Hypervitaminóza: i u papoušků platí všeho s mírou. Ani s vitamíny se to nesmí přehánět

amazoňanUVNITŘ VIDEO – Předkládáte svým papouškům pravidelně ovoce a zeleninu a doplňujete jim krmivo různými vitamínovými a minerálními preparáty? Dejte si pozor, abyste to nepřehnali. Zejména chovatelé domácích mazlíčků mívají často pocit, že papoušek potřebuje více vitamínů, než je opravdu nutné, a lehce je tak mohou předávkovat. Hypervitaminóza přitom není o nic příznivější než hypovitaminóza, kdy ptákům naopak potřebné vitamíny scházejí. Naopak: majitel může papouškovi výrazně škodit, pokud to s denními dávkami určitých částí krmiva a doplňků přehání.

Krmná dávka musí být pestrá a vyvážená

V první řadě je důležité myslet na pestrost a různorodost krmiva, a také na fakt, že papouškům se nesmí předkládat všechno najednou. Pokud byste například amazoňanům dali současně misku se slunečnicí a vedle ní další misku s ovocem a zeleninou, zřejmě by se okamžitě vrhli na slunečnici. Arové by zase okamžitě zkonzumovali ořechy a ovoce by se třeba vůbec nedotkli. Ideální je tedy všem papouškům nejprve dávat ovoce a zeleninu, teprve poté směs zrnin a nakonec ořechy – vše s několikahodinovými odstupy, aby jednotlivé krmné dávky mohli zkonzumovat.

K TÉMATU: Netrpí vaši papoušci nedostatkem vitamínu A a D? V krmivu často chybí

I tak můžete papouška předávkovat vitamíny. Záleží totiž na tom, jaké ovoce a zeleninu jim předkládáte a jak často. Například nadbytek zeleného krmiva, brokolice, mrkve, ale třeba i kukuřice v mléčné zralosti, zelí či špenátu, které obsahují vitamín A, způsobují nechutenství, opuchnutí očních víček, otok vnitřní dutiny zobáku a ozobí, řídnutí kostí, poruchy jater, ale také krvácení. Papoušci trpící nadbytkem vitamínu A jsou nadměrně hluční, špatně tráví a jsou vystaveni nedostatku vitamínu E potřebného pro dobrou reprodukci. Takoví ptáci se tedy lehce mohou stát neplodní. Ovšem neplatí to vždy a pro všechny papoušky. Třeba amazoňani a aratingové potřebují více vitamínu A než jiné druhy.

Vitamínu D bývá nedostatek, ale dá se jím předávkovat

U vitamínu D řeší chovatelé především opačný problém: totiž že ho ptáci mají nedostatek. Jde zejména o vitamín D3, který se vyskytuje v živočišné potravě a dá se získat i ze slunečního světla nebo UV zářivek. Vitamín D3 pomáhá vstřebávat vápník a fosfor, které jsou důležité především pro samice v době hnízdění při snášení vajec a vývoji mláďat. „Déčkem“ se dá předávkovat v podstatě jen prostřednictvím umělých přípravků, jichž je trhu také dost a chovatelé to s nimi mohou přehnat v dobré víře, když chtějí papouškům nahradit nedostatek přirozeného slunečního světla. Takoví ptáci trpí přebytkem vápníku v těle, který se hromadí především v ledvinách a zhoršuje jejich funkci.

ROZHOVOR: Hodně lidí nechápe, že papoušek není jako pes, říká veterinářka Markéta Hašlová

U papoušků předávkovaných vitamínem D dochází ke dně, nadměrnému močení (bílá a kapalná složka trusu), pták má dávivé pohyby při krmení. V neposlední řadě pak samičky snášejí vajíčka s příliš silnou skořápkou, s níž si mláďata neporadí a hynou uvnitř, aniž by se jim podařilo vyklubat. Právě u přípravků s vitamínem D tedy platí dvojnásob rčení všeho s mírou. Chudokrevnost, zhoršenou srážlivost krve a mineralizaci kostí, ale i snížení obsahu vitamínu A v játrech způsobují nadměrné dávky vitamínu E, který se vyskytuje ve zvýšení míře v naklíčeném zrní a rostlinách s obsahem tuku. V době hnízdění je vitamínu E třeba nadbytek, neměl by ale v krmení převládat.

Nejčastější problém? Předávkování vitamínem C

Chudokrevnost je také důsledkem nadbytku vitamínu K, který se vyskytuje v zelených částech rostlin. Hypervitaminóza v tomto případě může vést až náhlému úhynu ptáka. Asi nejčastěji bývají papoušci předávkování vitamínem C, který obsahuje ovoce předkládané ve velkých a pravidelných dávkách (pokud není výběr pestrý nemění se), zejména pak citrusy. V době hnízdění je spotřrba vitamínu C vyšší než obvykle, po většinu roku by jej ale opeřenci měli dostávat v mírném množství. Nadbytek vitamínu C totiž váže vápník a měď a může způsobit jejich nedostatek, což vede k růstovým poruchám a problémům s cévami. Podporuje také vstřebávání železa, což může být pro některé druhy ptáků, například nektarožravé papoušky, velmi nebezpečné.

Každý chovatel by proto měl při přípravě krmné dávky vyvažovat nejen poměr směsi zrnin, ovoce, zeleniny a ořechů, ale také jednotlivé složky těchto částí krmné dávky. V jistém slova smyslu to je alchymie, ale po určité době zjistíte, že nejde o žádnou velkou vědu. Stačí mít alespoň základní povědomí o potřebách exotických ptáků v zajetí a špetku selského rozumu.

Úvodní foto: Loveyourparrot.com

Předchozí článek

Hnízdní sezónu ve zlínské zoo odstartovali papoušci šedohlaví, arové zelenokřídlí a arakangy

Dálší článek

Odstřel 400 kakaduů naholících ročně nestačí, stěžuje si starosta australského města. Chce ráznější zásah

One Comment

  • Před nedávnem jsem dočet publikaci od nakladatelství Dona – Výživa papoušků a drobného exotického ptactva od Rosemary Low, kde jsem se dočet spoustu užitečných informací, za které jsem rád, nicméně jsem měl pocit, že tato kniha způsobuje paniku – uvádí se v ní, jak je deůležitá pestrá strava ale i tak je nutné podávat i vitaminové přípravky, „jinak papoušek hyne v krutých bolestech z nedostatku vitamínů“. Na druhou stranu po přečtení tohoto článku je pocit stejný, ovšem z opačného důvodu. Přesto děkuji – poslední věta v článku by měla být tučně! Přeji všem hodně úspěchů v nastávající sezóně.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější