UVNITŘ FOTO – Každá činnost má svoje rizika a nástrahy a ne jinak je tomu u papoušků vycvičených pro volné létání bez kšír. Nešťastná událost se stala jednoho odpoledne známému, s nímž jsme byli společně prolétnout naše ary ararauny. Já jsem vzal náš pár Báru a Endyho, známý své dvě ary, jenže jedna si při létání sedla na nedaleký sloup elektrického vedení a chtěla olíznout drát… V něm byla samozřejmě fáze a následovalo to, co se stane jakémukoli živému tvorovi, který je uzemněn a dotkne se drátů, ve kterých je 22 tisíc Voltů… Jak k tomu ale vůbec došlo? Pokusím se popsat, co této situaci předcházelo.
Ptáci nebyli zvyklí sedat na stromy
Známý začal svoje ararauny ještě jako mláďata brávat do tělocvičen a uzavřených hal, kde nebyly potřeba žádné kšíry k tomu, aby mu papoušci neodlétli a takto to praktikoval asi rok, než následoval výcvik venku – ale už s kšírami. Po nějaké době tohoto tréninku byli oba ptáci postupně vypuštěni volně a nebyl s nimi téměř žádný problém, ale i přesto, že létali volně, zhruba dvakrát týdně byli vypouštěni ještě v tělocvičně. Loni na podzim jsem ho navštívil společně s našimi araraunami a vše probíhalo v pořádku, ne jako při letošním osudném setkání. To začalo také normálně, všechny ararauny létaly okolo nás a sedaly si na blízké stromy. Kromě jediné.
K TÉMATU: Volné létání papoušků není vždy jen radost. Příběh ararauny, která doplatila na svoji smělost
Ta jedna ararauna vytrvale odmítala sednout na jakýkoli strom a hledala jiné „bidlo jí přirozené“. Jak tak hledala a hledala, najednou spatřila elektrický stožár a zamířila automaticky k němu. Následovalo ono olíznutí drátu a během mžiku bylo po ararauně. Naneštěstí zůstala zaklíněná nahoře, takže se museli zavolat pracovníci energetické společnosti, aby vypnuli proud a papouška sundali… Po tomto incidentu jsme se museli zamyslet nad tím, proč vlastně papoušek místo toho, aby sedal na stromy, sedl raději na sloupy elektrického vedení? Odpověď je bohužel prostá: Létal v tělocvičnách, kde si sedával na všechno, co trčelo ze zdi a automaticky to olizoval a proto mu ve volné přírodě nepřišly přirozené a bezpečné stromy, nýbrž právě ony železné konstrukce…
Výcvik by měl být co nejpřirozenější
O co tedy jde? Podle čistě mého názoru, který nikomu nevnucuji, by papoušek, pokud by nebyl zvyklý létat v uzavřených prostorách (tělocvičnách, apod.) a sedat na předměty, které si osvojil a zafixoval do paměti jako bezpečné a přirozené (ale přitom to byl vlastně jeden z nejhorších zvyků, který se mohl naučit), možná by k tomuto incidentu nedošlo. Prostě jakmile začne sedat v tělocvičně na jiná místa, než má určeno, což je podle mě bidlo nebo přímo majitel papouška, tak je zaděláno na problém, protože si myslím, že mu to už v hlavě zůstane a přijde mu normální sedat na různé konstrukce. Toto byl sice atypický případ, kdy si papoušek na ně uvnitř hal sedal a automaticky jazykem zkoumal, o co jde, nebude se to týkat určitě u všech, ale stát se to, jak už víme, může. Není to o chytrolínství a generálování po bitvě, ale z této zkušenosti, která byla bohužel zaplacena cenou nejvyšší, bude zcela jistě užitečné ponaučení pro další majitele papoušků, kteří praktikují volný let nebo k němu teprve ptáky učí. Při výcviku tak mohou eliminovat možná rizika, o kterých se neustále mluví, ale právě tento konkrétní případ je záležitostí, kterou si málokdo může dát do spojitosti.
ČTĚTE TAKÉ: Jak jsme s ochočenými araraunami při volném letu zachránili ztracenou samici eklekta
Výcvik by měl probíhat v reálném prostředí přírody a míst, kde se následně volný prolet po výcviku praktikuje. Mám za to, že není až tak velký problém domluvit se s kteroukoliv školou apod., kde je hřiště nebo stadion, aby bylo možné v určitou dobu na tento trénink tento prostor využít (jedná se řádově o pár desítek vycházek ne delších než jedna hodina…)
I moje ararauny čelí řadě rizik, při volném létání se jim může něco stát a já o tom moc dobře vím, ale na dosavadní praxi nebudu nic měnit, protože vidím, že papoušci jsou spokojeni a chovají se naprosto přirozeně. Kdyby se mi někdy z volného letu vrátil třeba jenom jeden, bude vědět, že někde nastal problém, ale jak říkám, s tímto rizikem jsem se naučil žít a nadále je pouštím někdy prolétávat samotné. Majitel zmiňovaných papoušků ani po této příhodě nezanevřel na volné létání papoušků, nezatrpknul a se zbylým arou létá nadále, ale už víme, že taková chyba na začátku může mít fatální následky.
Aktualizace 20:30 hod.: Na žádost majitele uhynulé ararauny byl úvodní snímek nahrazen ilustrační fotografií drátů vysokého napětí, kde došlo k nešťastné události.
Úvodní foto: Zdeněk Krňávek
5 Comments
V tomto případě bych nepřisuzoval vinu tomu, že papoušek byl trénovaný v tělocvičně, ale tomu, že ho jeho majitel nenaučil přistávat na větvích stromů( což zmiňujeme jako jednu z nutností při tréningu). Pokud by ho na to připravil, tak věřím, že by se tahle smutná událost nepřihodila.
Také jsme trénovali v jezdecké hale, ovšem v opačném pořadí, nejdříve venku na kšírkách až poté v hale. V jednu chvíli jsme chodili taktéž ven i do haly. Rozdíl byl nejspíše v tom, že měli (a ještě mají) mimo klec jednu velmi rozrostlou větev simulující strom. A z té jsme trénovali přivolání a odvolání papouška. Přesvědčení, že trénink byl veden správně, byl v tom, že jednoho dne se jeden z našich papoušků polekal hejna havranů (popisoval jsem tuto situaci na FB) a po několika minutách honičky s nimi, přistál v nedalekém sadu (kde probíhal trénink na kšírkách) na vyšším stromě a zalezl si blíže ke kmenu stromu, kde byl v relativně větším bezpečí před tímto hejnem. Přitom musel proletět nad křízením drátů vysokého napětí. Možná že mu pomohla i dokonalá znalost okolí.
Je to velice smutne ale je to realita. A autor článku Zdeněk Krňávek se pousti do matoucich hypotez jen aby ovedl pozornost ze majitel Ary vybral spatne misto pro vycvik nikoliv trenink ( rozdil mezi treninkem a vycvikem je velka… jak se dozvedeli ucastnici seminare Frantiska Susty o papouscich ve Vyskove)
Trenink volneho letu ma tradici a zkusenosti vice jak 20 let. Proto at pan Krňávek nemate lidi a ne vymýšlí vymyšlené. My jsme se jeho vycvikem a radami ridili a o Aru jsme take prisli.
A ohledně sedani papoušků na draty tak na jeho srazu papousku sedela Ararauna na dratech skoro hodinu.
A ohledne Bary a Endyho sam my psal ze mu take parkrat sedli v dobe kdy se resilo ze Ara Radka Suka seda na draty.
Na dratech umre hodne ptaku a ti nikdy nebyli v telocvicne. Tak prosim pri cteni ty zavery neberte vazne.
https://www.dravciprodeti.estranky.cz/clanky/ruzne-clanky/jiskrive-nebezpeci-aneb-elektricke-sloupy-zabijeji.html
Ary je mi moc lito.
Každá publikovaná zkušenost, může být zase jen další informací pro ostatní případné volnoletce jen více takových článků…
Samozřejmě, že výběr místa je alfou omegou jak se vyhnout případným potížím…
Podle vzoru Zdenka Krňávka se naučilo létat řada ptáků, to že si tu metodu někdo upraví a uchopí podle svého k tomu asi patří. Pro nezaujaté určitě neplatí rovnice,že výcvik dle Zdeňka Krňávka se rovná úhyn ptáka, tak jak se snaží nastínit v předchozím příspěvku obecní blb Matoušek. Valná většina volnoletců se ráda o svoje zkušenosti podělí, poradí a pomůže a valná většina zdarma. Čím více takových článků bude tím více se bude šířit osvěta a eliminovat rizika !!!
bohuzel blbci jsou vsude a nekteri si mysli ze kdyz umi cist tak chapou smysl vety….
pro tyto „lidi“ cviceni podle Zdenka Krnavka jasne neved k uhynu papouska ale vycvik je jen nedotazeny a neresi urcite odchylky od chovani jeho Bary a Endyho, coz je kazdopadne pochopitelne jelikoz Zdenek cvicil jen je a opira se o zkusenosti 4 let.
ohledne rad …. jan sam rozumy nedavam abych se nedostal na stejnou uroven …. jelikoz se necitim byt v pozici nekoho neco ucit.
naopak sam se vzdelavam v metodice praced se zviraty na placenych seminarich at uz Frantiska Susty a nebo zahranicnich Ken Ramirez.
jelikoz i zde plati ze kvalitni rady a pece neco stoji.
KAZDOPADNE JSEM PRO ZVEREJNIT KAZDOU ZKUSENOST AT UZ POZITIVNI CI NEGATIVNI. JEN PROSIM V CLANKU VYNECHAT HYPOTEZY VYCUCANE Z PRSTU. OD TOHO JE DISKUZE.
co se tyka tech tragickych zkusenosti tak si preji at neni o cem psat.
PS: Ostatne se Zdenkem jsme si sve nazory a postoje vysvetlili v telefonu jak ma Zdenek zvykem ve 20min. hovoru bez emoci jako civilizovani lide.