Jak se od sebe liší ara vojenský a ara zelený? Podle těchto znaků si je už nespletete

UVNITŘ FOTO – Žádné jiné dva druhy papoušků ara se vzájemně tolik nepodobají. A žádné si lidé tolik nepletou jako tyto dva velké zelené druhy: aru vojenského a aru zeleného. Rozdíly mezi nimi jsou popsané snad v každé příručce o chovu papoušků, nikde ale není tento popis dostatečně podrobný. A tak se stává, že jejich fotografie zamění i jinak odborně kvalitní přírodovědné weby, časopisy a dokonce i knihy, které se věnují zvířatům obecně a nemají v redakci odborníka na papoušky. I mezi chovateli je mnoho těch, co se dosud s oběma druhy nesetkali tváří v tvář a tak často omylem považují aru zeleného za v zajetí mnohem častějšího aru vojenského. Pojďme se tedy na jejich rozdíly podívat podrobně. Po přečtení tohoto článku byste měli oba druhy bezpečně rozeznat.

Délka

Jeden z nejzákladnějších rozdílů obou druhů. Ara zelený je mnohem větší než ara vojenský. I s ocasem dorůstá délky 80 až 85 cm, kdežto ara vojenský pouze okolo 70 cm. Málokdy ale budete mít oba druhy vedle sebe, abyste je mohli porovnat. Pokud ale budeme vycházet z toho, že velmi dobře znáte nejčastěji chovaný druh velkého ary, tedy aru araraunu, pak ara vojenský je o něco menší a ara zelený výrazně větší než ararauna. Ara zelený je považovaný za druhého největšího papouška po arovi hyacintovém, i když já bych se spíše klonil k tomu, že tím druhým největším je spíše ara zelenokřídlý.

Robustnost těla

Ara vojenský stavbou těla připomíná o něco menší araraunu. Je hubenější a protáhlejší, celkově navozuje dojem hubeného ptáka. Oproti tomu ara zelený je robustní papoušek, má podsadité a zaoblené tělo. Působí opravdu majestátně a ocas je v poměru k tělu o něco kratší. Má také výrazně mohutnější hlavu a zejména zobák. To jeden z nejmarkantnějších rozdílů mezi oběma druhy, ke kterému se ještě dostaneme níže.

Základní zbarvení

Oba ptáci jsou zelení a na první pohled nerozeznatelní. Ara vojenský má ale olivově až tmavěji zelené základní zbarvení, zatímco ara zelený je světle až žlutavě zelený. Nejlépe je tento rozdíl vidět u papoušků sedících na slunci. Ara zelený dokonale „svítí“, na slunečních paprscích jeho barva přechází až v brčálově žlutozelenou, kdežto ara vojenský je spíše „normálně“ zelený. Na delší vzdálenost ale může i ara vojenský na slunci vzbuzovat dojem ary zeleného.

Barva a délka ocasu

Další poměrně jasný rozdíl, z něhož se dá vycházet. Ara vojenský má ocasní pera shora karmínově červená až hnědá, ara zelený je má červenavě oranžová, u kořene ocasu tyrkysová. Ocasní pera ary vojenského jsou hubenější a špičatější, ara zelený je má širší. Spodní strana ocasních per je u obou druhů žlutavá. V poměru k tělu má ara vojenský ocas delší než ara zelený, v absolutní délce se tomu přesně naopak.

Tvar hlavy a lící

Ara vojenský mívá o něco menší oblast holé kůže a lících v poměru ke zbytku hlavy než ara zelený. Rozdílné je zbarvení peříček na nahé oblasti: ara vojenský je má hnědá a červená, ara zelený černá a červená. U ary vojenského navíc často zasahuje hnědý „bryndák“ až k příuší, zatímco ara zelený má hnědě zbarvený okraj holých lící jen po úroveň horní části spodní čelisti zobáku. Navíc některé poddruhy ary vojenského (speciálně bolivijský) mají hnědě zbavenou výraznou část podbradku, což se u ary zeleného nevyskytuje nikdy.

Zobák

Ara zelený má výrazně mohutnější a zaoblenější zobák. Pokud bychom si opět vypomohli srovnáním s arou araraunou, je výrazně mohutnější a širší. Naopak ara vojenský ho má menší než ararauna a také užší a špičatější. Zobák ary zeleného se dá velikostně srovnávat se zobákem ary zelenokřídlého. Patří k nejsilnějším v papouščí říši a s tím je třeba počítat při volbě pletiva pro stavbu voliéry. Ara zelený by neměl mít šanci zobákem zapáčit, jinak dokáže vyvinout obrovskou sílu.

Oko

Jeden ze základních rozlišovacích znaků mezi oběma druhy. Ara vojenský má zlatavou až světle zelenou duhovku, která přímo sousedí s černou zornicí. Ara zelený má duhovku žlutošedou a od černé zornice ji dělí zelenavý kroužek. Zdá se tak, že tento druh má v podstatě dvě duhovky, zatímco ara vojenský jen jednu. Tento rozdíl ale není patrný u mladých arů zelených do věku dvou let. Podle duhovky se tak dá u arů zelených odhadnout stáří mladých ptáků.

Chování

Ara vojenský je živější a agresivnější než ara zelený a dá se říci, že i než ara ararauna. Nemá tak vhodnou povahu domácího mazlíčka jako ararauna nebo ara zelenokřídlý. Ara zelený je rozvážný a méně živý než ara vojenský. Vypadá podobně přemýšlivě a klidně jako ara hyacintový. Vůči člověku není tak útočný jako ara vojenský a lidská společnost mu nedělá pražádnou potíž. Spíše naopak: je zvědavý a rád poslouchá, když na něj člověk mluví. Bezděčně se dokáže naučit několik slov.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..