EXOTA Olomouc letos bude, poprvé s domácím šampionátem bodovaného ptactva

Po pětileté přestávce se letos v říjnu vrátí na olomoucké výstaviště Flora mezinárodní výstava exotického ptactva EXOTA Olomouc. Poslední ročník se zde uskutečnil v roce 2018 a další, který se měl konat napřesrok, zastavila pandemie koronaviru. Organizátorům nevyšel ani posun na rok 2021, kdy stále platila vládní opatření proti šíření koronaviru a pro jistotu zrušili i případný loňský termín. Problém nebyl ani tak v domácích vystavovatelích a tuzemských opatřeních, ale v nejistotě ohledně účasti zahraničních spolupracovníků, zejména pak posuzovatelů a přednášejících na mezinárodním semináři. Ten se letos odehraje teprve podruhé a opět slibuje pestrou směs chovatelských zkušeností a tipů od řady známých a profesionálních chovatelů.

Letošní EXOTA Olomouc se uskuteční o víkendu 13. až 15. října a poprvé od přijetí jednotného systému soutěžních výstav převezme od EXOTIKY Lysá nad Labem pořádání otevřeného Mistrovství České republiky v bodovaném ptactvu všech kategorií. Tyto dvě výstavy se mají do budoucna v pořádání domácího šampionátu střídat. V letech, kdy se koná EXOTA Olomouc, se mistrovství uskuteční v Olomouci, v letech mezi EXOTAMI se pak bude konat na EXOTICE v Lysé nad Labem. Tato výstava se koná na rozdíl od EXOTY každoročně a letos místo domácího šampionátu v bodovaném ptactvu nabídne otevřené mistrovství Klubu přátel exotického ptactva (KPEP), takže ani v Lysé nad Labem bodovaní ptáci chybět nebudou.

EXOTA Olomouc 2018 přilákala i chovatele arů škraboškových z Německa. Letos nabídla nejvíc vzácností

Vyjde kniha Amazoňané od Tonyho Silvy v češtině?

EXOTA Olomouc patří mezi největší výstavy exotického ptactva ve střední a východní Evropě. Na každém ročníku se pořadatelům daří představit nějaký unikátní a chovatelsky vzácný druh papouška nebo jiného exota. Pro letošní rok ještě organizátoři největší výstavní „špeky“ nezveřejnili – je zatím příliš brzy na skládání jednotlivých kolekcí a obsazení pavilonů. Připomeňme, že na poslední EXOTĚ v roce 2018 byli vystaveni papoušci žlutočelí, kteří patří mezi nejvzácněji chované africké papoušky, ale také amazónci krátkoocasí, kakaduové havraní mutace dilute, kakaudové žlutočečelatí poddruhu fitzroyi, kakaduové přilboví, arové hyacintoví, trichy orlí, nestoři kea, zoborožci přilboví, tukani pestří a mnoho dalších vzácných a zajímavých ptačích druhů.

Na poslední EXOTĚ Olomouc také vyšly dvě nové knihy Tonyho Silvy, do češtiny přeložený první svazek edice Nová EXOTA – Arové – a také anglická publikace Psittaculture. Bude letos následovat další titul? Nová EXOTA již loni na podzim vydala obsáhlou publikaci o amazoňanech, tentokrát však nejprve v mezinárodní verzi v angličtině. Dočkají se Amazoňané české verze a pokud ano, budou mít premiéru právě na letošní EXOTĚ? To se ještě uvidí. Ceny papíru a tisku stoupají závratným způsobem a je otázka, zda by se za současné situace tak výpravná publikace pro malý český trh vyplatila. Zvláště pokud by její cena byla podobná jako u anglickojazyčné, která zájemce vyjde na 1700 korun. Na druhou stranu, tak výpravnou publikaci o amazoňanech opravdu nikdo jiný nevydal.

Videostřípky z EXOTY Olomouc 2018: tukani pestří, papoušci žlutočelí, kakadu havraní a trichy orlí

Úvodní foto: EXOTA Olomouc

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..