Ukrajinské zoo čeká těžká zkouška. Začne docházet krmivo i prostředky, Praha chce pomoci

Velké problémy čekají s pokračující invazí ruské armády na území Ukrajiny tamní zoologické zahrady. Zatímco dosud většina z nich nehlásila potíže se zásobováním a nedostatkem krmiva, obléhání velkých měst může situaci radikálně změnit. „Ukrajinské zoo budou dříve nebo později potřebovat finanční podporu,“ věří ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. „Proto jsme se rozhodli vytvořit speciální podúčet našeho sbírkového konta „Pomáháme jim přežít“. Libovolnou částku můžete zaslat na č. ú. 43-6804660247/0100, VS 2022, zpráva pro příjemce „Ukrajina”,“ uvedl šéf Zoo Praha na svém účtu na sociální síti Twitter.

Již dříve zoo v souvislosti s útokem Ruska na Ukrajinu pozastavila svoje členství v Euro-asijské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EARAZA), která sídlí v Moskvě a sdružuje především zařízení z někdejšího východního bloku. Tuto asociaci již dříve opustily ukrajinské zoo. Dále Zoo Praha připravuje pomoc pro rodiny ukrajinských zaměstnanců firem, které působí v jejím areálu. Až to bude možné, podpoří rovněž ukrajinské zoologické zahrady postižené ruskou agresí. „Od pondělí 28. února taky umožňujeme dětem a ženám z Ukrajiny vstup do Zoo Praha za 1 Kč. Snad jim to pomůže alespoň na chvíli pozapomenout na hrůzy války… Pro vstup stačí předložit platný cestovní pas nebo občanský průkaz Ukrajiny,“ informoval Miroslav Bobek.

Kam se obracet, když se chcete jako dobrovolníci postarat o zvířata z Ukrajiny?

Několik útulků již ruští vojáci vypálili

Pražská zoo shání pro ukrajinské návštěvníky průvodce, kteří by jim mohli podávat výklad v jejich mateřském jazyce. „Případní zájemci se mohou ozvat na e-mailovou adresu doktorova@zoopraha.cz,“ vyzývá zoo. Situace na Ukrajině je oproti tomu extrémní: organizace UAnimals, která se věnuje záchraně zvířat, včera večer informovala o raketovém útoku na zvířecí útulky Best Friends a zoopark 12 měsíců. V útulku Archa ruští vojáci zastřelili strážce a postříleli zvířata. Požár, který zachvátil psí útulek Best Friends, vedl ke smrti více než tisíce psů. Bohužel, pomoc nemohla dorazit, protože celé území bylo pod těžkou palbou. Ostřelování se nevyhnul ani útulek Gostomel, ale zatím nejsou věrohodné informace o tom, zda jsou na místě nějaké oběti.

Ukrajinské dráhy Ukrzaliznycja dokázaly během týdenní invaze Ruska na Ukrajinu přepravit na 11 tisíc zvířat do bezpečí. Šlo především o psy a kočky. „Pravidla pro přepravu zvířat po železnici jsou nyní kvůli aktuální situaci poněkud volnější. Cestující musí mít sebou doklady, zejména veterinární pas, a zajistit, aby zvíře bylo v přepravce,“ upozorňuje organizace UAnimals. Některé útulky pro zvířata se dokonce snaží evakuovat z míst bojů, a dokonce za hranice Ukrajiny. V úterý ráno takto vyrazila nákladní auta se zvířaty z Útulku pro divoká zvířata jižně od Kyjeva do polské Poznaně. UAnimals finančně podpořila síť kontaktních zoo Zviropolis, byť v minulosti proti tomuto druhu zoologických zahrad vystupovala. „Bojujeme za zákaz kontaktních zoo, ale v tuto chvíli je záchrana zvířat přednější,“ vysvětluje UAnimals.

Na Ukrajině trpí i zvířata. Neziskovky se je snaží dostat ze země k dobrovolníkům i do Česka

Úvodní foto: UAnimals

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..