Koronavirus oddálil vypouštění kriticky ohrožených kakariků horských do přírody

UVNITŘ VIDEO – O měsíc později, než plánovali, mohli novozélandští ochránci přírody vypustit do volné přírody téměř dvacítku vzácných kakariků horských. Druhou vlnu letošní reimtrodukce mláďat odchovaných v zajetí odsunula opatření proti šíření nového typu koronaviru COVID-19, kvůli nimž lidé na Novém Zélandu nemohli opouštět své domovy z jiných důvodů než kvůli nákupům, cestě k lékaři nebo do zaměstnání. A tak se stalo, že po prvním vypouštění 15 kakariků koncem března musela nastat neplánovaná přestávka. Dalších 18 mladých papoušků odchovaných v záchranné stanici Christchurch mohlo následovat až koncem dubna.

Nejvzácnější lesní ptáky Nového Zélandu ochránci vypustili do národního parku Lake Sumner v oblasti Canterbury. Celková populace kakariků horských se před letošní hnízdní sezónou odhadovala na 300 jedinců, letos pak přibyl rekordní počet mláďat (okolo 100 mladých ptáků). Doposud šlo o nejvzácnějšího z šesti původních novozélandských druhů papoušků (nyní toto „prvenství“ opět patří kakapovi sovímu). „Vypouštění ptáků do nových lokalit je zásadní součástí plánu na zachování tohoto kriticky ohroženého druhu,“ uvedla novozélandská ministryně životního prostředí Eugenie Sageová.

Fantastická hnízdí sezóna kakariků horských na Novém Zélandu: ptáků přibylo až o třetinu

Monitoring jen přes kamery. Kvůli COVID-19

Pozorování skupiny prvních 15 vypuštěných kakariků z letošního března prokázalo, že se papoušci připojili k divokým ptákům svého druhu a ornitologové doufají, že druhé skupině 18 kakariků se to podaří také. Organizace Isaac Conservation and Wildlife Trust, která mláďata k reintrodukci poskytla, již potřebovala uvolnit voliéry pro další generaci ptáků odchovaných v zajetí. I při vypouštění této druhé skupiny musela být dodržena přísná bezpečnostní a hygienická opatření. Celé akce se mohli zúčastnit jen čtyři terénní pracovníci ministerstva životního prostředí, kteří dlouhodobě pracují ve společném týmu a k přesunu ptáků na místo určení došlo vrtulníkem.

Na místě vypuštění strážci ochrany přírody umístili papoušky do aklimatizační voliéry, v níž si několik dní zvykali na nové prostředí. Teprve poté byli kakarikové vypuštěni do přírody. Jejich další počínání budou ochránci sledovat prostřednictvím kamerového systému, protože veškerá terénní práce byla kvůli šíření koronaviru zastavena. Kakariki horský se na Novém Zélandu vyskytuje v údolích Hawdon a Poulter v národním parku Arthur’s Pass a také v Hurunui South Branch v národním parku Lake Sumner v Canterbuty. Samostatná uměle vysazená populace obývá také ostrov Blumine. Letošní hnízdní sezóna divokých ptáků byla nejúspěšnější za posledních deset let. Přitom ještě před 25 lety byl kakariki horský považován za vyhynulého.

Úvodní foto: DOC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..