Vědci vykoupili 10 tisíc hektarů půdy v brazilském Pantanalu, aby ochránili jaguáry a ary hyacintové

Ara hyacintovýUVNITŘ VIDEO – Další část největšího mokřadu světa, brazilského Pantanalu, získá statut přírodní rezervace. Vědci z neziskových organizací Rainforest Trust a Panthera Brazil vykoupili od místních farmářů ranč s 10 tisíci hektary půdy, kde se chtějí prioritně zaměřit na ochranu jaguárů a eliminaci jejich útoků na místní lidi. „Nová rezervace ale sehraje strategickou úlohu i při ochraně dalších populací volně žijících živočichů, včetně arů hyacintových, obřích vyder a jihoamerických tapírů,“ uvedla organizace Rainforest Trust na svém webu. Pro ary hyacinové je Pantanal místem, kde se jich vyskytuje nejvíc na světě – přes čtyři tisíce jedinců, což je víc než polovina jejich celkové populace.

Arům hyacintovým se v Pantanalu daří, jejich počty v posledních letech stoupají. A to i na místech, která nejsou přímo rezervacemi. Chrání je i sami farmáři, a určitým štěstím pro ary hyacintové je také fakt, že značná část Pantanalu je po většinu roku natolik zatopená, že je v podstatě nepřístupná. Právě nárůst pantanalské populace arů hyacintových loni přiměl organizaci IUCN k přeřazení tohoto největšího papouška světa (i s ocasem měří rovný metr) v Červené knize ohrožených živočichů z kategorie „ohrožený“ mezi „zranitelné“. V praxi to však mnoho neznamená, arové hyacintoví jsou nadále přísně chráněni a jakýkoli odchyt ptáků ve volné přírodě a prodej je zakázán pod hrozbou přísných trestů.

Rezervace počítá s ekoturistikou

Nová rezervace pro jaguáry i ary hyacintové se nachází v blízkosti řeky Cuiaba a bude sloužit jako základ budoucího rozlehlejšího chráněného území, na němž chtějí ochránci přírody provozovat ekoturistiku a vzdělávat turisty i místní obyvatele. „Jsme velmi vděční všem našim dárcům, kteří nám pomohli zajistit jedno z nejdůležitějších míst pro jaguáry v Severní a Jižní Americe,“ prohlásil ředitel Rainforest Trust Paul Salaman. „Tato strategická akvizice pozemků předznamenává zásadní krok k zachování všech volně žijících živočichů v tomto regionu.“ Nákup pozemků v oblastech, jako je Pantanal, je podle Salamana osvědčenou strategií při ochraně volně žijících živočichů.

K TÉMATU: Ara hyacintový už není ohrožený druh, Červená kniha IUCN ho přeřadila mezi „zranitelné“

Rainforest Trist je nezisková organizace zaměřená na ochranu ohrožených deštných pralesů a živočichů. Od svého vzniku v roce 1988 zachránila téměř osm milionů akrů deštných pralesů (přes tři miliony hektarů) ve 20 zemích světa. Řadu úspěšných projektů podnikla díky partnerství s místními vládami, úřady na ochranu přírody a domorodými komunitami. Peníze na nákup pozemků získává od sponzorů, z grantů a především formou darů od konkrétních dobrovolníků. Na koupi pozemku v brazilské části Pantanalu nejvíce přispěli Duncan a Ellen McFarlandovi, Luanne Lemmeru a Eric Veach, Brett Byers a mnoho dalších.

Úvodní foto: Sunira/Wikimedia Commons

Předchozí článek

Na novou ptačí burzu do Kroměříže se napodruhé sjelo výrazně víc prodejců. I ze Slovenska

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 20. až 22. února 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější