Brazilci zabavili přes 100 mláďat amazoňanů a tiriků, polovina uhynula na salmonelu

Hromadný úhyn více než 50 papoušků muselo řešit záchranné centrum Wild Animal Screening Cent v brazilském městě Campos Gerais. Šlo o ptáky zabavené koncem listopadu loňského roku při dopravní kontrole na silnici BR-373 v Ponta Grossa. Policisté tehdy odhalili více než stovku mláďat amazoňanů modročelých a tiriků zelených v přepravkách umístěných v zavazadlovém prostoru kontrolovaného automobilu. Desítky mláďat vykazovaly zdravotní problémy způsobené špatným zacházením: nedostatkem krmiva a vody, dlouhým pobytem ve stísněném a nevětraném prostředí a stresem z přepravy. Polovina ze 104 zabavených papoušků krátce po převozu do záchranného centra uhynula.

Další mláďata vykazovala klinické příznaky nějakého onemocnění. Po odběru vzorků a zaslání na rozbor do laboratoře se ukázalo, že ptáci trpí salmonelou, která je přenosná i na člověka. Projevuje se zvracením, bolestmi břicha, horečkou a průjmem, které obvykle trvají několik dní a zhruba do týdne odezní. Zatímco lidé se dokáží se salmonelou poměrně dobře vyrovnat, pro papoušky je tato nemoc velmi nakažlivá a často smrtelná. Projevuje se u nich apatií, anorexií, svěšenými křídly, úbytkem váhy, deformací zobáku a peří a následně úhynem. „Nemoc u nich vyvolalo především prostředí, ve kterém se nacházeli v době, kdy je odhalila dálniční policie,“ uvedl veterinář pracující pro Wild Animal Screening Cent.

Brazilská dálniční policie zadržela pašeráky s 22 mláďaty arů arakang a dalšími exoty

Tresty za pašování jsou nízké, do jednoho roku vězení

„Máme podezření, že v tomto stavu papoušci strávili více než osm hodin bez vody, krmiva, větrání a hygieny,“ dodal veterinář. Přeživší mláďata drží záchranné centrum oddělená od ostatních zvířat, aby se nenakazila. Podle bioložky Pauly Vidolinové jsou amazoňani modročelí i tirikové zelení velmi často pašovanými druhy papoušků. „Podmínky, za jakých jsou tato zvířata přepravována, představují obrovské riziko pro zdraví lidí i dalších zvířat. Pro přenos nemoci stačí kapénky moči nebo slin. Divoká zvířata se navíc mohou nakazit lidskými nemocemi, což představuje velmi vážný zdravotní problém,“ dodala Paula Vidolinová. Státní tajemnice pro udržitelný rozvoj a cestovní ruch Márcia Nunesová upozorňuje, že problém s pašováním zvířat existuje jen proto, že po těchto zvířatech existuje poptávka.

„Ten, kdo si pořídí zvíře, u kterého není možné doložit legální původ, podporuje špatné zacházení se zvířaty a celkově zločinné chování, jež může vést k šíření nemocí, jako je právě salmonela,“ uvedla Nunesová. Brazilské úřady se snaží ve spolupráci s veřejností odhalovat jednotlivé případy pašování zvířat a zabránit tak jejich opakování. Nelegální odchyt a obchodování s volně žijícími zvířaty jsou v Brazílii považovány za trestný čin, za který soudy udělují tresty od šesti měsíců do jednoho roku nepodmíněně a také finanční sankce. Řada pašeráků ale skončí pouze v podmínce a pokračuje v trestné činnosti.

Brazilci zadrželi pár, který v autě pašoval 229 mláďat papoušků: amazoňanů a arů

Úvodní foto: Instituto Klimionte

Předchozí článek

Rekordní let kakadua krátkozobého měřil přes 200 km. Prozradil ho kroužek

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 28. až 30. ledna 2022

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější