Maďarsko hlásí rapidní nárůst počtu případů ptačí chřipky. Za týden 39 nových ohnisek

Zatímco Česká republika minulý týden odvolala poslední mimořádná veterinární opatření kvůli výskytu ptačí chřipky typu H5N8, v Maďarsku se tato nemoc neskutečným způsobem rozšířila. Mezi 25. a 31. březnem v zemi přibylo 39 ohnisek nemoci, drtivá většina v komerčních chovech hus a kachen na malém území poblíž Segedína. Za celý letošní rok Maďarsko hlásí již 44 ohnisek H5N8 a převzalo smutné prvenství v počtu napadených chovů od Polska. Po jednom novém ohnisku minulý týden nahlásilo i Německo a Polsko. Riziko nákazy tak ještě rozhodně nepolevilo a i čeští chovatelé by měli být nadále obezřetní před divokými vodními ptáky, kteří nemoc přenáší zejména trusem.

Česká republika už také nedrží „rekord“ v počtu zlikvidované drůbeže v jednom ohnisku ptačí chřipky (ve Slepoticích na Pardubicku muselo být v polovině února zlikvidováno 137 tisíc krůt a brojlerů). Ještě více drůbeže museli utratit v maďarském Csongrádu, kde je nákaza objevila v komerčním chovu téměř 142 tisíc kachen. Ve stejný den se H5N8 potvrdila i v další blízké farmě, kde muselo být vybito dalších 54 tisíc kachen. Vyplývá to z informací databáze Animal Disease Notification System (ADNS), které zveřejnila česká Státní veterinární správa na svém webu. Oba maďarské případy byly prokázány toto úterý 31. března. Ze stejného dne pochází i hlášení z německého Börde z farmy s 20 tisíci krůtami.

Jak na ptačí chřipku? Pozor na zablácené boty i krmení a vodu pod otevřeným nebem

Maďarsko bylo nejpostiženější i v roce 2017

V Německu jde teprve o třetí letošní případ ptačí chřipky zaznamenané v chovech drůbeže. Naopak v Polsku bylo odhaleno již 34 ohnisek, poslední 24. března v regionu Sulecinski v komerčním chovu krůt (vybito muselo být přes 94 tisíc ptáků). V dalších evropských zemích evidují méně než deset ohnisek nákazy, celkově na celém kontinentu jde zatím o 97 ohnisek. I v minulých letech mívalo Maďarsko s ptačí chřipkou největší problémy. Přes jeho území totiž protahuje značné množství vodních ptáků, kteří se zdržují v tamních mokřadech a nákaza komerčních chovů hus a kachen je proto velmi častá. V roce 2017, kdy ptačí chřipka zasáhla Evropu výrazněji než letos, připadalo na Maďarsko přes 200 ohnisek (v celé Evropě jich bylo okolo 600).

Ptačí chřipka napadá zejména drůbež a vede k hromadnému úhynu ptáků. Může však ohrozit i další ptáky chované v zajetí, včetně exotů. Chovatelé by měli před nemocí chránit voliéry přesunutím krmiva a pitné vody do zázemí, případně pod stříšku, aby zamezili kontaminaci trusem volně žijících ptáků. Měli by se také vyvarovat chození do chovného zařízení v botách, v nichž se pohybovali podél vodních toků a ploch, odkud by si mohli podrážce donést zbytky trusu divokých vodních ptáků. V lokalitách s prokázaným výskytem ptačí chřipky je vhodné před vchody do voliér instalovat dezinfekční rohože. Při výběru větví na okus pro papoušky je také dobré neodebírat je v okolí vodních ploch.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Ovlivňuje nějak pandemie koronaviru možnosti registrace papoušků CITES I?

Dálší článek

Papouščí zoo Bošovice přišla o veškeré příjmy, žádá své příznivce o pomoc

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější