Nová ptačí burza v Sobotce u Jičína si v neděli odbude premiéru. Vznikala dva roky

UVNITŘ FOTO PRODEJNÍCH SÁLŮ – Celé dva roky připravoval terarista Michal Miškovský s kamarádem chovatelem exotických ptáků a veterinárním technikem novou ptačí a terarijní burzu v Sobotce u Jičína. Tuto neděli si jejich Fauna trhy v sokolovně v Sobotce odbudou premiéru a pokud vše půjde podle plánu, zařadí se do kalendáře obdobných burz po celé republice s pevným termínem konání každou druhou neděli v měsíci. Oproti zavedeným akcím podobného typu budou začínat až v devět hodin ráno a od prodejců nebudou vybírat žádné poplatky kromě klasického vstupného.

„Jelikož jsem sám chovatelem terarijních zvířat a kamarád exotického ptactva, jezdili jsme často po burzách a v našem případě jsme nikdy necestovali blíž než 100 km. Došlo nám, že tento kraj není vůbec podobnou akcí pokrytý. Nejbližší podobné burzy jsou v Liberci a Týništi, navíc o spojených ptačích a terarijních jsme neslýchali nijak často, pokud vůbec…“ líčí Michal Miškovský, jak vznikl nápad na zcela novou burzu na pomezí východních a severních Čech. Serveru Ararauna.cz řekl, že ve třech lidech na ní začali pracovat už předloni.

Pro trhy si pronajali prostory sokolovny v Sobotce, kde bude k dispozici velký sál pro prodejce exotických ptáků, malý sál pro teraristy a přísálí pro další obchodníky. Začátek trhů stanovili až na devátou hodinu, protože z vlastní zkušenosti věděli, že příliš brzká otevírací hodina by mohla část chovatelů a především kupujících odradit. „Když jsem jezdil na jiné burzy a musel vstávat v pět hodin ráno, dost často jsem zvažoval, zda vůbec pojedu. Také nechceme soboteckým obyvatelům znechutit neděle tím, že jim budou okolo páté hodiny ráno projíždět pod okny spousty aut,“ vysvětluje Miškovský.

Pohled do velkého sálu sokolovny v Sobotce, kde dostanou prostor prodejci exotického ptactva (Foto: Michal Miškovský)

Devátou hodinu přesto považuje za určitý experiment, který by se mohl časem změnit. „Zvažujeme možnost upravit začátky na osmou hodinu. Uvidíme, jak se situace vyvine, necháme tomu přirozený vývoj. Ale rozhodně to nikdy nebude šestá ranní,“ dušuje se organizátor Fauna trhů Sobotka. Prodejci budou mít přístup do prostor burzy hodinu před otevřením, tedy od 8:00. Účastníci i prodejci za vstup na burzu zaplatí 35 korun, což je poněkud více než na zavedených burzách, Michal Miškovský ale výši poplatku zdůvodňuje zajištěním parkovacích míst zdarma a nevybíráním žádných dalších poplatků za pronájem místa pro prodejce.

Zůstane pronájem prodejních míst na Fauna trzích Sobotka zdarma i po další měsíce? „Pokusíme se to udržet, minimálně do konce tohoto roku. Přijde mi nefér vybírat od teraristů s ještěrkami poplatek za stůl a od prodejců ptactva s přenoskami ne… Proto jsme to sjednotili pouze na vstupné,“ odpovídá Miškovský. Do budoucna ale určité poplatky za pronájem míst nevylučuje. „Možná, že nějaká zajímavá místa zpoplatníme, ale letos určitě ne a klasických chovatelů terra i exo by se to nemělo nijak týkat,“ slibuje.

Budova sokolovny v Sobotce, kde se budou Fauna trhy konat každou druhou neděli v měsíci od 9:00 do 12:00 hod. (Foto: Michal Miškovský)

Burza v Sobotce bude mít pravidelný dozor veterinárního technika Bořka Fikara, ale potvrzení od prodejců o tom, že nabízená zvířata jsou zdravá, organizátoři vyžadovat nebudou. „Legislativa to již nevyžaduje,“ konstatuje Miškovský. Důležitým aspektem při veterinárním dozoru podle něj bude dodržování řádu na ochranu zvířat, který si organizátoři nechali schválit ministerstvem životního prostředí a osvědčení o něm vyvěsili i na svůj web www.faunatrhysobotka.cz. Tam píší, že úplné znění řádu dostanou prodejci při příjezdu na burzu.

A s jakým počtem účastníků organizátoři Fauna trhů Sobotka počítají? Nebo lépe řečeno, kolik platících by muselo přijít, aby tržby pokryly náklady spojené s pořádáním této akce? Michal Miškovský nechce být konkrétní: „Těžko na tuto otázku odpovědět. Jisté představy jsou, ale nechtěl bych je zakřiknout. Náklady ještě nejsou kompletně vyčísleny, ale jsou v celkem vysokých položkách. Vše bude záležet na účasti při burzách do konce roku … Pak se uvidí  jakým směrem se budeme ubírat dál.“

Pohled na polovinu velkého sálu sokolovny v Sobotce. Burza bude mít k dispozici ještě menší sál a předsálí. (Foto: Michal Miškovský)

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz (ptačí burza Týniště nad Orlicí)

 

Předchozí článek

„Nezabíjejte papoušky, jsou tu doma!“ protestují ochránci proti odstřelu přemnožených kakaduů

Dálší článek

Vrátí se arara zelený do volné přírody v USA? Úřady se o to chtějí pokusit

One Comment

  • Dobry večer, chtěl jsem se zeptat, zda bych mohl na vaší burze prodávat knížky o exotickém ptactvu a teraristice. Děkuji za odpověd. Hezký večer, Novák

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější