Rekordní hnízdní sezóna arů zelených v kostarickém centru Macaw Recovery Network: 12 mláďat z 25 vajec

UVNITŘ VIDEO – Nejlepší hnízdní sezónu arů zelených za celou dobu svojí existence zažívá záchranné centrum Macaw Refuge and Breeding Center v Kostarice, které provozuje nevládní organizace Macaw Recovery Network. Chovné páry v zařízení snesly celkem 25 vajec, z nichž se vylíhlo hned 12 mláďat. „Dosud nikdy se nám nepodařilo mít tolik mláďat najednou. Vylepšené chovné zařízení a stále se zvyšující standardy ošetřovatelské péče vedou více párů k úspěšnému hnízdění,“ komentoval úspěšný začátek sezóny výkonný ředitel Macaw Recovery Network Sam Williams. Ochráncům se také podařilo uměle inkubovat dvě vejce arů zelených a těsně před líhnutím je vrátit zpět rodičovskému páru, aby zvýšili šance na úspěšné hnízdění.

„Hnízdní sezóna ještě neskončila, protože mláďata se mohou líhnout ještě další dva měsíce. Jakmile budou malí arové dostatečně staří, připojí se k mláďatům z dřívějších hnízdění a budeme je připravovat na život v přírodě,“ popsali zástupci organizace ve svém březnovém newsletteru pro příznivce Macaw Recovery Network. Zároveň pokračují terénní práce na monitoringu hnízd volně žijících arů zelených. „Zatím se nás nijak nedotkla opatření proti šíření koronaviru. Tým žije pohromadě na naší terénní stanici a provádí monitorování v izolovaných oblastech, kam se mohou dostat bez toho, aniž by se museli s kýmkoli potkat. Během této hnízdní sezóny jsme objevili 28 hnízd, v nichž se vylíhlo 49 mláďat,“ uvedli ochránci.

Pomoc mláděti vypadlému z hnízda v přírodě:

Asistence mláďatům při opouštění hnízda

Organizace sleduje všech více než 100 známých hnízdišť arů zelených v této části Kostariky. A nejen to. Pravidelně také kontroluje obsazené hnízdní dutiny a sleduje zdravotní stav mláďat. „Tato práce je pro náš tým velmi náročná, protože mnohdy zabere celý den. Musíme vyšplhat k hnízdu, odebrat mláďata, na zemi je zkontrolovat, znovu s nimi vylézt nahoru, vrátit je do dutiny a potom se se vším slanit dolů,“ popisují dobrovolníci, kteří se podílí na ochraně arů zelených. Zároveň se snaží také odhalovat problémy, které brání hnízdním párům v bezpečném hnízdění a vyvádění mláďat. Za nejcitlivější období považují ochránci chvíli, kdy mláďata opouští hnízdní dutinu.

„Jakmile budou mláďata vylétávat z hnízda, je důležité, abychom každou dutinu pečlivě sledovali a v případě, že se jim nepodaří úspěšně přistát a spadnou na zem, okamžitě zajistit jejich bezpečný návrat do hnízda k rodičům,“ popisují zástupci organizace Macaw Recovery Network. Ara zelený patří mezi ohrožené druhy podle Červené knihy IUCN. Celosvětovou populaci tvoří podle odhadů organizace BirdLife International 1 000 až 2 500 pohlavně dospělých ptáků, přičemž i s mladými jedinci by mělo jít o maximálně 3 700 exemplářů. V některých státech, jako například v Ekvádoru, byl již téměř vyhuben. Ve čtyřech ze šesti států, kde se vyskytuje, je velmi vzácný.

Dvě obsazená hnízda arů zelených v jednom stromě: Nadějný začátek sezóny v Kostarice

Úvodní foto: Macaw Recovery Network

Předchozí článek

Papouščí zoo Bošovice přišla o veškeré příjmy, žádá své příznivce o pomoc

Dálší článek

Zmatený kakadu visel 20 hodin vzhůru nohama na drátech vysokého napětí, než ho zachránili hasiči

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější