Západní Austrálie vyškrtla kakadua naholícího ze seznamu ohrožených druhů

Další krok k regulaci počtu přemnožených kakaduů naholících hrabavých (Cacatua pastinator pastinator) podnikla západoaustralská vláda. Nechala vyškrtnout tohoto papouška ze seznamu ohrožených druhů, na kterém figuroval od konce minulého století. Jednu dobu totiž kakaduům naholícím hrozilo i vyhubení, jejich divoká populace ve čtyřicátých letech klesla až na pouhých 100 ptáků. Rapidní úbytek těchto papoušků nastal již koncem 19. a začátkem 20. století v důsledku intenzivního zemědělství v západní Austrálii.

Nyní ale západní Australané řeší úplně opačný problém: kakaduové naholící se přemnožili a způsobují značné škody na úrodě, ve velkých hejnech doslova okupují některá města a znečišťují veřejná prostranství. V jihoaustralské oblasti Onkaparinga dokonce místní radnice požadují jejich odstřel. Západoaustralský poddruh kakadu naholící hrabavý sice není tolik přemnožený jako jeho jihovýchodní příbuzný kakadu naholící východní (Cacatua pastinator gymnopsis), tamní vláda ale nechce podcenit situaci jako na jihovýchodě země.

K TÉMATU: Australané požadují odstřel kakaduů naholících. Přemnožili se jako holubi

Okolo jezera Muir, kde žije většina z asi devíti tisíc kakaduů naholících hrabavých, je tento papoušek považován za škůdce (zejména v zemědělství, ale dokáže zničit i elektrické vedení, střechy domů a zahrady), ale protože byl dosud na seznamu ohrožených živočichů, nemohli zemědělci jeho stavy legálně regulovat. Dosud byla povolena pouze taková opatření, která nevedla k usmrcení ptáků, tedy především plašení. Nyní bude možný i odstřel, čehož se obávají ochránci přírody.

ČTĚTE TAKÉ: „Nezabíjejte papoušky, jsou tu doma!“ protestují ochránci proti odstřelu přemnožených kakaduů

„Zatímco kakadu naholící hrabavý už nemůže být považován za ohroženého, nadále je třeba ve spolupráci se statkáři pečlivě rozlišovat jednotlivé druhy ptáků a jejich vliv na zemědělskou produkci na celém Jihozápadu,“ řekl časopisu Australian Geographic  Gordon Wyre ze západoaustralského Odboru ochrany a zachování životního prostředí, instituce, která na doporučení vědeckého výboru papouška vyškrtla ze seznamu ohrožených druhů.

Úvodní foto: Flickr.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..