V Austrálii mají útulek, kam dávají ary a kakaduy, kteří přežijí své majitele

UVNITŘ VIDEO – Kam s velkými a dlouhověkými druhy papoušků, kteří přežijí své majitele a příbuzní se o ně nechtějí nebo nemohou postarat? V Austrálii vznikl speciální útulek, kam je možné takové papoušky umístit na dožití. Nachází se v Urimbirra Wildlife Parku ve Victor Harbor v Jižní Austrálii a specializuje se především na péči o velké ary a kakaduy. Není totiž žádnou výjimkou, když se tito papoušci v zajetí dožijí 70 nebo i 80 let, což znamená, že přežijí svého prvního a někdy i druhého majitele. Jak upozornil zpravodajský server ABC, útulek je možné kontaktovat ještě za života původních majitelů papoušků a dopředu se domluvit na převedení papoušků v případě úmrtí jejich vlastníka. Tak tomu bylo v případě páru arů araraun Montyho a Bee Bee.

Případů osiřelých domácích mazlíčků přibývá

Když byla majiteli těchto araraun diagnostikovaná rakovina, rodina kontaktovala majitele útulku Urimbirra Wildlife Park a zeptala se na možnost, zda by se mohli postarat o tyto papoušky. Tým z útulku sestavil pro pár araraun speciální voliéru a brzy k nim nastěhoval i další samici ary Callie, která také potřebovala nové zázemí. Útulek od té doby získal na dočasný pobyt další dva ary do doby, než se o ně majitelé budou moci znovu sami postarat. Mezitím tuto skupinku arů navštěvují, jakmile jim to čas dovolí. Podle chovatelky útulku Kristin Pearce důvěra arů v nové prostředí postupně roste. „Měli jeden druhého, když sem přišli, což jim pomohlo. Je pro ně těžké navázat vztah s jinou osobou, když jim původní majitel zemře. Musíte s nimi trávit spoustu času,“ vysvětluje Pearce.

Umístění útulku ve Victor Harbor není náhodné. Je to známá destinace, kam se stěhují starší lidé na penzi a častý cíl dovolených. Město má vůbec nejstarší populaci ze všech sídel v Austrálii. Zařízení vzniklo již v 90. letech minulého století a zaměřilo se na mazlíčky, kterým zemřeli majitelé – nejen na ptáky, ale i na další zvířata včetně hadů. Během své třicetileté existence útulek přijal nespočet psů a koček, a to nejen z důvodu úmrtí jejich původních majitelů, ale také kvůli jejich stěhování do pečovatelských domů apod. Samostatnou společnou voliéru mají v útulku kakaduové, kteří ji obývají déle než 20 let. Příchod pěti velkých arů do útulku v průběhu jediného roku naznačuje zvyšující se poptávku po opeřených domácích mazlíčcích, konstatuje prodejce ptáků John Turner.

Arové jsou stále populárnější, jejich věk ale zavazuje

Turner provozuje ptačí obchod The Bird Place v nedalekém Adeaide, který převzal v roce 1997 od svého otce. Podle jeho slov si lidé před 20 až 30 lety nejraději pořizovali kakaduy, protože šlo o relativně levné ptáky, kteří se snadno ochočili a naučili se opakovat slova. Například kakadu růžový vyšel na 150 dolarů, což odpovídá zhruba třem tisícům korun. Arové tehdy v Austrálii stáli obrovské sumy, například ararauna vyšla na 25 tisíc dolarů, což je cena, za kterou se dnes v Evropě prodává pár arů hyacintových. Zájem o exotičtější a větší papoušky ale ceny araraun snížil, takže nyní se dají v Austrálii pořídit za čtyři až pět tisíc dolarů (přes 100 tisíc korun). Ročně tak Turner prodá okolo deseti araraun.

Podle prodejcova zkušenosti se ararauny v domácnostech obvykle dědí z rodičů na děti. „Myslím si, že se jim dá nový domov najít snadněji než jiným zvířatům,“ říká Turner. „Pokud nejsou dostatečně ochočení, aby mohli zůstat s někým v domácnosti, dokážu jim najít nový domov ve voliérovém chovu,“ říká obchodník, na kterého se prý majitelé arů mohou kdykoli obrátit. Podle veterináře Wayneho Boardmana, který se staral o ary v různých zoo po celém světě, se mohou tito papoušci v případě dobré péče dožít i 100 let. Zdůrazňuje, že arové potřebují létat. Chris Stone z Legal Services Commission pro zpravodajský server ABC uvedl, že domácí mazlíčci jsou v Jižní Austrálii považováni za majetek a může se na ně tudíž pamatovat v závěti. Doporučuje ale dopředu domluvit s osobou, která by je měla dědit, aby s tím počítala.

Kolika let se může dožít papoušek? Jeden ochočený amazoňan žlutohlavý v Británii oslavil šedesátiny

Úvodní foto: Urimbirra Wildlife Park

Předchozí článek

EXOTA Olomouc letos bude, poprvé s domácím šampionátem bodovaného ptactva

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 24. až 26. února 2023

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější