Otrávená napajedla v africkém Malawi ohrožují až třetinu tamní populace agapornisů růžohlavých

Agapornis růžohlavýUVNITŘ VIDEO – Nejen nelegální odchyt a vybírání vajec a mláďat ohrožují divoké populace papoušků. Ve východoafrickém státě Malawi každoročně hynou až desítky agapornisů růžohlavých na otravu z vody kontaminované tamními pytláky. Vědci z jihoafrické Univerzity v KwaZulu-Natal dlouhodobým monitoringem v terénu dospěli k názoru, že otrávená napajedla ohrožují až celou třetinu populace agapornisů růžohlavých v národním parku Liwonde na jihu země. Přímo v této rezervaci žije asi pětina z celosvětového počtu těchto papoušků, kteří jinak obývají ještě poměrně malé území na rozmezí Zambie, Tanzanie, Zimbabwe a Mosambiku.

„Téměř třetině agapornisů růžohlavých v národním parku Liwonde každoročně hrozí potenciální otrava,“ upozornili vědci v internetovém měsíčníku African Journal of Ecology. Jenom v letech 2000 až 2012 se takto v Malawi otrávilo od pěti do 50 agapornisů růžohlavých ročně. Celosvětová populace čítá podle mezinárodní organizace BirdLife International maximálně 20 tisíc ptáků, z toho čtyři tisíce připadají na národní park Liwonde. V ohrožení je tak více než tisícovka ptáků. Pytláci přitom nelíčí na papoušky, otrávená napajedla mají sloužit k bezpracnému lovu větších zvířat na maso. V době sucha jsou ale zdrojem vody pro velké množství živočichů, kteří pak zbytečně hynou.

Kritické bývá období sucha

Ačkoli se zdá, že četnost otrav v posledních letech klesá, vědci vyzvali vládu Malawi, aby v národním parku Liwonde podnikla více opatření, jež by měla pytlákům zabránit v této činnosti. „Zjistili jsme, že některá z otrávených napajedel jsou velmi blízko hnízdišť agapornisů růžohlavých,“ varoval jeden z autorů studie Tiwonge Mzumara. Kritické bývá především období sucha, kdy se u nebezpečných napajedel shromažďují větší hejna agapornisů až o stech jedinců. „V těchto měsících je riziko otravy pro papoušky největší, zvláště když dorazí k vodě ve velkých hejnech v čase hřadování,“ upozornil Mzumara. Stejné riziko podstupují i holubi, perličky a antilopy Impala.

K TÉMATU: Úřady v Arizoně varují Američany před invazními agapornisy růžohrdlými, kteří roznáší psitakózu

Během období dešťů, od ledna do května, ptáci většinou využívají jiné vodní zdroje a k otráveným napajedlům nezalétávají. Ochránci národního parku Liwonde zaznamenali v letech 2000 až 2012 celkem 31 případů otravy z kontaminované vody, jeden až osm ročně. Krom ptáků a antilop nalézali uhynulé kočkodany, paviány, prasata bradavičnatá a hrochy. Většina případů se týkala čtyř napajedel v jižní části rezervace. „Nejběžněji používanými jedy jsou levné pesticidy, které jsou snadno dostupné,“ přiblížil pro BBC World Tiwonge Mzumara. „Naše studie doplňuje dosavadní informace k problematice otrav zvířat, ale v případu je stále ještě mnoho neznámých,“ dodal. Riziková napajedla by podle něj měla být lépe monitorována terénními hlídkami a kamerovými pastmi.

Agapornisové růžohlaví jsou v Malawi nesmírně populární, mají dokonce i vlastní poštovní známky (Foto: stamprightthere.blogspot.com)

Agapornisové růžohlaví jsou v Malawi nesmírně populární, mají dokonce i vlastní poštovní známky (Foto: stamprightthere.blogspot.com)

Úvodní foto: Wikimedia Commons © Hans Hillewaert

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..