Expedice hledá v kolumbijských horách papouška, kterého od roku 1949 nikdo nespatřil

Historickou expedici Murrucucu 2023, která by měla odpovědět na otázku, zda v kolumbijských horách stále přežívají papoušci pyrurové kolumbijští (nazývaní také „andští“), pořádá v těchto dnech organizace Sociedad Ornitológica de Córdoba (SOC). Vědci společně se zástupci místních komunit zamířili do národního parku Paramillo v jihozápadní části regionu Cerro Murrucucú do okolí obce Tierralta Cordoba. Základní kemp se nachází v nadmořské výšce 850 metrů, což účastníkům expedice umožňuje hledat pyrury kolumbijské v jejich přirozeném prostředí ve výšce 500 až 1200 metrů nad mořem. Naposledy byl tento papoušek věrohodně pozorován v roce 1949, od té doby je veden jako kriticky ohrožený s odhadovanou populací jeden až 49 jedinců.

Až do roku 2014 spadal pyrura kolumbijský jako poddruh pod pyruru modročelého, jehož další poddruhy se ale v Kolumbii vůbec nevyskytují (žijí ve Venezuele, Guyaně, Francouzské Guyaně a severní Brazílii). Již v roce 2017 se pyrura kolumbijský dostal na seznam 25 nejzajímavějších „ztracených“ druhů zvířat, který sestavila organizace Global Wildlife Conservation, čímž oživila otázku, zda tento pták stále ještě v kolumbijské přírodě přežívá. Plánovaná expedice nebude prvním pokusem, jak tohoto bájného pyruru objevit. Jenom v letech 2004 až 2008 bylo prohledáno deset potenciálních lokalit, ovšem bez úspěchu. Přesto je část jeho přirozeného biotopu v národním parku Paramillo, na který se zaměřila i nová expedice, přísně chráněna.

Vědci hledají 25 „ztracených“ druhů zvířat. Je mezi nimi i papoušek pyrura kolumbijský

Výprava byla plánovaná na rok 2020, zastavil ji covid

Pyrura kolumbijský (Pyrrhura subandina) – kresba Fernando Ayerbe, Avifauna Colombiana

Pyrura kolumbijský se historicky vyskytoval pouze na malém území údolí Sinú v severní Kolumbii. Od něj je odvozen jeho anglický název Sinú Parakeet. Velká část území, na kterém se vyskytoval, byla zničena odlesňováním. Dvě ze čtyř někdejších hnízdních lokalit – Nazaretu a Jaraquielu – z tohoto důvodu již zanikly. Na zbývajících dvou (Quimarí a Murucucú) se i přes opakované pokusy nepodařilo narazit ani na jednoho pyruru kolumbijského. Na Murucucú se nyní soustředí expedice SOC, kterou podporuje i Loro Parque Fundación, Cafe Cordoba, Urrá, Re:wild, Jose Arrieta, American Bird Conservancy a Parques Nacionales Naturales de Colombia.

Expedice je naplánovaná na 12 dní, skončit by měla koncem tohoto týdne. Za prvních pět dní se na pyrury kolumbijské nepodařilo narazit. Mimochodem, původně se chtěli ornitologové vydat na tuto expedici již před třemi lety, ale znemožnila jim to pandemie Covid-19. A co se stane, pokud ani tentokrát pyruru kolumbijského nenaleznou? „Pokud by nebyl nalezen, mohl by být tento druh oficiálně prohlášen za vyhynulý, protože to není poprvé, co bylo zahájeno pátrání po tomto ptákovi. Předchozí pokusy nebyly úspěšné,“ konstatuje kolumbijský internetový deník La Guía de Montéria.

Úvodní foto: Sociedad Ornitológica de Córdoba

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..