Zmatený kakadu visel 20 hodin vzhůru nohama na drátech vysokého napětí, než ho zachránili hasiči

Krušné chvilky, nebo spíše hodiny, prožil ochočený kakadu žlutočečelatý v novozélandském městě Waimauku poté, co se lekl zahradní sekačky a vzlétl mezi dráhy vysokého napětí. Papoušek, který nikdy předtím nelétal a podle majitelů pouze chodil po zemi, nevěděl, jak se dostat zpátky dolů a zavěsil se nohama tak, že zůstal viset z drátu hlavou dolů. Žádné domluvy a lákání na pamlsky nepomohly. Samička kakadua jménem Fonzie zůstala na místě až do setmění a její majitelé se na místě střídali přes noc, aby papoušek nebyl moc vystresovaný. „Vyzkoušeli jsme všechno od volání přes krmivo po házení věcí, abychom ji vyděsili, dokonce jsme okolí ní létali s malým dronem,“ popsala jedna z majitelů papouška Madz McKinnonová.

Problém byl v tom, že papoušek nebyl zvyklý létat a bál se použít křídla. Madz McKinnonová si samičku kakadua pořídila před třemi lety z obchodu s domácími mazlíčky Bird Barn Pet Store v Hendersonu, kde pracuje na částečný úvazek. Pták předtím prožil většinu života zavřený v kleci, takže nemohl létat. U McKinnonových proto mohl volně pobíhat po zahradě nebo sedět na oblíbeném stromě. Nečekané spuštění sekačky na sousedním pozemku ale papouška natolik vyděsilo, že vzlétl k nebi. „Je to vůbec poprvé, co jsme viděli Fonzie letět,“ říká Madz McKinnonová. Kakaduovi se po dosednutí na drát protočily pařáty a zůstal viset hlavou dolů. „Je to velký pták, takže drát byl příliš tenký na to, aby se mohl opřít a otočit se zpět hlavou nahoru,“ vysvětlila jeho majitelka.

Pomohlo dlouhé bidlo energetika s dipólem

Majitelé nejprve nechtěli zatěžovat hasiče, proto nejprve volali energetickou společnost Vector, která však odmítla vyslat své zaměstnance, protože nešlo o nouzovou situaci. Potom zkoušeli firmu, která se zabývá úpravami a kácením stromů, ale nikdo jim nedokázal poradit a pomoci. Po noci, kterou papoušek strávil ve stále stejné poloze visící na drátu vysokého napětí, se jeho majitelé odhodlali využít tísňovou linku 111. Hasičský záchranný sbor dorazil okamžitě. „Velmi nám pomohli, nakonec přijeli i zástupci energetické společnosti. Záchrana Fonzie trvala asi jen 10 nebo 15 minut,“ popsala Madz McKinnonová zpravodajskému serveru Stuff.co.nz. Hlavní roli sehrálo dlouhé bidlo s dipólem, kterým zástupce energetické společnosti Vector papouška jemně postrčil.

Kakadu růžový v pražských Dejvicích dolétal, srazilo ho auto. Kdyby ho úřady zabavily, přežil by

Kakadu unavený dvacetihodinovým visením slétl na zem, kde se ho hned ujali šťastní majitelé. „Je v pořádku, ale je velmi unavený, tak ho jen pozorujeme,“ svěřila se Madz McKinnonová. Mimochodem, papoušek má vlastní účet na Instagramu, který mu majitelé založili dávno předtím, než se stala tato příhoda. Sleduje ho téměř 10 tisíc příznivců. Madz McKinnonová prohlásila, že návrat Fonzie z drátů vysokého napětí považuje za nejlepší dárek k narozeninám, které oslavila den po záchraně papouška.

Úvodní foto: Stuff.co.nz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..