„Nezabíjejte papoušky, jsou tu doma!“ protestují ochránci proti odstřelu přemnožených kakaduů

UVNITŘ VIDEO – Proti plánovanému odstřelu kakaduů naholících (Cacatua pastinator) v jihoaustralské oblasti Onkaparinga, kde by mělo být usmrceno na dvě stě ptáků ročně, silně protestuje několik původních obyvatel městečka Old Noarlunga. Ačkoli i jim papoušci znepříjemňují život silným křikem, všudypřítomnými výkaly a nálety na ovocné stromy v zahradách, odmítají rozhodnutí místní vlády podniknout proti přemnoženým ptákům radikální krok. Dokonce se kvůli tomu postavili přímo proti svým sousedům.

„Nechte kakaduy, zabijte rezidenty!“ napsali si protestující na kartonové transparenty a vyrazili do ulic, kde na ně již čekaly televizní štáby. Letáky obdobného změní pak aktivisté roznesli do poštovních schránek všech obyvatel městečka, jež poslední léta sužují nálety stovek papoušků, skoro jako v hororu Ptáci od Alfréda Hitchcocka. „Je to docela osobní a není divu, že se tu už lidé bojí o problému s kakaduy mluvit,“ řekl webu AdelaideNow.com.au místní rodák Wayne Henkel. Lidé, kteří si přejí odstřel papoušků, se podle něj nyní obávají o svoji bezpečnost.

Milovníci přírody aktivisty podporují

Akce zastánců papoušků vyvolala pozitivní reakce milovníků přírody z celé Austrálie. „Chtěl bych všem, co podporují odstřel kakaduů, uctivě připomenout, že největší destrukci životního prostředí způsobuje člověk. Rozhodně mnohem větší, než by kdy mohli způsobit kakaduové, děláme větší hluk kvůli dopravě i průmyslu – často přes noc. Kakaduové by v noci přirozeně spali, kdyby byla tma, ale lidé používají umělá osvětlení a sami dělají hluk,“ napsal v diskusi pod článkem australského listu čtenář, který se podepsal jako Ros Stiles. Místní by podle něj měli spíše uvažovat o tom, jak neobvyklou koncentraci ptáků využít pro rozvoj turistického ruchu a vydělat na ní.

„Žiji v Old Noarlunga déle než 40 let a kakaduové tady v době mého dospívání nebyli. Není naší vinou, že ptáci nemají kvůli obdělávání půdy potravu, tak proč bychom se měli smířit s hlukem, ptáci všude s…, poškozují staleté a starší stromy (z nichž některé musely být pokáceny, protože to nepřežily), nemluvě o penězích, které stojí městskou pokladnu odstraňování všech těchto škod,“ namítá v té samé diskusi jeden z místních obyvatel, který se však nepodepsal. Jeho popis problémů s kakaduy je ale dost výmluvný.

„Zkuste si tu žít, nevydržíte ani týden!“

„Školní dvůr je špinavý po čtyři až pět měsíců v roce, ptáci jsou úplně všude. Chcete snad, aby si vaše děti hráli ve s…..? Naše děti nemají jinou možnost, týká se to hřišť, trávníků, chodníků, veškerý povrch je neustále pokrytý trusem. Škola si nemůže dovolit čistit to každý den, což by bylo třeba, kdyby chtěli, aby okolí bylo čisté. Městská rada hradí úklid silnic a parků alespoň jednou za týden. Vy, co podporujete kakaduy, byste se měli na pár měsíců přestěhovat k nám a viděli byste, co to znamená. Vsadím se, že většina z vás by tu nevydržela ani týden,“ dodal rozhořčený čtenář.

Odpůrci přemnožených kakaduů si už prostřednictvím oblastní rady v regionu Onkaparinga prosadili, aby řešení tohoto problému už nebylo na federální vládě, ale na regionálním zastupitelstvu. Vládní program na potírání přemnožených papoušků totiž nevedl téměř k žádnému výsledku. Podle starosty města Lorraina Rosenberga však ještě vláda definitivně nerozhodla, jakým způsobem a kdo s papoušky naloží. Skupinka příznivců papoušků má ale jasno. Na jednom z transparentů píší: „Kakaduové sem patří, přestěhujte se do města, když nechcete respektovat přírodu!“

Úvodní foto: AdelaideNow.com.au

Jak byste řešili situaci s přemnoženými kakaduy naholícími v jihovýchodní Austrálii?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..