Indická policie zabavila populárnímu herci ochočené alexandry velké. Na udání aktivisty

Nezvykle tvrdě zareagovaly úřady v Saligramamu, předměstí pátého největšího indického města Čennaie, na udání uživatele sociálních sítí, který si stěžoval na populárního herce a stand up komika Roba Shankara kvůli chovu dvou papoušků alexandrů velkých. Shankar se označuje za velkého milovníka domácích mazlíčků a zveřejnil několik videí ze svého soukromí, kde jsou ptáci vidět v pozadí v kleci. Chov původních druhů papoušků, kteří žijí přirozeným způsobem v přírodě, je ale v Indii již od roku 1972 zakázaný. Zástupci Tamil Nadu Wildlife Control Bureau proto navštívili hercův domov, ptáky zabavili a majiteli uložili maximální možnou pokutu pět milionů rupií (v přepočtu 1,35 milionu korun).

„Na zveřejněném videu byl herec a jeho rodinní příslušníci, jak ve svém domě krmí papoušky alexandry v kleci. Policejní akce následovala poté, co si na herce stěžoval aktivista za práva zvířat, který sledoval jeho videa na podporu aktuální šňůry stand up vystoupení,“ uvedl deník Times of India. Případu se okamžitě ujala indická média. Faktem je, že různé druhy alexandrů chovají lidé v Indii jako domácí mazlíčky poměrně často, i když to je zakázané. Tisíce rodin jsou dokonce závislé na nelegálním vybírání hnízd divoce žijících papoušků a prodeji mláďat na černém trhu. Téměř polovinu veškerého obchodu s ptáky v Indii tvoří nelegálně odchycení papoušci. Obchoduje se s nimi zejména od prosince do června, dospělí ptáci se dostávají na trh po celý rok.

V Indii se pět tisíc rodin živí odchytem a prodejem ptáků. Polovinu úlovků tvoří papoušci

Indové ročně nelegálně zobochodují ptáky za půl miliardy

Z dvanácti přirozeně žijících druhů papoušků v Indii se na černém trhu pravidelně obchoduje s osmi (jde převážně o alexandry), zveřejnila před časem ve své zprávě indická pobočka organizace Bird Conservation (IBCN). Odhaduje se, že na černém trhu s ptáky je v Indii životně závislých nejméně pět tisíc rodin. S jakými konkrétními druhy papoušků se nejčastěji obchoduje? Alexandr velký, alexandr malý, alexandr rudohlavý, alexandr růžový, alexandr šedý, dva poddruhy alexandra černohlavého a lorikul modrobradý. Ačkoli indické zákony zakazují jejich odchyt, prodej a dokonce i chov v zajetí, obchodování s nimi nijak nepolevuje. Úřady vypozorovaly, že největší počet ptáků směřuje na trhy v metropoli Dillí z měst Noida a Ghaziabad ve státě Uttar Pradesh na hranici s Nepálem.

Vůbec nejčastěji pašovaným papouškem v Indii je alexandr malý, ovšem mezi nejpreferovanější druhy patří alexandr velký, protože má ze všech odchytávaných druhů největší schopnost naučit se mluvit a je nejlépe ochočitelný. Právě alexandry velké choval i herec Robo Shankar. Každoročně se podle odhadů indických úřadů nelegálně prodají odchycení ptáci nebo mláďata vybraná z hnízd za celkovou částku 25 milionů dolarů, což odpovídá zhruba půl miliardě korun. Ochranářské organizace v Indii ale namítají, že jde o velmi konzervativní a podhodnocený odhad a čísla budou ve skutečnosti ještě mnohem vyšší.

Indické úřady zadržely muže, který doma dokrmoval 156 mláďat alexandrů velkých z přírody

Úvodní foto: Wikimedia Commons / Sriram Narasimhan, Silverscreen Media Inc., Peter Tan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..