Kakaduové hnědohlaví u nás už zahnízdili, pochlubilo se německé ACTP

Kakadu hnědohlavý v ACTPPouhý půlrok po dovozu vzácných kakaduů hnědohlavých z Austrálie do chovného zařízení německého Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP) tito ptáci zahnízdili. Minulý týden o tom ACTP informovalo na své oficiální stránce na Facebooku. Nejprve ve středu 6. dubna zveřejnilo video se samicí v budce, které okomentovalo: „Podívejte se na naše kakaduy hnědohlavé. Po několika málo teplých dnech šli rovnou do boudy.“ O dva dny později, v pátek 8. dubna, už ACTP vložilo na Facebook video se samicí sedící na snůšce. „Krátce poté, jsme zde vyvěsili poslední video s našimi kakaduy hnědohlavými, samice snesla vejce,“ pochlubilo se.

Pokud by se ACTP podařilo kakaduy rozmnožit, šlo by o evrospký prvoodchov. Kakadu hnědohlavý se totiž v evropských chovech takřka nikdy nevyskytoval, před dovozem sedmi ptáků do ACTP šlo o pouhou jednu samici, kterou navíc od původního majitele získalo právě toto sdružení. Poblíž Berlína tak ACTP chová hned čtyři páry kakaduů hnědohlavých. „Protože většina ptáků je u nás pouhých šest měsíců, je to pro nás velké překvapení. Zejména proto, že tento druh je poměrně náročný na chov,“ svěřili se zástupci ACTP. Dovezení ptáci pochází z australského chovného zařízení Priam Psittaculture Centre Research & Breeding (PPC), kterému se jej daří pravidelně rozmnožovat.

Samice kakadua hnědohlavého zahřívá vejce v budce (Foto: ACTP)
Samice kakadua hnědohlavého zahřívá vejce v budce (Foto: ACTP)

Co si ACTP doveze z Austrálie příště?

Hnízdění kakaduů hnědohlavých v ACTP je o to unikátnější, že nelze předpokládat dovoz dalších ptáků do nějakého jiného evropského chovného zařízení, včetně zoologických zahrad. Austrálie obecně zakazuje jakýkoli vývoz a dovoz zvířat. Výjimky, jakým byl vývoz kakaudů hnědohlavých do Německa, schvaluje přímo australská vláda. S tou má PPC dobré vztahy, stejně jako ACTP s německou spolkovou vládou. Právě díky politickým konexím se německému sdružení podařilo už v minulosti získat vzácné karibské amazoňany ohnivé a amazoňany mnohobarvé, ale také ary kobaltové nebo vyměnit ary škraboškové kvůli obohacení genofondu ve vlastním chovu. Z Austrálie by ACTP chtělo v budoucnu získat i kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché.

K TÉMATU: Jak se dostali nedostupní kakaduové hnědohlaví z Austrálie do německého ACTP?

Na vyjednávání o dovozu a samotném dovozu kakaduů hnědohlavých do ACTP se významně podílel vydavatel australského časopisu Aviarylife Simon Degenhard, blízký spolupracovník tohoto německého sdružení. Ten pro web ParrotsDailyNews.com popsal celou peripetii, která předcházela převozu unikátních papoušků do Evropy a naznačil, že nejde o poslední společný projekt s australským PPC. „Toto je určitě jen začátek příběhu, kakaduové hnědohlaví jsou už v bezpečí v Německu a brzy bude čas podívat se na nějaký další projekt, který by utvrdil dlouhou a úspěšnou spolupráci mezi ACTP a PPC,“ uvedl Simon Degenhard.

Úvodní foto: ACTP

Předchozí článek

Venkovní voliéra pro papoušky společnosti Laguna si odbyla premiéru, slavnostně ji otevřel Michal David

Dálší článek

V San Diegu se množí případy střelby na papoušky. Ochránci žádají dopadení viníka

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější