Německé ACTP odchovává první dva ary škraboškové pod rodiči. A další dokrmuje uměle

Ara škraboškový ACTP mláďataUVNITŘ VIDEO – Nejen katarská Al Wabra, ale už i německé Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP) odchovává první ary škraboškové pod rodiči. Papoušky, kteří jsou ve volné přírodě vyhynulí a v zajetí jich žije okolo 130, přitom dosud všechna chovná zařízení zapojená do jejich záchranného programu odchovávala ručně. Letos v červnu ohlásila první přirozený odchov Al Wabra, minulý týden sek ní přidalo i ACTP, které na Facebooku zveřejnilo video se dvěma mláďaty v hnízdní budce. Odchov mláďat arů škraboškových pod rodiči je jednou z podmínek pro plánované vypouštění těchto papoušků zpět do volné přírody, k němuž by mělo docházet od roku 2019.
„Všichni arové škraboškoví jsou nyní odchováváni ručně,“ upozorňovala na letošním V.I.P. setkání chovatelů papoušků ve středočeských Kozovazech kurátorka ACTP Katrin Scholtyssek. „Před vypouštěním do volné přírody bychom s tím měli něco udělat,“ dodala. Jak ACTP, tak Al Wabra před časem zahájily u arů škraboškových program umělých inseminací samic, aby zvýšili šanci na odchov mláďat. Zároveň si tato chovná zařízení začala mezi sebou vyměňovat ptáky, aby nekřížili ary stejné krevní linie. „Na přelomu roku jsme si vyměnili šest ptáků, tři putovali od nás do Kataru a naopak tři z Kataru do ACTP,“ přiblížila Scholtyssek na březnovém setkání v Kozovazech.

ACTP hlásí již čtvrté letošní mládě

Německé sdružení zaslalo do Kataru jedno odchované mládě a poté také dospělý pár arů škraboškových, kterému se nedařilo v Německu zahnízdit. „Al Wabra má vynikající odborníky na umělou inseminaci, proto jsme je poskytli tam,“ vysvětlila Scholtyssek. ACTP letos kromě dvou přirozeně odchovávaných mláďat dokrmuje ještě další dvě mláďata arů škraboškových. „Obě se moc dobře vyvíjí, brzy zveřejníme jejich fotky,“ slíbilo ACTP na své oficiální stránce na Facebooku. Skvělou chovnou sezónu má katarská Al Wabra, která již začátkem června oznámila vylíhnutí sedmnáctého letošního mláděte, což je o jedno více než v historicky nejlepším roce 2015.

K TÉMATU: Katarská Al Wabra má už 100 arů škraboškových, dvě mláďata letos odchovává pod rodiči

Al Wabra i ACTP se aktivně podílí na projektu nové chovné stanice arů škraboškových přímo v Brazílii. Farma Concordia poblíž města Curaçá v brazilském státě Bahia bude místem, odkud budou papoušci vraceni zpět do volné přírody. Stavba zařízení má začít již letos. 12. června se na tom dohodli zástupci obou chovných stanic společně s brazilským ministerstvem životního prostředí a dalšími institucemi. V okolí farmy Concordia vznikne přísně chráněná rezervace o rozloze tisíc hektarů. Poblíž plánovaného chráněného území měl být 18. června spatřen první ara škraboškový ve volné přírodě od roku 2000. Výskyt ptáka, kterého se podařilo natočit na mobilní telefon, ale dosud nebyl ověřen. Narychlo svolaná expedice nebyla při jeho hledání úspěšná.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..