V Tasmánii vypustí do volné přírody 13 neofém oranžovobřichých, posílí zbytkovou populaci

Neoféma oranžovobřicháUVNITŘ VIDEO – Kritický úbytek neofém oranžovobřichých, aktuálně nejohroženějšího papouška dosud žijícího ve volné přírodě, má kompenzovat další vypouštění ptáků odchovaných v zajetí. Zástupci záchranného projektu plánují v nejbližších dnech posílit zbytkovou populaci tohoto papouška o dalších 13 jedinců, kteří budou vypuštěni na jejich jediném známém hnízdišti Melaleuca na Tasmánii. Prvních osm ptáků posílí tamní populaci začátkem tohoto měsíce, dalších pět ochránci vypustí s odstupem několika týdnů. Na Tasmánii právě začíná nová hnízdní sezóna, vypuštění ptáci by tak mohli ovlivnit už letošní počty vyvedených mláďat, konstatovala na své webu australská televizní společnost ABC.

Divoká populace neofém oranžovobřichých čítá aktuálně necelou padesátku ptáků. Neofémy jsou přísně tažné, na zimu odlétají na jih Austrálie. Každoroční migrace je nejrizikovější částí roku, kdy část papoušků hyne vysílením, nebo se stávají obětí dravců či větrných elektráren, které v posledních letech vyrostly na jihoaustralském pobřeží. Nejnovější hrozbou pro neofémy oranžovobřiché je cirkovirová nákaza (PBFD), která napadá jejich mláďata. V zajetí naštěstí zůstávají asi dvě stovky ptáků jako „genetická pojistka“ a díky chovným programům tří speciálních záchranných stanic lze pravidelně divokou populaci neofém oranžovobřichých posilovat novými ptáky odchovanými v zajetí.

Vypouštění předchází týdny aklimatizace

„Letošní vypouštění probíhá dostatečně brzy před začátkem období rozmnožování. Dává nám to jistou naději, a zároveň je hezké vidět ptáky odchované v zajetí, kteří se vrací do prostředí, z něhož vzešli,“ popsala bioložka Shannon Troyová. „Je opravdu velmi důležité mít při tak nízkém počtu ptáků ve volné přírodě pojistku v podobě chovu v zajetí, díky níž tento druh úplně nezanikne,“ dodala. Ptáci, které ochránci vypouští do volné přírody, musí absolvovat zdlouhavý a náročný proces, aby se vědci ujistili, že je neposílají na smrt. Papoušci jsou rovněž testováni na přítomnost PBFD a týdny před vypuštěním tráví ve velkých aklimatizačních voliérách, kde se cvičí v letu. „Ošetřovatelé se jim věnují více než obvykle, častěji chodí k voliérám a nutí je létat, aby neofémy byly v dobré kondici,“ vysvětluje Troyová.

K TÉMATU: Tasmánie hlásí úspěchy s neofémami oranžovobřichými: 25 mláďat odchovaných v zajetí

Neofémy určené pro „výsadek“ na Tasmánii jsou nejprve letecky dopraveny v přepravních boxech do tasmánského Melaluca, kde jsou po dobu čtyř až sedmi týdnů umístěny ve zmíněných aklimatizačních voliérách. „Poté, když to dovolí počasí, otevřeme jednu stranu voliéry a dáme jim příležitost vyletět ven,“ líčí bioložka. Za poslední dva roky takto ochránci přírody vypustili 51 neofém oranžovobřichých, tedy zhruba stejný počet, který tvoří celá zbytková populace těchto ptáků ve volné přírodě. Tasmánské ministerstvo životního prostředí uvedlo, že letošní monitoring ptáků vracejících se ze zimovišť na jihu Austrálie do tasmánského Melaluca potvrdil zvyšující se trend. Od poloviny září se na Tasmánii vrátilo 21 ptáků, což je o čtyři více než ve stejném období loňského roku. Loni přitom počet navrátivších ptáků meziročně stoupl o 94 procent.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/JJ Harrison

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..