Ararové zelení uletí do zimovišť a zpět na hnízdiště přes 3 000 kilometrů, odhalily satelitní vysílačky

Pokud jste se domnívali, že jedinými dvěma druhy papoušků, kteří migrují mezi hnízdišti a zimovišti, jsou tasmánské neofémy oranžovobřiché a latamové vlaštovčí, jste na omylu. Mezi tažné druhy papoušků patří i mexičtí ararové zelení. Právě v těchto dnech vrcholí společný projekt zoologické zahrady San Diego, arizonské pobočky amerického federálního úřadu U.S. Fish and Wildlife Service (FWS – obdoba naší Agentury ochrany přírody a krajiny), mexické Národní komise pro chráněná území a mexické nevládní organizace Organización Vida Silvestre AC (OVIS), který sledoval pomocí satelitních GPS lokátorů cestu deseti ararů zelených. Někteří při tahu do zimoviště a zpět překonali vzdálenost přes 3 000 kilometrů.

Vysílačkami byla označena mláďata v hnízdních dutinách ve volné přírodě i ptáci odchovaní v zajetí v americké Zoo San Diego. První papoušek pojmenovaný Largo byl vypuštěn 21. září 2019 v lokalitě Cinco Millas u obce Ejido el Largo a do poloviny letošního února doputoval do San Dimas ve státě Durango jihovýchodně od města Granizo. Celkově urazil 2 270 km. Druhý papoušek jménem Jimmy byl vypuštěn rovněž 21. září 2019 v lokalitě Alamillo poblíž obce Guerrero ve státě Chihuahua. Podařilo se mu přesunout nejdelší vzdálenost přímým směrem, a to 678 km na lokalitu Hail v San Dimas ve státě Durango. Další dva papoušci. Rojo a Gómez, zahájili svoji cestu v lokalitě Alamillo jako Jimmy, ale ve dvou různých termínech: Rojo 21. září 2019 a Gómez 2. října 2019.

Kde zimují ararové zelení? Zjistit to mají GPS lokátory umístěné na tělech deseti papoušků

Na návrat některých ptáků se ještě čeká

Rojovi se podařilo do 19. února ulétnout vzdálenost 1 722 km, Gómezovi 1 600 km. Z toho 650 km letěli společně mezi městem Tajicara a obcí Mezquital ve státě Durango. „Tito dva papoušci vynikli tím, že se dostali nejvíce na jih ze všech sledovaných ararů a dosáhli města Las Papas,“ upozornila organizace OVIS na svém webu. V různých lokalitách státu Durango strávilo zimu všech deset sledovaných ararů zelených. Od letošního března se pak začali postupně vracet na sever do svých hnízdišť. 15. dubna se ochránci dozvěděli, že arara jménem Angy je zpět v lokalitě Tutuaca, kde loni na podzim začala jeho cesta. Tah na zimoviště a zpět v tomto případě představovat neskutečnou vzdálenost 3 400 km.

Další papoušek jménem Paquito dorazil 28. dubna na místo svého vypuštění v Sierře u obce Madera poté, co absolvoval cestu dlouhou 3 200 km. „Při dalších příležitostech budeme informovat o situaci dalších papoušků, kteří jsou stále na cestě zpět domů,“ dodali zástupci organizace OVIS na svojí oficiální stránce na Facebooku. Před zahájením tohoto projektu byla známa pouze hnízdiště ararů v mexickém státě Chihuahua, nikoli zimoviště. Vědci si od sledování papoušků slibovali, že zjistí nejen jejich migrační trasy, ale i výběr potravy a stanoviště, která využívají v zimních měsících. Arara zelený patří k ohroženým druhům, v Mexiku přežívá posledních 2 000 až 2 800 pohlavně dospělých ptáků. Na rozdíl od arů obývají jehličnaté lesy a živí se především semeny šišek borovic.

Úvodní foto: OVIS

2 komentářů

  1. Korekce napsal:

    Velmi zajimave! Jen podotknu ze v Mexiku neni zadny stat El Charco Verde. Asi jde o nejakou chybu v prekladu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..