Texaské dilema: strhávat či nestrhávat hnízda mníšků šedých ze stožárů vysokého napětí?

UVNITŘ VIDEO – Vášnivý spor o zákroky proti invazním mníškům šedým se rozhořel mezi ochránci přírody a energetickou společností Austin Energy v hlavním městě amerického státu Texas, Austinu. Energetici po několika negativních zkušenostech s obrovskými hnízdy mníšků na sloupech vysokého napětí začali tyto stavby odstraňovat. Způsobují totiž časté zkraty a mnohahodinové výpadky elektrického proudu. Ochráncům přírody se nelíbí, že firma hnízda odstraňuje bez ohledu na to, zda papoušci zrovna hnízdí a mají v nich vajíčka nebo mláďata, upozornil web Kxan.com.

Ochránci: Neshazujte hnízda s vejci a mláďaty!

Austin Energy používá ke shazování hnízd speciální bidla a shazuje j výhradně v noci, kdy může na krátko vypínat dodávky energie. Právě kvůli „pokoutnému“ ničení hnízd v nočních hodinách se energetická společnost stala terčem kritiky ochránců přírody na Facebooku. Firma se však brání, že hnízda mníšků nabývají obřích rozměrů a vzhledem k tomu, že je jsou celá ze dřeva, mohou při zkratu velice lehce vzplanout. Mníšci rádi hnízdí v koloniích a soustava několika hnízd může dosáhnout i velikosti osobního automobilu, podotkla mluvčí společnosti Elaina Ballová. „Naše hlídky kontrolují situaci a přistupují k jednotlivým hnízdům individuálně,“ ujistila mluvčí.

K TÉMATU: Madrid čelí invazi pěti tisíc mníšků šedých, v celém Španělsku jich žije už přes 20 tisíc

„Neodstraňujeme všechna hnízda, soustředíme se pouze na ta, u nichž existuje reálné nebezpečí zkratu a výpadku elektrického proudu,“ tvrdí Ballová. Ochranářská organizace Travis Audubon namítá, že energetici mohli volit šetrnější způsob odstraňování hnízd. „Chápeme nebezpečí, jaká mohou představovat hnízda umístěná na sloupech vysokého napětí, ale Austin Energy by je mohla shazovat v době, kdy papoušci nehnízdí,“ prohlásil zástupce organizace Jordan Price. „Oceňujeme, že poskytují skvělou službu lidem v metropoli Texasu, ale neměli by jít cestou vraždění nevinných ptáků,“ dodal. Prosté shazování hnízd je podle něj vůči papouškům příliš kruté.

Bezpečnost lidí je přednější, namítají energetici

„Když se hlídky snaží shodit hnízdo, dospělí ptáci vylétnou ven a nalétávají na energetiky ve snaze ochránit svá mláďata před pádem na zem,“ líčí Price. Mluvčí Austin Energy odmítá, že by společnost papoušky týrala. Hlídky jsou podle ní v hnízdí sezóně ohleduplné, ale někdy si okolnosti vyžádají rychlou reakci, zvláště když je v ohrožení bezpečnost veřejnosti. „Někdy si mníšci postaví hnízdo na vzduchových spínačích, kde se spojují dva hlavní obvody a odtud jej musíme odstranit, protože v případě zkratu by se ocitlo bez elektrického proudu šest až deset tisíc odběratelů,“ vysvětluje Elaina Ballová. Ochránci proto vyzvali dobrovolníky, aby monitorovali pohyb vozů Austin Energy a zachraňovali mláďata ze shozených hnízd.

ČTĚTE TAKÉ: Britské úřady slaví: po pěti letech likvidace invazních mníšků šedých jich zbývá jen 50

Mníšek šedý je v Texasu, ale i dalších státech USA, poměrně hojně rozšířený. Obývá především rozsáhlé městské aglomerace, kde se soustředí do parků a okolí železničních tratí či drátů vysokého napětí. Hnízda si velmi často staví právě na stožárech. Některé americké státy v boji proti tomuto invazními druhu, který se přirozeně vyskytuje v Jižní Americe, zakázaly jeho chov. Nezřídka zabavují i ochočené papoušky z domácností. Zákaz chovu mníšků před pěti lety vyhlásilo i Španělsko, které je společně s alexandry malými prohlásilo za invazní druh. Mníšci volně žili a rozmnožovali se i v České republice v Posázaví, než byla tato populace koncem devadesátých let vychytána.

Úvodní foto: University of Connecticut

Předchozí článek

Projekt na záchranu kakadu filipínského získal „Zeleného Oscara“, prestižní Whitleyovu cenu

Dálší článek

Patnácté letošní mládě ary škraboškového v katarské Al Wabře, německé ACTP hlásí čtyři

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější