Papoušci se dělí stejně jako lidé na praváky a leváky, zjistil tým australských vědců

Nejen lidé, ale i papoušci mají svou oblíbenou končetinu, kterou používají častěji, nebo dokonce výlučně. Dělí se tak na praváky a leváky, zjistil tým australských vědců z Macquarie University v Sydney. Konkrétní papoušek podle nich používá častěji buď součinnost pravé nohy a pravého oka, nebo levé nohy a levého oka. Vědci vycházejí ze studie 322 papoušků 16 druhů, u nichž sledovali jejich preference v používání pravé či levé části těla, informovala britská BBC.

„Zaměřili jsme se na oční preferenci těchto ptáků,“ vysvětlil vedoucí výzkumného projektu Culum Brown. „U každého druhu, s výjimkou jednoho, existoval velmi silný vztah mezi okem, které sledovalo potravu a nohou, kterou pták používá, aby ji uchopil.“ Výjimkou byla pouze korela, u které se neprojevil žádný vztah mezi okem a nohou, kterou pták preferuje při podávání potravy. Vědci míní, že to je dáno jejím jídelníčkem, protože korely pojídají malá travní semena, jejichž sběr vyžaduje větší koordinaci mezi očima a nohama.

U čtyř druhů z 16 vědci prokázali, že takřka každý jedinec byl buď výlučný pravák nebo levák. „Je to zajímavé, protože kromě člověka existuje jen velmi málo příkladů extrémních preferencí končetin u jakýchkoli dalších druhů zvířat,“ upozorňuje doktor Brown. U papoušků se ukázalo, že někteří si předávají svoje „praváctví“ či „leváctví“ z rodičů na mláďata a celé rodiny preferují buď pravou nebo levou končetinu. U lidí je podle dlouhodobých statistik asi 90 procent praváků a 10 procent leváků.

Lidské preferenci jedné nebo druhé ruky odpovídá častější zapojení jedné mozkové hemisféry před druhou. Biologové předpokládají, že stejné to je i u papoušků a roli přitom hraje především fakt, která z hemisfér zpracovává informaci o spatřené potravě. „Praváctví nebo leváctví tak je odrazem dominantní hemisféry, která se podílí na analýze informací o možné potravě,“ říká Culum Brown. Vědci také zjistili, že stejně jako dětí a mladí papoušci nejprve experimentují s oběma končetinami, než se nakonec rozhodnou používat jednu z jich.

Úvodní foto: Trekearth.com

Je váš papoušek pravák, nebo levák?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..