Nejstarší papouščí mumii je 2 000 let. Nalezli ji v Mexiku a patří arovi vojenskému

Důkaz o tom, že arové byli domácími mazlíčky daleko předtím, než Evropané objevili Ameriku, přinesli mexičtí archeologové. V pohřební jeskyni Avendaños ve státě Chihuahua nalezli neobvykle zachovalou mumifikovanou hlavu ary vojenského. Místo nálezu se nachází 400 km severně od nejsevernějších lokalit přirozeného výskytu těchto papoušků, což svědčí o tom, že se s velkými ary obchodovalo již za začátku našeho letopočtu. Ostatně, kosterní pozůstatky arů arakang a arů vojenských se nachází i v dalších archeologických nalezištích na jihu Spojených států. Žádná jeskyně ale dosud neskrývala tak dobře zachovalou papouščí mumii.
Objev je již z roku 2016, archeologové jej publikovali ale až začátkem letošního roku. Dokonale vysušenou hlavu se zachovalým zobákem a peřím i charakteristickými lysými lícemi nyní archivuje Národní institut antropologie a historie v Mexiko City. Podle archeologa Emiliana Gallaga, ředitele Antropologické školy, k mumifikaci papouščí hlavy došlo přirozenou cestou díky vyprahlosti vzduchu v daném regionu. Zelená barva na peří zůstala v původním odstínu a keratinový zobák je bez jakéhokoli porušení. Papouščí mumie je zdaleka nejstarším exemplářem papouška nalezeným archeology v tomto regionu.

Arové se po staletí těšili velké úctě

„První věc, která nás zaujala, byl fakt, že hlava ary byla v perfektním stavu,“ řekl Gallaga časopisu National Geographic. Poukazuje to prý na skutečnost, že se papoušci ara těšili v tehdejší době velké úctě u svých majitelů. Ary vojenské dováželi do regionu Paquimé, konkrétně do města Chihuahua, z náboženských důvodů. „Ptáci museli urazit minimálně 400 kilometrů, aby se dostali na toto místo,“ popsal Emilian Gallaga. „Ne každý si tenkrát mohl dovolit dovézt papouška z takové dálky.“ Vzhledem ke komplikovanému transportu ary vlastnili pravděpodobně zástupci vyšších společenských tříd, jako byli obchodníci, šamani a tehdejší elita.

K TÉMATU: Severoameričtí indiáni chovali již před tisíci lety ary arakangy a ary vojenské. Trhali jim peří

„Jedním z důvodů, proč je Gallagův nález opravdu zajímavý, je stáří mumie,“ říká Abigail Holemanová ze Virginské univerzity, která se věnuje zkoumání náboženského významů arů v Paquimé a Chihuahui. „Dokládá to, že se po staletí těšili rituálnímu významu.“ Vedle mumifikované hlavy ary vojenského nalezli archeologové také kostru dítěte a spodní část kostry dospělého muže. Pohlaví dítěte se vědcům nepodařilo určit, ale podle jejich odhadů mu bylo v dob úmrtí mezi jedním a třemi lety. Dalšími artefakty nalezenými v mexické jeskyni Avendaños byly koše, mušle a šaty z jelení kůže.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz a Notimex.gob.mx
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!