V San Diegu se množí případy střelby na papoušky. Ochránci žádají dopadení viníka

San DiegoUVNITŘ VIDEO – Dvanáct divokých papoušků, aratingů a amazoňanů, zastřelil od 19. února do minulého týdne neznámý střelec v americkém San Diegu. Větší počet ptačích mrtvolek našli náhodní chodci 31. března, 3. a 6. dubna. Četnost incidentů stoupá, ale policie dosud nemá žádné indicie, které by ji mohly přivést k pachateli. Nevládní organizace SoCal Parrot, která se stará o zraněné a postižené papoušky, proto vyzvala širokou veřejnost ke spolupráci. „Hledáme místní milovníky ptáků a lidi, kteří mají zájem o blaho zvířat v San Diegu, aby nám v následujících týdnech pomohli koordinovat kontrolu čtvrtí v Ocean Beach,“ napsali zástupci SoCal Parrot na své oficiální stránce na Facebooku.

Podezření padá na nezletilé chuligány

Tento v přírodě ohrožený amazoňan zelenolící byl nalezen postřelený 6. dubna 2016 v lokalitě Yorba Linda. O papouška se postaralo speciální centrum v La Mesa, ale nakonec musel být utracen, protože jeho křídlo bylo střelou naprosto rozdrceno. (Foto: SoCal Parrot)
Tento v přírodě ohrožený amazoňan zelenolící byl nalezen postřelený 6. dubna 2016 v lokalitě Yorba Linda. O papouška se postaralo speciální centrum v La Mesa, ale nakonec musel být utracen, protože jeho křídlo bylo střelou naprosto rozdrceno. (Foto: SoCal Parrot)

Organizace nejprve plánuje setkání s předáky jednotlivých skupin dobrovolníků, na kterých je chce vyškolit, na co všechno se mají během pochůzek městem zaměřit. Setkání se uskuteční v kostele episkopální církve všech duší na Catalina Boulevard, kde bylo na Velikonoční neděli objeveno několik čerstvě zastřelených papoušků. Místní reverend Joseph Dirbas má podezření na nezletilého chlapce, který v minulosti u kostela ohrožoval střelbou ze vzduchovky dělníky při pokládce nového povrchu církevního parkoviště. „Dělníci odmítali nastoupit do práce, dokud někdo z kostela nepromluví s lidmi v domě, odkud směřovala střelba. K tomu došlo a bylo jim řečeno, že šlo o nehodu, která se nebude opakovat,“ uvedl reverend.

K TÉMATU: Floridu rozhořčil případ dvou zastřelených araraun, za dopadení pachatele dá 10 tisíc dolarů

Incident se střelbou ze vzduchovky potvrdil deníku San Diego Reader rovněž majitel stavební firmy Allied asfalt Duke Harris. „Došlo k němu v roce 2014,“ uvedl. „Vzpomínám si, že kluk, který bydlel poblíž východní strany kostela, střílel na mé pracovníky, takže jsem zastavil práce a někdo z kostela mluvil s rodinou střelce. Poté jsme práce obnovili,“ dodal Harris. Letos 3. dubna byl poblíž kostela na Catalina Boulevard nalezen mrtvý papoušek aratinga s několika projektily v těle. Společně s ním počet zastřelených papoušků jen od letošního 19. února stoupl na dvanáct. Předchozí případy se udály v Point Loma a Ocean Beach, předtím v lednu byl nalezen zastřelený papoušek i v Lakeside.

Střelci hrozí pokuta, za opakovaný čin i vězení

Kromě aratingů střelec usmrtil také amazoňana zelenolícího. Ačkoli případů střelby na papoušky přibývá, zatím se nepodařilo lokalizovat pachatele. „Nemáme žádné potvrzené podezřelé, ani není potvrzeno, že by podezřelá mohla být nezletilá osoba,“ řekl Dan DeSousa z Ústavu na ochranu zvířat. Podle jeho slov nejsou evidovány ani žádné stížnosti na střelbu vzduchovkou v daných oblastech, ani žádné jiné nálezy usmrcených zvířat kromě papoušků. Podle šéfa organizace SoCal Parrot Petera Durhama nápadně roste počet zastřelených papoušků v Point Loma. Tamní obyvatelé za poslední půlrok až rok pravidelně vídali a slýchali skupinku teenegerů, která se pohybovala v místech, odkud se ozývala střelba ze vzduchovky.

ČTĚTE TAKÉ: Nandejové černohlaví se přemnožili v Kalifornii. Hejna papoušků překvapují i Hollywood

„Ačkoli nikdo nenahlásil, že viděl nějaké nezletilé, co střílí na ptáky, je těžké nespojovat si častěji zaznamenané výstřely ze vzduchovky s nárůstem počtu zastřelených papoušků,“ říká Durham. Podle zákona je nošení vzduchových pistolí na veřejnosti v USA zakázáno. Omezení se vztahuje i na předzahrádky vlastního pozemku či automobily. Za porušení zákazu může policie uložit pokutu ve výši 100 až 300 dolarů (2 500 až 7 500 korun). „Čin je klasifikován jako přestupek, ale po třetím porušení zákona jde o trestný čin,“ vysvětlil sandiegský policista Travis Easter. Městská služba na odchyt divokých zvířat zřídila kvůli častějším nálezům zastřelených papoušků bezplatnou hotlinku, na kterou mohou občané hlásit nové případy i svá podezření na pachatele.

Úvodní foto: SoCal Parrot

Předchozí článek

Kakaduové hnědohlaví u nás už zahnízdili, pochlubilo se německé ACTP

Dálší článek

Papoušci používají stejně jako lidé různé dialekty. Potvrdil to výzkum amazoňanů žlutokrkých

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější