Projekt na záchranu kakadu filipínského získal „Zeleného Oscara“, prestižní Whitleyovu cenu

UVNITŘ VIDEO – Uznávanou Whitleyovu cenu za zajímavý a potřebný projekt ochrany přírody získalo filipínské sdružení Katala Foundation Inc, které se zabývá ochranou kriticky ohrožených kakadu filipínských. Na záchraně nejvzácnějšího druhu kakadua, jehož populaci ve volné přírodě tvoří 330 až 770 pohlavně dospělých ptáků, se díky aktivitám bývalých pytláků podílí obyvatelé vesnic v těsném sousedství hnízdních lokalit. Zapojení někdejších pašeráků, kteří „prohlédli“ a snaží se zachránit vzácného papouška, ocenila organizace Whitley Fund for Nature grantem ve výši 35 tisíc britských liber (v přepočtu přes jeden milion korun).
Cena zamířila konkrétně ke koordinátorce projektu Indiře Lacerně-Widmannové, která si ji osobně převzala 18. května v sídle londýnské Královské geografické společnosti. Indira Lacerna-Widmanová zaujala výběrovou komisi především tím, že při ochraně kakadu filipínských spolupracuje s vězni v areálu Iwahigské věznice a káznice Penal Farm, kde tito papoušci rovněž hnízdí, informoval web ABS-CBN.com. O Whitleyovu cenu si žádají sami koordinátoři projektů ochrany přírody. Letos organizace vybírala ze 166 žadatelů, kteří pocházeli ze 66 zemí světa. Kromě Indiry Lacerny-Widmanové uspělo dalších pět projektů, které si celkem rozebraly granty v celkové výši 210 tisíc liber (6,3 milionu korun).

Vězni v rámci nápravy hlídají hnízda

Widmannová použije finanční příspěvek na zvyšování povědomí o ochraně a zachování volně žijících živočichů a výcviku vězňů jako ochránců přírody ve věznicích Iwahig a Penal Farm na filipínském ostrově Palawan. Ochrana papoušků spočívá v hlídání hnízd před pytláky, ale také ochraně přirozených biotopů, které postupně mizí. Týká se to především mangrovových porostů na Palawanu. Indira Lacerna-Widmanová je třetím zástupcem Filipín, kdo získal Whitleyovu cenu. Před ní se to podařilo v roce 2014 Tess Gatanovi Balbasovi s projektem na záchranu filipínských krokodýlů a o rok později Jaysonovi Ibanezovi se záchranným projektem orlů filipínských.

K TÉMATU: Jako děti vybíraly kakadu filipínské z hnízd, nyní je bývalé pašeračky pomáhají chránit

Kakadu filipínský je vzácný i v zajetí. V České republice je podle statistik CITES chováno jen něco málo přes deset jedinců. Dvěma páry se může pochlubit plzeňská zoologická zahrada. Odchovy tohoto papouška se ale daří jen velmi sporadicky. Velkým problémem při jeho chovu v zajetí je totiž náhlá agresivita samců, kteří mohou ošklivě zranit nebo dokonce zabít samici. K výpadům často dochází po mnoha letech klidného soužití a úspěšného hnízdění. Chovatelé se snaží těmto situacím předcházet členitými voliérami a hnízdními budkami s dvěma vletovými otvory, aby měla samice kudy utéci před útočícím samcem. Nezřídka se také samcům přistřihují letky, což je zpomalí a tlumí to jejich agresi.

Úvodní foto: Whitley Fund for Nature
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..