Další milník v chovu arů škraboškových: ACTP úspěšně dokončilo odchov dvou mláďat pod rodiči

Ara škraboškovýPrvní dvě mláďata arů škraboškových odchovaná přirozenou pod rodiči ohlásilo německé Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP). Na své oficiální stránce na sociální síti Facebook zveřejnilo video, na kterém je celá rodina arů škraboškových ve vnitřním záletu chovného zařízení. „Dvě mláďata, která odchovali rodiče, právě opustila hnízdní budku. Jak můžete vidět na videu, rodiče se o ně dobře starají. Je to šťastná rodinka…“ napsalo ACTP. Sdružení dodalo, že tito dva mladí ptáci jsou dalším příspěvkem do programu reintrodukce tohoto druhu do volné přírody, odkud vymizel před šestnácti lety.
O pokusu s odchovem arů škraboškových přirozenou cestou informovalo ACTP již začátkem srpna. Tehdy zveřejnilo video s mláďaty, která se začínala opeřovat. O několik týdnů později následovalo video, na němž již zcela opeření arové škraboškoví opatrně vykukují ven z hnízdní budky. „Jsou to zvlášť cenní ptáci pro chovný program arů škraboškových,“ upozorňuje ACTP. Přirozenou cestou tento papouščí druh rozmnožuje už katarská záchranná stanice Al Wabra, jež v současné době chová už přes sto arů škraboškových – nejvíce na světě. Celkově na Zemi zbývá přibližně 130 těchto papoušků. Až jich bude 150, chce Brazílie zahájit program jejich návratu do volné přírody.

ACTP hostilo setkání chovatelů arů škraboškových

Rodičovský pár s vyvedenými mláďaty v zázemí chovného zařízení (Foto: ACTP)

Rodičovský pár s vyvedenými mláďaty v zázemí chovného zařízení (Foto: ACTP)

Projektu se kromě brazilské strany účastní rovněž ACTP, Al Wabra, americká organizace Parrots International, brazilské chovné zařízení Fazenda cachoeira a singapurský ptačí park Jurong, do kterého nedávno nastoupil bývalý kurátor ptáků z Loro Parque na Tenerife Juan Cornejo. Začátkem října se všechny tyto organizace sešly v ACTP a jednaly o pokračujících plánech s vypouštěním arů škraboškových do volnosti. Projednaly finální verzi plánu farmy Concordia, u níž má vzniknout nové chovné zařízení arů škraboškových. Farma se nachází poblíž brazilského města Curaçá, kde se dříve arové škraboškoví přirozeně vyskytovali a kde byl letos spatřen jeden jedinec, po kterém pak marně pátraly skupiny brazilských ornitologů.

K TÉMATU: Německé ACTP odchovává první dva ary škraboškové pod rodiči. A další dokrmuje uměle

Stavba farmy má začít koncem letošního roku a má být dokončena v roce 2017. Okolo ní má vzniknout přísně chráněná rezervace, jež má postupně dosáhnout rozlohy až 40 tisíc hektarů. První ptáky do volné přírody chtějí brazilské úřady vypustit v roce 2019. Má jít o mláďata odchovaná pokud možno již na farmě Concordia, tedy v místě jejich budoucího vypouštění. Chovné páry do tohoto zařízení věnují záchranné stanice z Brazílie, Kataru a Německa. Součástí reintrodukčního programu bude i vzdělávací kampaň pro obyvatele města Curaçá a okolních vesnic, aby ochránci předešli nelegálnímu odchytu těchto vzácných ptáků.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..