Epidemie ptačí chřipky v Maďarsku sílí, ohnisek nákazy je už 72. Většina na jihu země u Segedína

Ani výrazně teplé počasí nezabránilo dalšímu šíření ptačí chřipky typu H5N8 v Maďarsku. Jenom od začátku dubna v zemi přibylo 28 nových ohnisek nákazy, všechna v okresech Csongrád a Bács-Kiskun poblíž Segedína na samém jihu Maďarska. Od začátku letošního roku jde již o 72 ohnisek ptačí chřipky, přičemž ta aktivní, kde probíhají mimořádná veterinární opatření, se nachází už výhradně ve zmiňovaných okresech. Napadeny byly komerční farmy s chovem kachen, hus, krůt a slepic. Počet ohnisek tak raketově stoupl proto, že Národní epidemiologické centrum (Nébih) nařídilo povinné testování všech chovů v oblasti. Řadu pozitivních nálezů hlásí veterináři u ptáků, u nichž se ještě neprojevily žádné symptomy. Celkem bylo utraceno již 953 tisíc kusů drůbeže.

Jenom poslední březnový den zaznamenal Nébih ptačí chřipku ve dvou kachních farmách v okrese Csongrád, kde muselo být vybito 200 tisíc ptáků. „Od propuknutí nemoci 25. března byla ptačí chřipka zjištěna u přibližně 40 farem. Nébih znovu upozorňuje chovatele drůbeže na potřebu zvýšeného dodržování epidemiologických předpisů,“ uvedla veterinární správa na svém webu. „Veterinární experti přijímají veškerá nezbytná opatření, ale ke zpomalení šíření epidemie je rovněž nezbytný odpovědný přístup chovatelů. Drůbež lze ochránit pouze za přísného dodržování předpisů pro potírání nákazy. Obzvláště důležité je chovat ptáky ve vnitřních prostorách, nebo minimálně musí být uvnitř krmena a napájena. Podestýlka a krmivo musí být také skladovány uvnitř,“ dodal Nébih. Přiznal však také chybu v případě jedné kachní farmy, kde bylo zbytečně vybito 27 tisíc ptáků.

Jak na ptačí chřipku? Pozor na zablácené boty i krmení a vodu pod otevřeným nebem

Farmy z postižených oblastí mohou dále produkovat maso

Od 27. března probíhá v obou napadených okresech screening veškerých drůbežích farem, aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy. Jakákoli přeprava drůbeže nebo jiných ptáků z těchto oblastí kvůli porážce podléhá schválení úřadů. Před převozem ptáků musí proběhnout kontrolní výtěry u 60 namátkově vybraných jedinců, a to nejpozději 48 hodin před plánovaným transportem. Opatření se nevztahuje na jednodenní kuřata. Testy probíhají na náklady státu. Během 24 hodin před přepravou ptáků na porážku proběhne na farmě přísná veterinární kontrola. Převážet lze pouze drůbež chovanou v uzavřených prostorách bez přístupu ven. Převoz probíhá v zapečetěných vozech, které na jatkách odpečetí veterináři a pod jejich dohledem dojde nejen k porážce, ale také k nakládce a odvozu masa.

I když maďarské úřady povolují farmám v oblastech výskytu ptačí chřipky nadále porážet drůbež a zpracovávat maso, to nesmí opustit Maďarsko a prodávat se může pouze v zemi původu. Nébih rovněž varoval chovatele exotického ptactva, že ptačí chřipka se může přenést i na papoušky a drobné exoty. „Jako chovatelé ptáků musíte vědět, že ptačí chřipka se může přenášet i na okrasné ptáky. Zabraňte kontaktu exotů s volně žijícími ptáky, držte je na uzavřeném a zabezpečeném místě. Krmivo a stelivo skladujte také v uzavřených nebo krytých prostorách. Pravidelně čistěte a dezinfikujte prostor chovného zařízení. Nezapomínejte si před a po kontaktu s ptáky umýt ruce!“ zdůraznilo Národní epidemiologické centrum Néhib.

Úvodní foto: Néhib

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..