Patnácté letošní mládě ary škraboškového v katarské Al Wabře, německé ACTP hlásí čtyři

UVNITŘ VIDEO – Devatenáct mláďat arů škraboškových se vylíhlo od začátku letošního roku ve dvou největších chovech tohoto v přírodě vyhynulého papouška – v katarské Al Wabře a německém Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP). Patnáct malých arů škraboškových hlásí Al Wabra, čtyři mláďata se zatím vylíhla v ACTP. Obě zařízení přitom upozorňují, že chovná sezóna zdaleka nekončí a finální počet letošních přírůstků může být ještě vyšší. Je tedy možné, že se podaří překonat rekordní rok 2015, kdy se v zajetí vylíhlo a bylo odchováno dvacet mladých arů škraboškových.
Jsme v bezpečí, ujišťuje Al Wabra

„Drobná novinka z Al Wabry… Naše patnácté mládě ary škraboškového v této sezóně. Zrovna se vylíhlo a má se dobře,“ napsala katarská Al Wabra v pondělí na svojí oficiální stránce na Facebooku, kde také zveřejnila fotografii čerstvě vylíhnutého mláděte a tří již částečně opeřených mladých arů z letošního odchovu. Zástupci Al Wabry zároveň ujistili své příznivce, že v souvislosti s politickou situací v regionu (arabské státy přerušily diplomatické kontakty s Katarem kvůli jeho údajné podpoře islamistickým teroristickým skupinám) záchranné stanici nic nehrozí. „Al Wabře se daří dobře, jsme dobře chráněni,“ ujistili.

K TÉMATU: Na světě je už 132 arů škraboškových. Úspěšné zahájení sezóny hlásí Al Wabra i ACTP

Katarské chovné zařízení zažívá populační boom arů škraboškových. První letošní mládě se vylíhlo teprve 21. března. Al Wabra je zároveň největší chovnou stanicí těchto papoušků, v jejích voliérách poletuje přes sto arů škraboškových. Oficiálním vlastníkem těchto ptáků je ale brazilský stát, jemuž Al Wabra, ale i ACTP postupně zasílají část odchovaných jedinců, aby v Brazílii vznikla nová chovná skupina. Tu chtějí posléze brazilské úřady přemístit do nového chovného zařízení na farmě Concordia poblíž severobrazilského města Curaçá, kde se arové škraboškoví původně vyskytovali volně a kde budou nejpozději v roce 2019 znovu vypuštěni do přírody.

Populace arů škraboškových dosáhla 150 jedinců

Brazilská vláda podmínila vypouštění ptáků stabilizací populace chované v zajetí a dosažením mety 150 žijících ptáků. Při započtení všech letošních mláďat se ji podařilo již překonat. Do reintrodukčního programu mají být zapojeni arové, kteří se vylíhnou již v novém zařízení na farmě Concordia, tedy v místě jejich budoucího vypuštění. Brazílie se zavázala vytvořit pro ně přísně chráněnou rezervaci a spustila podpůrné programy pro vzdělávání místních obyvatel. Důležitým krokem je také postupné zvyšování podílu mláďat arů škraboškových odchovaných přirozenou cestou pod rodiči. Většina ptáků je stále odchovávána uměle v líhních a inkubátorech.

ČTĚTE TAKÉ: Další milník v chovu arů škraboškových: ACTP úspěšně dokončilo odchov dvou mláďat pod rodiči

Stále důležitější roli v projektu záchrany arů škraboškových hraje německé ACTP. Sdružení uvítalo zprávu, že katarské Al Wabře přes politické napětí na Arabském poloostrově nic nehrozí. „Gratulujeme jejich týmu k patnáctému mláděti v roce 2017. Je to další velký krok v záchovném programu. S celkovým počtem 20 mláďat (včetně ACTP) se blíží znovuzavedení druhu do volné přírody,“ uvedlo ACTP na své facebookové stránce. Již 28. května na stejném místě ACTP informovalo o vylíhnutí čtvrtého letošního mláděte ary škraboškového v jeho chovu. V líhni má sdružení další vejce, takže se dá očekávat, že mláďat by mohlo být ještě více.

Úvodní foto: Al Wabra
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..