Postižený nestor kea bez horní části zobáku se naučil používat kamínky pro úpravu vlastního peří

UVNITŘ VIDEO – Ani takové postižení jako amputace horní části zobáku nezabránila nestorovi kea jménem Bruce v rezervaci Willowbank Wildlife Reserve v novozélandském Christchurchu, aby se naučil vzorně starat o svoje peří. Místo chybějící horní čelisti zobáku začal používat oblázky, které našel na zemi. Je to vůbec první případ, kdy vědci zaznamenali záměrné používání předmětů u postiženého ptáka, který si tak sám pomáhá vyrovnat se se svým hendikepem. Bruce dokáže tak dlouho hledat ten správný oblázek, dokud nenalezne ten správně veliký, aby jeho pomocí dostal z peří roztoče a špínu. Jde o první známý důkaz, že keové dokáží používat nástroje při péči o sebe samotné.

Ornitologové ho objevili v přírodě před osmi lety

Vědci, kteří na nezvyklé chování papouška upozornili v časopise Scientific Reports, připouští, že existují neoficiální zprávy o používání nástrojů k péči o peří u papoušků chovaných v zajetí, toto je ale první případ svého druhu u volně žijícího ptáka v přírodě. Bruce je pro vědce o to zajímavější, že se podle Amalie Bastos z Univerzity Auckland naučil předměty používat sám a neodpozoroval to od jiných nestorů kea. „Keové si v přírodě moc často navzájem neukazují, jak dokáží používat nějaké nástroje, takže jejich používání v situaci, kdy jde o takto postiženého ptáka, poukazuje na jeho velkou flexibilitu a inteligenci,“ uvedl Bastos pro novozélandskou mutaci deníku The Guardian. Keové se podle ní zkrátka dokáží přizpůsobit nové situaci a řešit problémy, které jsou s ní spojené.

Bruce vědci objevili v roce 2013 v Arturově průsmyku. Tehdy šlo ještě o mladého ptáka, ale už mu chyběla horní část zobáku. Ornitologové nevědí, jak k tomuto zranění přišel, ale předpokládají, že si hrál s pastí na predátory a ta mu horní čelist amputovala. Papouška proto odchytili a odvezli na veterinární kliniku pro volně žijící živočichy na Jižním ostrově Nového Zélandu, kde jej ošetřili a poté převezli do nynějšího působiště v rezervaci Willowbank. Podle Amalie Bastos jde o sebevědomého ptáka, který ví, co chce. „S ostatními key se dokáže přetahovat nohama a jde mu to celkem dobře,“ říká. Schopnosti Bruce používat oblázky při péči o jeho peří si ošetřovatelé ve Willowbank všimli poprvé v roce 2019. Od té doby se snažili dokázat, že tak nestor kea činí záměrně.

Neuvěřitelně inteligentní nestor kea: dokáže klacíkem zneškodnit past na lasice

Dokázal se přizpůsobit svému postižení a přežil

Nakonec se vědci rozhodli papouška po devět dní intenzivně sledovat a zaznamenali pět hlavních důkazů, které prokazují, že Bruce používá kamínky záměrně. Ve více než 90 procentech případů, kdy Bruce zvedl zobákem oblázek, jej poté použil k úpravě peří. A v 95 procentech případů, kdy upustil oblázek, jej znovu vedl nebo nahradil jiným, aby mohl pokračovat v péči o peří. Bruce si vybíral oblázky konkrétní velikosti a nikoli jen tak náhodně nalezené kamínky. Žádný jiný nestor kea v okolí nepoužíval oblázky k čištění peří. A pokud keové brali do zobáku kameny, nevybírali si konkrétní velikost, jako to dělal Bruce. „Protože Bruceovo chování je konzistentní a opakuje se, považujeme jej za záměrné a inovativní,“ vysvětluje Bastos.

Bruce si i přes své postižení nalezl způsob, jak konzumovat různé druhy potravy. Ošetřovatelé v rezervaci mu poskytují měkké krmivo, které se dá konzumovat i bez horní části zobáku, ale naučil se žrát i tvrdší potravu, kterou si přitlačí o tvrdé předměty. „Vezme si například kus mrkve a přitlačí ho na tvrdý kus kovu nebo skály a použije ho k odkrojení části, což je opět chování, které jsme u jiných ptáků nepozorovali,“ popisuje Amalie Bastos. „Není to sice používání nástrojů, ale jde o další zajímavý způsob, jak se přizpůsobit svému postižení.“ Vědci z Aucklandské univerzity natočili o Bruceovi krátký dokument, který je volně ke zhlédnutí na globálním videoportálu YouTube (viz výše).

Lubomír Palkovič: Nestorové kea jsou moje srdeční záležitost. Kdo si je pořídí, už je nedá pryč

Úvodní foto: Scientific Report

Předchozí článek

Ani italská ptačí burza a výstava v Reggio Emilia, kam jezdí hodně českých chovatelů, se letos neuskuteční

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 24. až 26. září 2021

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější