Sbírejte žaludy a kaštany, pomůžou i větve z ovocných stromů, radí si ukrajinští chovatelé papoušků

Stále se zhoršující situace na Ukrajině, zejména pak ve východní části země, komplikuje život i chovatelům a majitelům papoušků. Bombardovaná města zavírají obchody a je čím dál těžší sehnat krmivo pro domácí mazlíčky a chovné ptáky. Na jedné z nejpopulárnějších skupin pro ukrajinské chovatele papoušků na Facebooku se dokonce objevil návod, jak postupovat, když jsou obchody s chovatelskými potřebami nedostupné. Chovatel, který vystupuje pod přezdívkou Patrick BirdShelter a pochází z Kirovohradu na střední Ukrajině, radí papouškům podávat co nejvíce ovoce, ořechů a čerstvých větví a okus. Dobré jsou podle něj i cereálie z obchodů s potravinami.

„Pšenice, nepražená pohanka, čočka (vařená po dobu 10 minut), obiloviny upravené v páře, které změknou a voní. Netřeba je vařit, nedává to smysl,“ popisuje Patrick BirdShelter. Z ovoce radí papouškům předkládat hrušky, jablka, granátová jablka, banány, apod., ze zeleniny dýni, mrkev, červenou řepu, papriku či salát. V obchodech s potravinami lze podle chovatele sehnat i vlašské ořechy a nepražené mandle či arašídy. A pokud jsou i obchody s potravinami uzavřené, doporučuje nasbírat v lesích nebo parcích popadané kaštany a žaludy. „Hlavně nesmí být plesnivé nebo zčernalé, potom jsou toxické. Mých 32 papoušků je konzumuje bez jakýchkoli následků,“ popisuje Patrick BirdShelter.

Kam se obracet, když se chcete jako dobrovolníci postarat o zvířata z Ukrajiny?

„Při evakuaci před bombardováním berte papoušky sebou“

Pomůžou i čerstvé větve ze stromů. „V našem podnebném pásu nejsou pro papoušky žádné toxické dřeviny. Ideální jsou mladé větve ovocných stromů (třešeň, višeň, meruňka, hruška, broskev), ale i břízy a lísky. Větve by se měly sbírat mimo silnice a pro jejich lepší čerstvost je můžete na několik hodin namočit do studené vody,“ popisuje chovatel z Kirovohradu. Ve stejné facebookové skupině se také objevil návod, jak s papoušky čelit bombardování ve městech. „Připravte si přepravku a pokud ji nemáte, alespoň kartonovou krabici, do které předem uděláte díry. Pokud možno do ní umístěte bidlo pro pohodlnější sezení ptáků. Na spodní část pak dejte papírové ubrousky nebo noviny a také krmivo,“ píše Vasilina Levčenková.

Aby chovatel zabránil zbytečnému stresování papouška, má přepravku zakrýt tmavou látkou. „Do batohu si dejte zásobu krmiva a vody. Dále potřebné léky: Enterosgel, Chlorhexidin, Meloxyvet suspenze, inzulinové stříkačky s odnímatelnou jehlou. Pro ptáky, kteří zrovna podstupují léčbu, také náhradní lékárničku,“ doplňuje Vasilina Levčenková. „Pro případ evakuace při bombardování vezměte ptáky sebou! Pokud se nemůžete evakuovat, přesuňte přenosku s papouškem na tmavší klidnější místo, například do koupelny,“ dodává. Další člen skupiny sdílí aktuální informace o podmínkách převozu zvířat přes hranice do Polska, kam směřuje nejvíc běženců z Ukrajiny. A rovnou upozorňuje, že při cestování s exempláři CITES může nastat problém.

Ukrajinské zoo čeká těžká zkouška. Začne docházet krmivo i prostředky, Praha chce pomoci

Úvodní foto: UAnimals

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..