Na novou ptačí burzu do Kroměříže se napodruhé sjelo výrazně víc prodejců. I ze Slovenska

Nová chovatelská burza v KroměřížiÚspěch lednové premiérové burzy drobného zvířectva na kroměřížském Výstavišti Floria, na kterou podle organizátorů zavítalo přes dva tisíce návštěvníků, nalákal o uplynulé neděli, kdy se tato akce konala podruhé, mnohem větší počet prodejců exotů. „Na druhé výstavě velmi výrazně vzrostl počet prodejců okrasných ptáků. Přibylo i prodejců krmiv a ostatních potřeb pro chovatele a byl zde také velký počet výkupců ptáků. Počet návštěvníků rovněž vzrostl,“ sdělila na dotaz serveru Ararauna.cz Andrea Horňanská, asistentka vedení Výstaviště Floria. Konkrétní čísla návštěvnosti však nesdělila. „Oproti lednové výstavě přijelo více návštěvníků i prodejců ze Slovenska,“ dodala jen.

Nová kroměřížská burza výrazně konkuruje obdobné akci v Uherském Hradišti, která se rovněž koná každou třetí neděli v měsíci, a částečně může ovlivnit návštěvnost chovatelských trhů v Břeclavi. Zejména uherskohradišťská burza nemůže svým zázemím nové prodejní výstavě v Kroměříži konkurovat. Výstaviště Floria dává prodejcům k dispozici dvě kryté haly o celkové ploše 1 600 metrů čtverečních, venkovní krytou plochu 20 000 metrů čtverečních, 1 400 parkovacích míst, zcela novou restauraci a sociální zařízení. O obdobném řešení uvažuje i olomoucké Výstaviště Flora, kde se jednou za dva roky koná mezinárodní výstava Exota Olomouc. Výstaviště nyní hostí burzy teraristů a rádo by zavedlo i exotářské burzy.

Burzy v Česku se začínají profesionalizovat

Na rozdíl od Kroměříže ale olomoucké Výstaviště Flora nechce být přímo organizátorem případných ptačích burz a pořadatelé Exoty Olomouc zase nechtějí konkurovat zavedené burze v Přerově, která je co do velikosti největší v České republice. Stále nad ní ale visí otazník ohledně další existence, protože Výstaviště Přerov, kde burzy probíhají, je v insolvenci a případný nový majitel by mohl mít s pozemkem jiné plány. Pokud by se přerovská burza dostala do potíží, těžit by z toho chtěly i kroměřížské výstavy drobného zvířectva na Výstavišti Floria. Oproti Olomouci by se ale potýkaly s horší dostupností a větší vzdáleností pro prodejce a návštěvníky z Čech. Naopak pro Slováky by byla taková burza výrazně blíž.

K TÉMATU: Nová chovatelská burza v Kroměříži napoprvé přilákala dva tisíce návštěvníků. Převládali exotáři

Na příkladu nové kroměřížské burzy je vidět, jak se prodejní chovatelské trhy v tuzemsku začínají profesionalizovat. Organizátorům stále více záleží na podmínkách, v kterých se burzy konají, i na tom, aby prodávaní ptáci netrpěli zimou a stísněnými prostory. To je problém spíše menších burz, z nichž mnohé ale patří mezi tradiční a léta pořádané. Vylepšit podmínky pro prodávané ptáky má nový Řád ptačích burz, který ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí připravuje Asociace chovatelů exotického ptactva (ACHEP). Představit by ho měla na nadcházejícím 10. ročníku V.I.P. setkání chovatelů exotů, které proběhne v sobotu 21. března 2015 ve středočeských Kozovazech.

Úvodní foto: Výstaviště Floria Kroměříž

Předchozí článek

Chovatelům papoušků hrozí podobné zdravotní problémy jako horníkům z povolání

Dálší článek

Vědci vykoupili 10 tisíc hektarů půdy v brazilském Pantanalu, aby ochránili jaguáry a ary hyacintové

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější