Ptačí chřipka je na okraji Prahy, dvě ohniska veterináři potvrdili i na Vysočině

UVNITŘ MAPY – Po téměř třítýdenním klidu se v Česku objevila další tři ohniska nákazy ptačí chřipky. Dvě odhalila Státní veterinární správa (SVS) ještě na sklonku minulého týdne v Okrouhlicích na Havlíčkobrodsku na Vysočině a jedno je z okraje Prahy, konkrétně pak Benic, které se nachází směrem k Říčanům. Celkem bylo od začátku letošního roku v tuzemsku prokazatelně napadeno ptačí chřipkou 16 chovů drůbeže, od malochovů o několika jedincích po velké komerční chovy se stovkami tisíc ptáků. Ve všech případech analýza Státního veterinárního ústavu Praha prokázala variantu H5N1, která je přenosná na člověka a u níž se v posledních měsících potvrdil přenos i na další druhy savců, jako jsou norci, lachtani, lišky atd.

Na Vysočině se nová dvě ohniska ptačí chřipky potvrdila minulý čtvrtek 16. února, SVS o případech informovala o den později. „Chovatelé oznámili krajské veterinární správě postupný úhyn drůbeže v obou malochovech. V prvním chovu uhynulo 6 kusů drůbeže z celkového počtu 11 a v druhém pak došlo k postupnému úhynu cca 60 slepic z celkového počtu 116. Veterinární inspektoři v chovech odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5. Na hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy drůbeže byly utraceny,“ uvedla SVS na svém webu. Ochranná pásma zasahují blízký Havlíčkův Brod, Světlou nad Sázavou nebo Lipnici nad Sázavou.

Ohnisko nákazy v Okrouhlicích na Havlíčkobrodsku:

Ohnisko nákazy v Praze-Benicích:

Strančice jsou opět v ochranném pásmu

V Okrouhlicích a okolí dochází k soupisu veškerých chovů ptáků a krajská veterinární správa provede namátkové kontroly s odběry vzorků. V rizikové vzdálenosti od obou ohnisek nákazy se nenachází žádná lokalita, kde by se pravidelně konala ptačí burza. První letošní pražské ohnisko nákazy ptačí chřipkou se nachází v soukromém hospodářství ve čtvrti Benice, kde se nacházelo 54 kusů drůbeže. „Po nahlášení úhynu dvou kusů drůbeže odebrali veterinární inspektoři v chovu vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy drůbeže byly utraceny,“ potvrdila SVS toto pondělí. Ptačí chřipka zde byla potvrzena ale už v pátek 17. února.

Benice výrazněji omezí pořádání ptačích burz a výstav v jihovýchodním cípu Prahy. Podruhé v krátké době také na měsíc znemožní pořádání ptačích burz ve středočeských Strančicích, které se nacházely v pásmu ochrany již loni v prosinci, kdy se v jejich okolí vyskytla hned čtyři ohniska nákazy (tři v Hrusicích a jedno v Nebřenicích v okrese Praha-východ). Z celoevropského pohledu je na tom Česká republika zatím ještě dobře, nejvíc prokázaných ohnisek nákazy má nyní Polsko s 46 potvrzenými případy. Hned po něm následuje Francie s 41 ohnisky. Nejvíc nálezů uhynulých divokých ptáků s prokázanou ptačí chřipkou má Německo, stejně jako v dalších chovech ptáků mimo drůbež.

Ptačí chřipka uzavřela chovatelskou burzu v Kladně, Česko má už 13 ohnisek nákazy

Image by wirestock on Freepik

Předchozí článek

Indická policie zabavila populárnímu herci ochočené alexandry velké. Na udání aktivisty

Dálší článek

EXOTA Olomouc letos bude, poprvé s domácím šampionátem bodovaného ptactva

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější