Za „přemalovávání“ arů arakang na ary zelenokřídlé, kteří nepotřebují Eurocites, padl v Nizozemsku podmíněný trest

UVNITŘ VIDEO – Na čtyři měsíce podmínečného odnětí svobody a 240 hodin veřejně prospěšných prací byl v Nizozemsku odsouzen muž, který „přemalovával“ ary arakangy na ary zelenokřídlé, aby je mohl vyvézt na Tchaj-wan bez výjimky ze zákazu obchodování s ohroženými druhy (tzv. eurocites). Ara arakanga totiž spadá do první přílohy úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES), takže se na něj vztahuje povinnost získat výjimku ze zákazu obchodování a žadatel musí prokázat jeho legální původ. Ara zelenokřídlý je zařazen v druhé příloze CITES a výjimka ze zákazu obchodování s ohroženými druhy se na něj nevztahuje.

Osmačtyřicetiletý Nizozemec rovněž nesmí dva roky obchodovat s exotickými ptáky. Jeho exportní společnosti byla uložena pokuta 40 tisíc euro (v přepočtu 1,1 milionu korun), z toho 20 tisíc euro podmínečně. Jeho sedmdesátiletý otec, který se na podvodu rovněž podílel, vyvázl s podmínečnou pokutou 1 500 euro (40 tisíc korun) za porušení zákona, protože si nevedl záznamy o sedmi ohrožených papoušcích, které vlastnil. Případ se táhne téměř pět let, od listopadu 2015, kdy nizozemský úřad pro bezpečnost potravin a spotřebního zboží a celní úřad na letišti Schipol v Amsterodamu provedly kontrolu zásilek papoušků určených pro vývoz na Tchaj-wan. Ze 79 exportovaných papoušků náleželo 52 k chráněným druhům, ale v průvodních dokumentech byli vedeni jako méně ohrožení (CITES B).

Dva Nizozemci stanuli před soudem kvůli „přemalovávání“ arů arakang na ary zelenokřídlé

Trest byl původně vyšší, kvůli průtahům musel být snížen

U 35 z těchto papoušků bylo peří na křídlech a zobák částečně přemalovány tak, aby vypadali jako jiný podobný druh (z ary arakangy na aru zelenokřídlého a z amazoňana velkého na amazoňana žlutohlavého). Kromě toho zásilku doprovázely falešné dokumenty o veterinární prohlídce, padělané laboratorní zprávy a nesprávná povolení k vývozu. Odsouzený obchodník zaslal v letech 2011 až 2015 hned několik podobných zásilek s falešnými dokumenty. Například tvrdil, že ptáci byli testováni na infekční choroby, i když tomu tak ve skutečnosti nebylo. Při prověřování exportovaných papoušků se ukázalo, že někteří ani nebyli registrováni, i když spadali do první přílohy CITES, u níž je registrace a tzv. žlutý eurocites povolující obchodování s ohroženými druhy povinný.

Nebylo to poprvé, co tento Nizozemec stanul před soudem kvůli porušení úmluvy o mezinárodním obchodování s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. V roce 2009 byl usvědčen z téhož. V nynějším případě žádal státní zástupce nepodmíněný trest na jeden rok vězení, ale kvůli nedostatečným důkazům byl snížen na pokutu 7 500 euro (asi 200 tisíc korun) a 30 hodin veřejně prospěšných prací. S tím se ale obžaloba nesmířila a odvolací soud muži udělil trest odnětí svobody na osm měsíců a pokutu 80 tisíc euro (přes dva miliony korun). Kvůli průtahům řízení ale byl trest odsouzenému snížen na konečné čtyři měsíce nepodmíněně a pokutu 40 tisíc euro, z toto 20 tisíc euro pravomocně.

Úvodní foto: NOS.nl

Předchozí článek

Ararové zelení uletí do zimovišť a zpět na hnízdiště přes 3 000 kilometrů, odhalily satelitní vysílačky

Dálší článek

Koronavirus oddálil vypouštění kriticky ohrožených kakariků horských do přírody

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější