Odstřel 400 kakaduů naholících ročně nestačí, stěžuje si starosta australského města. Chce ráznější zásah

Kakadu naholícíUVNITŘ VIDEO – Celostátní řešení problému s přemnoženými kakaduy naholícími žádá po západoaustralském ministerstvu pro národní parky a divokou zvěř starosta oblasti City of Greater Geraldton Ian Carpenter. V oblasti lze podle rozhodnutí vlády odstřelit až 400 kakaduů naholících ročně, podle Carpentera to však nic neřeší. „Je třeba najít řešení na celostátní úrovni, ptáci po stovkách a tisících migrují po celé západní Austrálii,“ řekl místní politik australské televizi ABC News. Papoušci se během parných letních měsíců slétají do měst, kde hledají potravu a úkryt před horkem.

„Vláda musí přijít se systémovým řešením“

Kakaduové si oblíbili zejména předměstí velkých aglomerací nebo menší města s převahou zeleně a zahrad. Na takové oblasti dělají přímo nálety a od brzkého rána do soumraku terorizují jejich obyvatele křikem a znečišťují okolí svým trusem, který navíc odporně zapáchá. Střelba papoušků je podle Carpentera nákladné a krátkodobé řešení, protože jedno hejno kakaduů odletí a místo něj zakrátko přiletí jiné. „Ministerstvo pro národní parky a divokou zvěř bude muset najít nějaké systémové řešení,“ míní starosta.

K TÉMATU: Australané požadují odstřel kakaduů naholících. Přemnožili se jako holubi

„Existuje řada metod na snižování stavu ptáků a ty je třeba brát v úvahu. Kakaduové naholící způsobují problémy mnoha obcím a městům v západní Austrálii a nárůst jejich populace se dostal mimo veškerou kontrolu. Protože nejde o endemický druh žijící pouze v naší oblasti, ale migrující ptáky, opravdu si myslím, že je třeba tento problém řešit na celostátní úrovni,“ vysvětlil Ian Carpenter. Ministerstvo zatím dává přednost lokálnímuu řešení, podporuje například rušičky na ptáky, které papoušky vylekají a celé hejno odlétne z místa, kde není vítáno.

Ceny nemovitostí kvůli papouškům klesají

Zástupci City of Greater Geraldton ale namítají, že různé dělobuchy a rušičky na kakaduy zabírají jen po velmi omezenou dobu a celkově se tato metoda ukázala být neúčinná. Západoaustralská vláda už v roce 2012 vyškrtla kakadua naholícího ze seznamu ohrožených druhů živočichů. V témže roce místní zastupitelstvo v Onkaparinze na jihozápadu Austrálie žádalo o povolení k odstřelu 200 kakaduů ročně, protože odstraňování výkalů a zbytků potravy z ulic města radnici vyšlo na 34 tisíc australských dolarů ročně (asi 700 tisíc korun).

ČTĚTE TAKÉ: Západní Austrálie vyškrtla kakadua naholícího ze seznamu ohrožených druhů

Bouří se i obyvatelé regionů, v nichž se kakaduové přemnožili. Ceny nemovitostí v postižených obcích prudce klesají a domy se stávají prakticky neprodejnými. Lidé během letních měsíců nevycházejí ven, protože okolí je natolik znečištěno výkaly, že se bojí nákazy nějakou nemocí, a všudypřítomný puch je odrazuje od delšího pobytu venku. Nejhůře jsou na tom děti, kterým rodiče zakazují hrát si na zahradách a v parcích.

Úvodní foto: Paying-ready-attention-gallery.blogspot.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..