníci postarat o zvířata z Ukrajiny?

Velkou odezvu měl včerejší článek Ararauny o pomoci chovatelům zvířat a majitelům domácích mazlíčků na Ukrajině. Řada čtenářů se ptá, jakým způsobem může nabídnout svoji pomoc, ať již v podobě krmiva, finančních prostředků nebo dočasného starání o konkrétní zvířata z Ukrajiny. Pro jednodušší přehled jsme pro vás připravili základní informace o jednotlivých aktivitách neziskových organizací a odkazy na jejich databáze dobrovolníků, do kterých se můžete zapsat. Nadále bohužel platí, že převoz zvířat především z východních regionů Ukrajiny je vzhledem k brutálním bojům prakticky nemožný. Situace se mění každou hodinu a prvořadá je snaha ochránit životy a zdraví lidí žijících na okupovaném území.

Finanční pomoc přes UAnimals

Česká organizace Svoboda zvířat zahájila 26. února sbírku na zaopatření opuštěných zvířat v oblastech bojů. Peníze půjdou prostřednictvím organizace UAnimals konkrétním zvířecím útulkům na Ukrajině, které se snaží opuštěná zvířata odchytávat a poskytnout jim potřebnou péči. Přispět lze částkami 300, 500, 2000, 5000 Kč nebo libovolnou jinou sumou prostřednictvím služby Darujme.cz. „Největší problém je nedostatek krmení a v některých přístřešcích je problém s vodou. Zvířata se bojí explozí,” informuje na svých sociálních sítích ukrajinská organizace na ochranu zvířat UAnimals.

Přímý odkaz: Sbírka na podporu opuštěných zvířat na Ukrajině

Adopce zvířat z Ukrajiny

Pokud chcete přímo pomoci tím, že se dočasně postaráte nebo si zcela adoptujete zvířata z okupované Ukrajiny, můžete se zapsat do databáze dobrovolníků české organizace Vegan Fighter. Formulář umožňuje varianty dočasné péče o zvířata, a to buď pro ty, kteří mají s takovou péčí již zkušenosti nebo pro ty, kteří se zatím o cizí zvíře nestarali, plnou adopci, tedy nabídku nového domova pro zvíře či zvířata, dopravu zvířat z hranic s Ukrajinou či přímo z Ukrajiny, a to buď vlastním autem, nebo se nabídnout jako řidič ostatním a dobrovolníci mohou také poskytnout ubytování lidem z Ukrajiny se zvířetem nebo zvířaty. Nabídku konkrétní pomoci předává Vegan Fighter konkrétním útulkům na Ukrajině.

Přímý odkaz: Databáze dobrovolníků, kteří se chtějí postarat o zvířata z Ukrajiny

Vlastní databázi dobrovolníků pro adopci zvířat z Ukrajiny má také server Pesweb.cz. Zájemci se musí registrovat přes tlačítko „Chci pomoci“ a zaškrtnout přednastavené formy pomoci. V případě dočasné péče web chce vědět, zda máte k dispozici dům nebo byt se zahradou, jaké zvíře můžete ubytovat, do jaké velikosti, jaké máte dosavadní zkušenosti se staráním o zvířata. Rovněž Pesweb.cz přímo spolupracuje s ukrajinskými organizacemi na podporu zvířat a zvířecími útulky, jimž budou nabízenou pomoc tlumočit a vybírat správné adepty pro to které konkrétní zvíře.

Přímý odkaz: Databáze dobrovolníků, kteří se chtějí postarat o zvířata z Ukrajiny

Evropská databáze dobrovolníků pro adopci zvířat

Na Google Maps je také evropská databáze dobrovolníků, kteří jsou ochotni postarat se dočasně nebo si úplně adoptovat zvířata z Ukrajiny. Založili ji dobrovolníci z Polska, ale má mnoho příspěvků i z České republiky, Slovenska a dalších evropských zemí. V mapě lze zadat bod, odkud jste a napsat krátký text, o jaká zvířata se můžete postarat, kolik jich můžete přijmout a doplnit o kontakt na vás. Ukrajinské útulky s těmito informacemi samy naloží podle svých potřeb a ozvou se vám.

Přímý odkaz: Evropská mapa dobrovolníků pro adopci zvířat z Ukrajiny

Úvodní foto: Svoboda zvířat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..