Papoušci používají stejně jako lidé různé dialekty. Potvrdil to výzkum amazoňanů žlutokrkých

Amazoňan žlutokrkýUVNITŘ VIDEO – Různými dialekty podle místa výskytu se dorozumívají papoušci stejného druhu. Pták s jedním dialektem se přitom dokáže v mladém věku naučit používat dialekt jiné populace, zatímco starší jedinci tuto schopnost ztrácejí. Přišli na to vědci ze státní univerzity v Novém Mexiku v USA, kteří v rozmezí jedenácti let dvakrát sledovali různé populace amazoňanů žlutokrkých v Kostarice a Nikaragui. Biolog Timothy Wright zjistil, že papouščí dialekty zůstávají stabilní po celá desetiletí, podobně jako u lidí. Starší papoušci se přitom nechtějí příliš obtěžovat učením nových dialektů a dorozumívají se výhradně dialektem populace v místě, kde se vylíhli a strávili většinu svého života.

První průzkum vědci provedli v roce 1994, kdy zaznamenávali a porovnávali hlasové projevy amazoňanů žkutokrkých v 16 různých lokalitách. Projekt zopakovali v roce 2005, aby se ujistili, zda dialekty zaznamenané před jedenáti lety u amazoňanů přežívají. Tentokrát sledovali 19 lokalit, z toho 12 bylo shodných s průzkumem v roce 1994. Během obou průzkumů vědci zaznamenali tři různé dialekty, které charakterizovaly výrazně odlišné typy kontaktního volání a různé typy hlasových variací. U dvou těchto dialektů, používaných papoušky na jihu a severu Kostariky, vědci zjistili velkou stabilitu a rozdíly, zatímco na hranici mezi severním a nikaragujským dialektem často dochází k prolíhání obou typů hlasových projevů.

Vědci zaznamenali vznik nového nářečí

„Migrace, chyby v opakování dialektů a kulturní rozdíly mohou hrát roli při tvorbě dalších drobných změn v akustické podobě jednotlivých typů dialektů při kontaktním volání,“ konstatují vědci. Jedenáctiletý odstup mezi prvním a druhým průzkumem prokázal určitý vývoj mezi severním kostarickým a nikaragujským dialektem amazoňanů žlutokrkých. Například v lokalitě Hacienda Inocentes byli v roce 1994 zaznamenáni pouze papoušci se severním dialektem, ale v roce 2005 tam byli již amazoňané, kteří se dorozumívali jak severním, tak nikaragujským dialektem, které se prolínaly. Oponenti studie namítají, že jedenáctileté časové rozpětí mezi oběma studiemi je příliš krátké vzhledem k průměrnému věku dožití amazoňanů žlutokrkých okolo 50 let.

K TÉMATU: Výzkum prokázal, že papoušíčci brýlatí oslovují svá mláďata individuálními jmény

„I když nemáme přesné údaje o konkrétních jedincích ze sledovaných populací, genetický důkaz z jedné lokality potvrdil, že jeden pár amazoňanů žil na jednom místě po dobu minimálně sedmi let,“ reagovali autoři studie. „Tento nepřímý důkaz naznačuje, že v obou průzkumech mohly být zaznamenány hlasové projevy stejných jedinců,“ dodali. Rozdílné dialekty užívá celá řada zvířat, prokázány byly například u některých druhů pěvců, u kosatek nebo velryb. Autoři studie o dialektech amazoňanů žlutokrkých se na základě získaných dat dokonce domnívají, že v lokalitě Hacienda Inocentes zaznamenali vznik zcela nového dialektu, který vychází z papouščího „nářečí“ severní Kostariky a Nikaraguy.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

V San Diegu se množí případy střelby na papoušky. Ochránci žádají dopadení viníka

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 15. až 17. dubna 2016

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější