Ptačí chřipka je na okraji Prahy, dvě ohniska veterináři potvrdili i na Vysočině

UVNITŘ MAPY – Po téměř třítýdenním klidu se v Česku objevila další tři ohniska nákazy ptačí chřipky. Dvě odhalila Státní veterinární správa (SVS) ještě na sklonku minulého týdne v Okrouhlicích na Havlíčkobrodsku na Vysočině a jedno je z okraje Prahy, konkrétně pak Benic, které se nachází směrem k Říčanům. Celkem bylo od začátku letošního roku v tuzemsku prokazatelně napadeno ptačí chřipkou 16 chovů drůbeže, od malochovů o několika jedincích po velké komerční chovy se stovkami tisíc ptáků. Ve všech případech analýza Státního veterinárního ústavu Praha prokázala variantu H5N1, která je přenosná na člověka a u níž se v posledních měsících potvrdil přenos i na další druhy savců, jako jsou norci, lachtani, lišky atd.

Na Vysočině se nová dvě ohniska ptačí chřipky potvrdila minulý čtvrtek 16. února, SVS o případech informovala o den později. „Chovatelé oznámili krajské veterinární správě postupný úhyn drůbeže v obou malochovech. V prvním chovu uhynulo 6 kusů drůbeže z celkového počtu 11 a v druhém pak došlo k postupnému úhynu cca 60 slepic z celkového počtu 116. Veterinární inspektoři v chovech odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5. Na hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy drůbeže byly utraceny,“ uvedla SVS na svém webu. Ochranná pásma zasahují blízký Havlíčkův Brod, Světlou nad Sázavou nebo Lipnici nad Sázavou.

Ohnisko nákazy v Okrouhlicích na Havlíčkobrodsku:

Ohnisko nákazy v Praze-Benicích:

Strančice jsou opět v ochranném pásmu

V Okrouhlicích a okolí dochází k soupisu veškerých chovů ptáků a krajská veterinární správa provede namátkové kontroly s odběry vzorků. V rizikové vzdálenosti od obou ohnisek nákazy se nenachází žádná lokalita, kde by se pravidelně konala ptačí burza. První letošní pražské ohnisko nákazy ptačí chřipkou se nachází v soukromém hospodářství ve čtvrti Benice, kde se nacházelo 54 kusů drůbeže. „Po nahlášení úhynu dvou kusů drůbeže odebrali veterinární inspektoři v chovu vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy drůbeže byly utraceny,“ potvrdila SVS toto pondělí. Ptačí chřipka zde byla potvrzena ale už v pátek 17. února.

Benice výrazněji omezí pořádání ptačích burz a výstav v jihovýchodním cípu Prahy. Podruhé v krátké době také na měsíc znemožní pořádání ptačích burz ve středočeských Strančicích, které se nacházely v pásmu ochrany již loni v prosinci, kdy se v jejich okolí vyskytla hned čtyři ohniska nákazy (tři v Hrusicích a jedno v Nebřenicích v okrese Praha-východ). Z celoevropského pohledu je na tom Česká republika zatím ještě dobře, nejvíc prokázaných ohnisek nákazy má nyní Polsko s 46 potvrzenými případy. Hned po něm následuje Francie s 41 ohnisky. Nejvíc nálezů uhynulých divokých ptáků s prokázanou ptačí chřipkou má Německo, stejně jako v dalších chovech ptáků mimo drůbež.

Ptačí chřipka uzavřela chovatelskou burzu v Kladně, Česko má už 13 ohnisek nákazy

Image by wirestock on Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..