Loriové mnohobarví šokovali vědce v Austrálii pojídáním syrového mletého masa

Lori mnohobarvý pojídá masoUVNITŘ VIDEO – Velké překvapení způsobili divocí loriové mnohobarví vědcům poblíž australského města Brisbane. Známí nektarožraví papoušci se nechají už léta dokrmovat místním milovníkem ptáků syrovým mletým masem. Muž, který se australskému zpravodajskému webu ABC News představil jako Bill, na svém pozemku v lokalitě Elimbah severně od Brisbane vybudoval soustavu krmítek pro ptáky. Nejprve jim nabízel zrní, později přidal i kopečky mletého masa pro straky a ledňáky. Denně takto přilákal na tucet různých druhů ptáků, včetně pestrobarevných loriů. Papoušci k jeho velkému překvapení jednoho dne začali vyhánět straky a ledňáky od mletého masa a začali ho sami konzumovat.

Maso jedí už sedm let

Poprvé takto Bill sledoval lorie pojídající maso před sedmi lety. Teprve letos o svém pozorování informoval vědce z Griffithské univerzity. Profesora Darryla Jonese, který se specializuje na výzkum divokých populací ptáků, doslova šokoval. „Naprosto mě to udivilo. Nikdy předtím jsem o něčem takovém neslyšel,“ neskrývá profesor překvapení. Zájem loriů o maso na krmítkách, kde je k dispozici i jejich přirozená potrava, podle Jonese nedává smysl. „Hodně mě to udivuje, ale tito konkrétní ptáci na fotografiích pravděpodobně potřebují nějaký protein,“ míní profesor. „Na obrázcích ale vypadají velmi zdravě na to, že by jim něco scházelo.“ Loriové podle Darryla Jonese létají na krmítka vždy ve dvojicích a mají tendeci vytlačit od nich ostatní druhy ptáků.

K TÉMATU: Studie: loriům se v australských městech daří lépe než v divoké přírodě

„Nedivím se tedy, že odhání ledňáky a straky od masa. Co je divné, je fakt, že potom to maso konzumují,“ říká profesor. Sám se domnívá, že loriové odpozorovali, že jiní ptáci maso žerou a rozhodli se ho také vyzkoušet. Nové a dosud neznámé krmivo jim natolik zachutnalo, že pro něj zalétávají pravidelně. „Jsem přesvědčen o tom, že podobný případ nebyl nikdy předtím zdokumentován,“ prohlásil Darryl Jones. Populace loriů mnohobarvých v jihovýchodním Queenslandu podle něj za posledních deset let dramaticky vzrostla, stali se nejhojnějším druhem ptáka jihovýchodní Austrálie. Lidé si zvykli loriům podávat nektar do krmítek na svých zahradách, čímž ještě znásobili počty ptáků potulujících se v příměstských oblastech.

Nemůžou se něčím nakazit?

Zkušený pečovatel o poraněná divoká zvířata Fran Sanders, který se věnuje ochraně ptáků v okolí Brisbane již 25 let, se podle svých slov zatím s případem loriů pojídajících syrové maso nesetkal. „Jsem tím naprosto ohromen a šokován,“ svěřil se v rozhovoru pro ABC News. Osobně pomáhal stovkám lidí, kteří na svých zahradách a dvorcích podávali mleté maso vránám, strakám a ledňákům a objevili poraněné zvíře. „Nikdo z nich mi ale neřekl o případu, kdy by se lori přiletěl najíst masa,“ konstatuje. „Předpokládám ale, že v tom hraje roli určitá lenost a pohodlnost při shánění potravy. Prostě musíme počítat s tím, že občas budou jíst věci, které ve skutečnosti nejsou jejich potravou.“

ČTĚTE TAKÉ: V Melbourne hynou po tuctech volně žijící loriové. Žádná škoda, říkají ornitologové

Podle Sanderse je jisté, že loriové nejsou masožravci. Obyvatele Brisbane a okolí vyzval, aby jim nenabízeli krmivo, které přirozeně nežerou, především pak zrní. „Nejsou uzpůsobeni tomu, aby mohli jíst zrní, které může poškodit jejich jazyky uzpůsobené sběru pylu a nektaru,“ varoval ochránce divokých zvířat. I samotné maso nemusí dělat loriům dobře: záleží na tom, jak bylo skladováno, a zda není nabízeno v parných letních dnech, kdy se může velice rychle zkazit. „Loriům může způsobit i nepříjemné onemocnění jater,“ upozornil. Profesor Darryl Jones vyzval prostřednictvím médií veřejnost, ať se přihlásí další lidé, kteří spatřili divoké lorie při pojídání syrového masa.

Úvodní foto: ABC News © Matt Watson

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..